Pátek 2. června 2023, svátek má Jarmil
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Expert: Nahá aktivistka u Zemana? Člen ochranky z ‚epizody‘ nezareagoval včas

Česko

  16:44aktualizováno  19:05
Server Lidovky.cz rozebral útok polonahé aktivistky na Miloše Zemana ve volební místnosti s profesionálem z oboru. Stanislav Radosta se ochrannou VIP osob z řad vrcholných státníků zabýval dvacet let. Chránil Václava Havla, amerického prezidenta Billa Clintona či dalajlámu. Jiní odborníci ale postup policie brání.

Ochranka odtáhla aktivistku, která se svlékla do půlky těla. Nyní ji ochranka vyslýchá. foto:  Jan Zátorský, MAFRA

Zeman vs. nahá aktivistka

LN: Co říkáte na reakci ochranky prezidenta?
Pořádková policie hlídá každou volební místnost. Pokud do ní jde volit chráněná osoba, tak se dělají ještě další opatření. V tomto případě kluci zareagovali dobře. Jediný problém byl člen ochranky, který stál u novinářů v šedivém obleku s bleděmodrou kravatou. Ten měl zareagovat jako první a vůbec tu ženu k prezidentu nepustit.

LN: Jak se ochranka připravuje na situaci, kdy má odvolit prezident?
Rozlišují se týmy advanced, epizoda a diamant.

LN: Co to je?
Advanced se vypraví na místo dopředu s několikadenním předstihem. Řeší se, kudy chráněná osoba půjde. Když se jede do zahraničí, tak se to řeší klidně i několik měsíců dopředu. Lidé z epizody přijíždějí na místo minimálně dvě hodiny předem. Prohlížejí ho pyrotechnici a pokud prezident v místě něco jí, tak se řeší i hygienická prohlídka. Místo očuchá služební pes. Lidé z epizody pak zůstávají na místě do chvíle, kdy přijíždí chráněná osoba. Mají obsazené vchody. Další skupinu představují členové ochranky, kteří s prezidentem vcházejí do místnosti. Těm se říká diamant.

LN: Co podle vás člen ochranky, co stál u novinářů, neudělal správně?
Nevím, jestli měla novinářský průkaz, aby se dostala mezi novináře. Také nevíme, jestli je kontrolovali. Muž z ochranky, co stál u kraje, měl vystartovat jako první. Neměl dopustit, aby z toho prostoru někdo vyběhl. Vypadá to jako připravená provokace. Je otázka, jak se mohl dostat tak blízko k prezidentovi. Mohla mít u sebe klidně nůž. Jinak udělali kluci při přípravě správně, že novináře oddělili stoly.

LN: Jak vážné je selhání člena ochranky?
To je podle mě hodně vážné. Bere se to jako bezpečnostní incident.

LN: Co asi probíhá v tuto chvíli?

Policie se bude snažit ztotožnit dotyčnou ženu. Ochranu nezajišťuje pouze Ochranná služba. Pomáhají i lidé z kriminální služby, kteří mají místní znalost.

Naopak, vše bylo v pořádku

Opačný názor ale zastávají odborníci oslovení agenturou ČTK. Policisté při napadení prezidenta Miloše Zemana odvedli velmi dobrou práci, řekl  prezident Asociace osobních strážců ČR Pavel Caprata. Ochránci prezidenta reagovali přiměřeně, uvedl. Prověřit by se ale podle něj mělo, jak se aktivistka do volební místnosti dostala. Její přítomnost ve volební místnosti považuje za určité selhání.

Zemana při odchodu z volební místnosti podpírala dvojice ochránců, další vedl jeho manželku Ivanu Zemanovou. Křičící aktivistku nejprve osobní strážci srazili na zem a zkroutili jí ruce za zády, trojice mužů ji z místnosti vyvedla krátce za prezidentem.

Podle Capraty policisté z Útvaru pro ochranu prezidenta odvedli při incidentu velmi dobrou práci. „Část ochránců kryla pana prezidenta, další zpacifikovala aktivistku a další střežili prostor proti dalším potenciálním útočníkům. Jednoznačně z mého pohledu byl zákrok adekvátní, přiměřený a dobře odvedený,“ řekl Caprata.

Podobný názor v České televizi zastával také Stanislav Kazbunda z Policejní akademie ČR. „Ochranka zasáhla takovým způsobem, jakým zasáhnout měla,“ uvedl Kazbunda.

Bodyguardi podle Capraty jsou na podobné situace připraveni a musejí je trénovat. „Je vždycky ideální, pokud se to trénuje s chráněnou osobou. Předpokládám, že pan prezident je přiměřeně seznámen s tím, jak v případě ohrožení jeho osobní strážci postupují. Jsem osobně přesvědčen o tom, že si to s nimi zkouší,“ podotkl Caprata.

Uvedl také, že Anželina Diašová patří mezi známé aktivistky hnutí Femen a mělo by se prověřit, jak se do místnosti dostala. „Do volební místnosti s panem prezidentem by se rozhodně neměla dostat, tohle je určitě věc k prošetření. Nikdo takový by se tam neměl dostat,“ míní Caprata.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!