Neděle 18. dubna 2021svátek má Valérie 10 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Exnáměstek Vězeňské služby Líbal je na svobodě. Svědky už neovlivní, věří žalobce

Zadržený Tomáš Líbal na snímku z konce srpna, kdy ho soud poslal do vazby. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Zadržený Tomáš Líbal na snímku z konce srpna, kdy ho soud poslal do vazby. | foto: ČTK

PRAHA Obviněný šéf litoměřické věznice Tomáš Líbal je na svobodě. Podle státního zástupce pominuly obavy z možného ovlivňování svědků. Líbal je obviněn z vydírání a podplácení, údajně jde o nejzávažnější případ korupce ve vězeňské službě za uplynulých 25 let.

„Máte správné informace. Můj klient už je venku, mluvil jsem s ním telefonicky,“ potvrdil serveru Lidovky.cz advokát Zdeněk Koschin.

Líbal se dostal na svobodu na návrh českobudějovického státního zastupitelství. „Byl propuštěný na základě mého usnesení, neboť pominul koluzní důvod vazby. V rámci vyšetřování byly provedeny veškeré zásadní úkony, především výslechy svědků,“ vysvětlil dozorující státní zástupce Roman Tibitanzl.

Vydírání a podplácení

Šéfa litoměřické věznice a bývalého náměstka Vězeňské služby Líbala zadržela v srpnu tohoto roku Generální inspekce bezpečnostních sborů. Podle vyjádření Vězeňské služby je podezřelý z toho, že se pokusil vydírat a uplácet současného generálního ředitele Pavla Ondráška, který na případ upozornil.

Šéf vězeňské služby Pavel Ondrášek

Ondrášek ve svém vyjádření uvedl, že se pro některé skupiny lidí stal nepohodlným. „Byla velká snaha a velký tlak na mou osobu, abych vrátil do funkcí lidi a zaměstnance z bývalého vedení. Pokud bych toto udělal, přestaly by vůči mně určité negativní reportáže a přestala by být diskreditována moje osoba. Jako bonus mi byla přislíbena určitá finanční provize ve výši několika milionů korun,“ uvedl Ondrášek (více čtěte ZDE).

Jakákoli obvinění z vydírání či úplatků ale obviněný Líbal odmítá. „Co na to říká? Že to je absurdita a lež. Zcela jednoznačně mi sdělil, že se ničeho takového nedopustil,“ podotkl advokát Koschin. Více se ale kvůli mlčenlivosti vyjadřovat nechtěl. Doplnil jen, že se s Líbalem zná jedenáct let.

Líbal působil na generálním ředitelství za Ondráškova předchůdce Petra Dohnala, ve funkci ekonomického náměstka skončil v srpnu loňského roku. Jeho místo zrušil Ondrášek v rámci reorganizace. Líbal se vrátil do křesla pro ředitele litoměřické věznice, kde už v minulosti působil.

Hana Mazancová

Autor

Hana Mazancováhana.mazancova@lidovky.czČlánky

Bláznivý voyeur Tichý. Žil jako bezdomovec, dnes jeho fotky stojí statisíce

Bývalý ministr zahraničních věcí Tomáš Petříček | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium V jeho domě se fotky válely po zemi, padal na ně prach i bláto z bot. Na téměř každé z nich byla skvrna od kávy nebo...

Za fotky nehody Philipa nabízeli obří sumu. Neprodal jsem, říká exšéf Kladrub

Bývalý ministr zahraničních věcí Tomáš Petříček | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Když v roce 1996 přijela do Čech britská královna Alžběta II., snad nikdo nemohl velkému milovníkovi koní a jejich...

Svačiny jsou zbytečné. Stačí jíst dvakrát denně, vysvětluje profesor Anděl

Bývalý ministr zahraničních věcí Tomáš Petříček | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Nadváhu má v Česku až 44 procent mužů a 31 procent žen. A obezitu dalších 20 procent mužů a 18 procent žen. Statisíce z...