Pátek 29. března 2024, svátek má Taťána
130 let

Lidovky.cz

Expolicisté na straně Homolky: vyšetřovali ji, nyní pro nemocnici pracují

Česko

  6:00
PRAHA - U elitní jednotky měli rozkrývat podezřelé mnohamilionové obchody Nemocnice Na Homolce. Když odevzdali policejní odznaky, stali se zaměstnanci problematického špitálu. Protikorupční experti takovému přestupu říkají syndrom otočných dveří.

Tehdejší náměstek ředitele protikorupční policie Tomáš Krůl foto: Reprofoto

Za ta léta padlo hned několik trestních oznámení, o temném zákulisí pražské nemocnice se otevřeně psalo v novinách, ale policie žádné z podezření nedotáhla ani k obvinění. V té době byl náměstkem protikorupční policie Tomáš Krůl a jedním z vyšetřovatelů Stanislav Hříbal. Dnes oba pracují v Nemocnici Na Homolce jako auditoři.

"Nemám na vaše dotazy čas"

Jak zjistil server Lidovky.cz, Hříbal ještě coby vyšetřovatel odložil jedno z prvních trestních oznámení, které proti vedení Nemocnice Na Homolce mířilo. "K tomu se odmítám vyjadřovat. Stejně jsem vázán mlčenlivostí," reagoval Hříbal na dotaz, zda měl vyšetřování Homolky na starosti.

Pro nemocnici pracuje od roku 2012. Jak se ke spolupráci dostal, nechtěl komentovat. Prý ale nešlo o plynulý přechod. Od policie odešel podle svých slov o tři roky dříve. Hříbalovým nadřízeným v nemocnici je již zmiňovaný Krůl. I on s kauzou Homolka přišel u policie do styku. Od roku 2009 byl prvním náměstkem protikorupční policie, která i po Hříbalově odchodu nemocniční obchody prošetřovala. Že by se však o kauzu Homolku zajímal nebo do ní nějak zasahoval, odmítl. "Já jsem se na vyšetřování přímo nijak nepodílel," uvedl pro Lidovky.cz.

K TÉMATU:

Krůl nastoupil na Homolku stejně jako Hříbal v roce 2012. Kdo mu místo v nemocnici nabídl, ale neuvedl. "Promiňte, nemám už na vaše dotazy čas," omluvil se a zavěsil.

Průlom v kauze nastal až teprve v minulých dnech, kdy nový policejní tým obvinil hned šest lidí, mimo jiné i dnes už bývalého ředitele Vladimíra Dbalého a jeho náměstka Michala Toběrného.

"Propojení muselo existovat"

Jedním z těch, kdo podával trestní oznámení na nemocnici, byl i lidovecký poslanec Ludvík Hovorka. On sám poprvé v roce 2010. "Tehdy mi psal nějaký anonym, který byl naštvaný, že zase šťárám do Homolky, když už to policie šetřila, ale nic nezjistila. A poslal mi právě pár kopií ze spisu k tomuto vyšetřování," rozpomněl se Hovorka.

Homolka ‚u ledu‘

Do letošního roku žádné vyšetřování obvinění nepřineslo. Pod žalobkyní Městského státního zastupitelství v Praze Dagmar Máchovou šel případ takzvaně "k ledu". Máchová však odmítla, že by cokoli zanedbala. Její postup totiž přezkoumalo samo Vrchní státní zastupitelství v Praze, které dozoruje současná obvinění. VÍCE ČTĚTE ZDE.

Propojení protikorupční policie s vedením nemocnice by ho nepřekvapilo. "Vzhledem k tomu, jak liknavě policie mé podání vyšetřovala, a jak unikaly informace ze spisu k lidem, kteří Homolku tunelovali, si myslím, že muselo existovat propojení mezi policií a těmito lidmi," prohlásil Hovorka.

Expolicista Hříbal ale tvrdí, že coby auditor nemocnice nic nekryl. Naopak. Prý se sám na některá podezření po příchodu do nemocnice upozornil. "Nějaké kroky z naší strany proběhly i v rámci interního auditu. Nějaké podněty jsme podávali," tvrdí. 

ČTĚTE TAKÉ:

Není to přitom poprvé, co policisté prošli otočnými dveřmi a začali pracovat pro ty, které měli vyšetřovat. Další příklad z poslední doby: policista příbramské kriminálky Emil Mašanka odložil vyšetřování sporného prodeje polikliniky v Příbrami, které odklepla radnice pod vedením Josefa Řiháka (ČSSD). Krátce po zvolení Řiháka hejtmanem pak získal lukrativní místo v úřadu Středočeského kraje.

Třetí expolicista na straně Homolky

Třetím aktérem kauzy Nemocnice Na Homolce, který měl v minulosti co do činění s protikorupční policií, je Roman Hošta. Advokát, který zastupuje obviněného exředitele nemocnice Vladimíra Dbalého. I on začínal u policie. Nejprve jako zástupce ředitele kladenské policie, později působil v takzvané malé FBI, což byl elitní oddíl, jenž měl vyšetřovat nejsložitější finanční zločiny v Česku.

Hošta je ale nyní sám protikorupční policií vyšetřován, dokonce obviněn. Od policie totiž v roce 2007 zamířil na ministerstvo obrany, kde se stal ředitelem Správy vojenského bytového fondu. A z této pozice se měl podílet na pletichách, které provázely výběr úklidových a dalších služeb pro vojenské ubytovny.

Roman Hošta. Advokát, který zastupuje obviněného exředitele Nemocnice Na...