Sobota 27. února 2021svátek má Alexandr 1 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Experti zpochybňují složení maturitních testů, Cermat výtky odmítl

Maturita. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Maturita. | foto:  František Vlček, Lidové noviny

PRAHA V letošních maturitních testech nejsou rovnoměrně zastoupeny jednotlivé okruhy, testy tak možná neodpovídají takzvanému katalogu požadavků. Tvrdí to spolek EDUin, který se zabývá školstvím. Podle maturitního centra Cermat je ale skladba testů v pořádku, zpětně je posoudila i komise odborníků. V případě pochybení by se mohlo upravit hodnocení.

"Zatím zveřejněné testy společné části státní maturity pravděpodobně neobsahují nekorektní či sporné úlohy," uvedl Tomáš Feřtek z EDUinu. "Velké pochybnosti ale vzbuzuje složení testů," dodal.

Například u matematiky katalogy požadavků, které jsou pro Cermat závazné, předepisují deset až 20 procent úloh na úpravu algebraických výrazů. V letošním testu jich ale bylo mnohem víc. Naproti tomu na stereometrii byla letos jen jedna úloha, ačkoliv podle katalogů jich má být také až 20 procent.

Problematické jsou i úkoly z češtiny

V češtině je zase podle EDUinu k vyřešení dvou úloh potřeba využít znalosti z jiných předmětů. To sice odpovídá katalogu požadavků, problém ale je, že žáci prý měli prokazovat znalosti třeba z dějepisu, který se například na technických středních školách učí minimálně.

"Obě zmiňované úlohy byly do didaktického testu z českého jazyka a literatury zařazeny na základě katalogu požadavků pro český jazyk a literaturu - základní úroveň obtížnosti, jsou s ním zcela v souladu," uvedl ale Cermat.

ČTĚTE TAKÉ

Nezávislou komisi odborníků, která bude posuzovat případné stížnosti maturantů, sestavilo i ministerstvo školství. Reagovalo tak na rozsudek Nejvyššího správního soudu, podle něhož se úřady i soudy při přezkumech výsledků nespokojených maturantů musejí v odůvodněných případech zabývat nejen formální správností celé procedury, ale i samotným testem a námitkami maturantů proti hodnocení.

Výsledky testů dostanou maturanti do 15. května. Od 16. začínají ústní zkoušky.

,

Konec cukrárny, jež zná chutě Smíchova. Motivace je pryč, říká majitelka

Pacient na plicním ventilátoru. ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Po otevření dveří pod růžovým vývěsním štítem se nos návštěvníka i přes nasazenou roušku zaplní vůní čokolády....

Jací jsme v posteli podle hvězd? Blíženci experimentují, Štíry sex ovládá

Pacient na plicním ventilátoru. ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium O lásku je třeba pečovat stejně jako o zdraví. Proto se oslava svátku zamilovaných, který připadá na 14. února, zdá...

Policie vyklízí Hlavní nádraží. Jeho obyvatelé si našli nový „Sherwood“

Pacient na plicním ventilátoru. ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Narkosvět v legendárním parku u pražského hlavního nádraží, kterému všichni přezdívají Sherwood, se proměňuje a...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!