Úterý 3. října 2023, svátek má Bohumil
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Exposlanec Šnajdr před soudem: Vzdám se milionů, když se státní zástupce omluví

Česko

  10:21aktualizováno  15:30
PRAHA - Exposlanec ODS Marek Šnajdr nabídl před soudem jednání o smíru s ministerstvem spravedlnosti, po kterém chce zhruba čtyři miliony korun kvůli nezákonnému trestnímu stíhání a vazbě v kauze údajných trafik. Podmínkou je veřejná omluva státního zastupitelství, nebo státu.

Bývalý poslanec ODS Marek Šnajdr (vlevo) v doprovodu svého právního zástupce čeká na začátek jednání 12. prosince u Obvodního soudu pro Prahu 2. Šnajdr se po státu domáhá odškodného za své trestní stíhání v kauze údajných trafik. foto: ČTK

Požadavek začal v pátek projednávat Obvodní soud pro Prahu 2. Soudce Pavel Riedlbauch vyslechnul nároky žaloby a vyjádření ministerstva. Další termín nařídil na 23. ledna a strany sporu vyzval, aby se hlásily, zda jednají o smíru.

Trestní stíhání a měsíc vazby = tři miliony korun

Šnajdr dorazil k soudu s právníkem Lukášem Trojanem, který uvedl, že jeho klient je ochoten s ministerstvem jednat o smírném řešení. Za trestní stíhání a měsíc vazby chce tři miliony korun. Právní služby vyčíslil na zhruba milion. Výpočet služeb je prý trojnásobkem, protože na kauze pracovalo několik advokátů.

ČTĚTE TAKÉ

Podle soudce je požadovaných 5000 korun za den vazby nezvyklá částka, většinou se prý nárokuje 500 až 1500 korun.

„Je si vědomý (Šnajdr), že požaduje částku, která vybočuje z toho, co je v Česku obvyklé,“ řekl Trojan. Případný smír, ve kterém je prý ochoten se vzdát nároku na odškodnění za trestní stíhání a vazbu, podmiňuje veřejnou omluvou Vrchního státního zastupitelství v Olomouci, nebo státu.

Exposlanec Šnajdr před soudem: Vzdám se milionů, když se státní zástupce omluví

Exposlanec po jednání novinářům řekl, že jeho cílem není získat peníze ze státního rozpočtu, ale omluva. „Mým jediným cílem je to, aby bylo uznáno, že došlo k protiprávnímu jednání. Ve slušné společnosti je fér, aby někdo řekl, stala se chyba, omlouváme se za ni,“ dodal.

  • Šnajdr loni strávil měsíc ve vazbě kvůli obvinění, že si nechali slíbit „trafiky“ v podobě lukrativních postů ve státní firmě výměnou za to, že se vzdá poslaneckého mandátu. Stejně na tom byli jeho kolegové Ivan Fuksa a Petr Tluchoř. Nejvyšší soud následně dospěl k závěru, že exposlanci jsou kvůli poslanecké indemnitě vyňati z pravomoci orgánů činných v trestním řízení, a že je tedy nelze trestně stíhat.
  • Ministerstvo spravedlnosti je letos odmítlo odškodnit, obrátili se proto na soud.
  • Fuksův případ se začal řešit tento týden, termín projednání Tluchořovy žaloby zatím nebyl určen.
  • V případu údajných trafik jsou nadále obviněni expremiér Petr Nečas (ODS), jeho současná manželka Jana Nečasová (dříve Nagyová) a někdejší Fuksův náměstek Roman Boček.
  • Kauzy kolem Nagyové loni vedly k pádu Nečasovy vlády, Nečas se vzdal i funkce předsedy ODS.
Autoři: ,

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!