Sobota 6. března 2021svátek má Miroslav -5 °C skoro jasno Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Expert: Česko v ‚koalici ďáblů‘? Vyšší riziko terorismu nám nehrozí

Džihádisté na pochodu blízkovýchodními městy (ilustrační snímek). | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Džihádisté na pochodu blízkovýchodními městy (ilustrační snímek). | foto: AP

PRAHA Česká republika je součástí „koalice ďáblů“, jejíž členy sežehnou plameny války, vyhrožují radikálové Islámského státu v novém výhružném videu. „Je to propaganda. Nemyslím si, že by Česku po dnešku hrozilo vyšší riziko teroristického útoku než dříve,“ řekl v rozhovoru se serverem Lidovky.cz bezpečnostní analytik Josef Kraus.

Lidovky.cz: Hrozí České republice po středeční vyhrůžce Islámského státu nějaké reálné nebezpečí?
Mezi země, které jsou členy takzvané „koalice ďáblů“ se mimo jiné dostali všichni členové NATO, a tedy logicky i Česká republika. Ten seznam států je natolik široký, že si nemyslím, že by právě Česku po dnešku hrozilo vyšší riziko teroristických útoků než dříve.

Lidovky.cz: Česko nepatří mezi nejviditelnější členy Severoatlantické aliance. Podniklo v minulosti nějaké kroky, kterými se džihádistům mohlo znelíbit?
Česká republika je především známá jako aktivní člen NATO. Naše armáda se navíc v minulosti účastnila mise v Iráku, čeští vojáci jsou stále v Mali či v Afgánistánu. To jsou záležitosti, o kterých se všude ve světě všeobecně ví. Ale opravdu si nemyslím, že bychom se kvůli nim teď měli bát nějakých útoků.

Lidovky.cz: Jak by na aktuální prohlášení Islámského státu měly reagovat české bezpečnostní složky?

Určitě nijak zvlášť přepjatě. Nějaká opaření už byla přijata po nedávných útocích v Paříži. A ta jsou podle mě víceméně dostatečná. Armádní a policejní velitelé by měli spíše hledat určité systémové nedostatky, kterých u nás není málo. Měli by se především snažit zabránit tomu, aby Česko radikálům sloužilo jako tranzitní země.

Lidovky.cz: Když odhlédneme od České republiky, může aktuální video Islámského státu znamenat nějakou novou hrozbu pro řekněme ohroženější státy? Například pro Francii nebo pro Belgii?
Toto video je potřeba vnímat jako určitou deklaraci - tedy jako součást propagandy Islámského státu. Ale ano, třeba Belgii nebo Francii teď určitě hrozí mnohem větší nebezpečí než nám.

Lidovky.cz: A mohou tyto země ještě nějak zpřísnit bezpečnostní opatření nebo udělat něco, aby případné nové útoky dokázaly odvrátit?
Bohužel nemáme k dispozici ani informace, proč například Belgie vyhlásila výjimečný stav. Jestli se může prevence ještě zpřísnit, to opravdu nevím. To bych spekuloval.

Randění pod rouškou. Reportérka absolvovala sedm pokusů o seznámení

Reportérka Julie Mahlerová | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium „Jestli si někoho nenajdeš, než ti bude třicet, nainstaluju ti seznamku,“ oznámila mi moje nejlepší kamarádka. Patřím...

Zavřené nezavřené restaurace. Jak vypadá zapovězený společenský život?

Rozhánění nelegální párty. Policie v lednu zasahovala na večírku v domě v... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Zaplněné stoly, skupinky lidí se sklenicemi vína a smích nesoucí se až na ulici. Nejde o výjev starý víc než rok, ale o...

Mord v hospodě U Dvou koček. Zloději odnesli cigarety, víno a ruce oběti

Rituální vražda v pražské hospodě U Dvou koček. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Okolo pouličních lamp tančily roje vloček. Sníh propůjčil pražským ulicím něžný a romantický vzhled. Jen jediné...