8. října 2015 8:42 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Jak se ukradené výbušniny dostaly z továrny? Explosia zatím netuší

Pardubická Explosia | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Pardubická Explosia | foto: Jindřich Mynařík, Lidové noviny

PARDUBICE Společnost Explosia zatím neví, jak se mohly výbušniny vyráběné v továrně nelegálně dostat za brány závodu. Policie je objevila na několika místech v zemi, například v rodinném domě ve Valech u Přelouče. Firemní kontroly proti krádežím jsou velmi důkladné, sdělila ve čtvrtek společnost.

Policisté z Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ) při nedávném zásahu v Pardubickém, Královéhradeckém a Středočeském kraji objevili při domovních prohlídkách více než 100 kilogramů výbušnin, přes 1000 rozbušek, 150 kilogramů látky pro výrobu výbušnin, dalších minimálně 50 kilogramů jiných chemikálií včetně prudkých jedů a zbraně.

Kvůli nedovolenému ozbrojování stíhají čtyři muže, z toho dva jsou ve vazbě. Někteří z nich pracovali v pardubické společnosti Explosia, která vyrábí trhaviny.

„V rámci společnosti Explosia dochází k několikastupňové kontrole, pokud jde o zamezení nedovoleného vynesení výbušnin a jiných nebezpečných látek z areálu společnosti,“ uvedla firma. Bezpečnostní opatření spočívají ve fyzické i elektronické kontrole jak přímo na jednotlivých pracovištích specializovanými vyškolenými pracovníky společnosti, tak i na hranicích areálu specializovanou externí agenturou. Systém kontrol nakládání s nebezpečnými látkami v areálu společnosti průběžně upravuje.

„V období posledních několika let k žádnému případu nedovoleného vynesení výbušnin či trhavin z areálu společnosti nedošlo,“ uvedla Explosia.

Obvinění muži jsou ve věku 26 až 73 let. U jednoho z nich, který pracoval v Explosii, se našly ve Valech u Přelouče desítky kilogramů výbušnin.

ČTK

Moje dcera má dvě mámy. Mám na to právo?
Moje dcera má dvě mámy. Mám na to právo?

Jsem mámou jedné úžasné holčičky, která si žije ve svém batolecím světě a nic ji netrápí. To však bohužel nemohu úplně říct o sobě, tak jsem se rozhodla se ze svých obav a pochyb aspoň vypsat.