26. června 2012 10:06 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Radní Janeček vymáhá půjčku, při níž porušil zákon

Jiří Janeček na kongresu ODS | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Jiří Janeček na kongresu ODS | foto:  Viktor Chlad, Lidové noviny

PRAHA Exposlanec za ODS Jiří Janeček vymáhá dva miliony korun, které prý před třemi lety půjčil v hotovosti podnikatelce Evě Krejčí. Ta tvrdí, že peníze splatila. Janeček se rozhodl jít s půjčkou k soudu, zjistilo se však, že sám několikrát porušil zákon. Podnikatelka v té době navíc dostala zakázku od hlavního města v době, kdy byl Janeček radním.

Peníze v hotovosti Janeček půjčil v únoru 2009 ve sněmovně podnikatelce Evě Krejčí, jejíž firma Societa týden předtím vyhrála od Prahy zakázku na přepravu zdravotně postižených. V té době byl Janeček poslancem a zároveň pražským radním pro sociální politiku.

PSALI JSME:


Městský soud nejprve žádost o zaplacení zamítl, Vrchní soud ale poté verdikt změnil a nařídil Krejčí peníze zaplatit, informují o tom Hospodářské noviny.

Janeček porušil zákon hned několikrát

Krejčí tvrdí, že peníze splatila. Janečkovi prý peníze nosila po 250 000 korun do kanceláře na pražském magistrátu. Nenechala si ale vystavovat žádná potvrzení. Spor teď hodlá řešit se svými právníky.

Sám Janeček mohl půjčkou hned několikrát porušit zákon. Peníze předal Krejčí v hotovosti, což zakazuje zákon o praní špinavých peněz. Na půjčku si sám musel půjčit od poslance ČSSD Miroslava Svobody, protože byl v tu dobu zatížen hypotékou, ale půjčku neuvedl v majetkovém přiznání.

Zapojte se do diskuze! Nově přes SMS

"Mám doma sám dítě s těžkou srdeční vadou a syn mé sestry je nevidomý. Celý svůj poslanecký plat jsem tehdy věnoval na charitu, udělal jsem, co jsem považoval za správné. Jak je vidět, příště budu více přemýšlet," odpověděl exposlanec na dotaz, proč si peníze půjčoval.

Zastupitelům navíc neřekl, že má vazby na firmu, která od města získala mnohamilionové zakázky. Ke Krejčí má také jiné vazby - když jezdil na dovolenou do Chorvatska, přebýval v jejím domě.

Janeček se ohradil, že na výběrová neměl a dodnes nemá žádný vliv. Podle něj mu Krejčí řekla, že se dostala do potíží pro platební neschopnost.

ČTK, Lidovky.cz