Středa 20. října 2021, svátek má Vendelín
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Expozitura oživí Berdychovce. Prachař hraje krále podsvětí

Česko

  17:45
PRAHA - Na obrazovky míří pořad, který tne do živého. Seriál Expozitura, který už za týden uvede TV Nova, líčí české kriminální kauzy nedávné minulosti – například činnost a pád Berdychova gangu. Vzbuzuje tak pozornost i u lidí, kteří v těchto kauzách figurují.

Seriál Expozitura foto: TV Nova

Mladá policistka Helena Káhnová se dostane do elitního policejního Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ). Plná ideálů začne s kolegy rozkrývat spletitou síť českého podsvětí. Záhy ale pochopí, že do kriminálních případů nejsou zapleteni jen zločinci a mafiáni, ale i její kolegové, kteří na spolupráci a krytí podsvětí profitují.

Ne, to není anotace hollywoodského kriminálního trháku, ale základní dějová linka jedné z nejznámějších kauz českého podsvětí – takzvaného Berdychova gangu. Vše, co si scenáristi zahraničních kriminálek složitě vymýšlejí, se v Česku od poloviny devadesátých let do roku 2004 skutečně odehrálo. Vraždy, násilí, uplácení i naprosto nepravděpodobné rozkrytí celé bandy.

INFOGRAFIKA:

Atraktivní případ si už za týden připomene celý národ. Sedmého září totiž v TV Nova startuje seriál Expozitura, který byl na motivy zmíněné kauzy natočen.

Seriál, ke kterému napsali scénář novináři Janek Kroupa a Josef Klíma, je v podstatě obžalobou české policie, bezpečnostních složek a politiků, kteří na ně měli dohlížet. Do loupeží, přepadení, vydírání a vražd byli podle seriálu zapleteni i vysoce postavení členové policejní inspekce, která měla činnost ÚOOZ kontrolovat.

Expozitura: seriál na motivy Berdychova gangu

Expozitura nevykresluje pouze trestnou činnost odsouzených pachatelů, jako jsou šéf gangu David Berdych, zkorumpovaní detektivové ÚOOZ Josef Opava, Petr Koňařík či jejich šéf František Brázdil. Ale tne do živého, když líčí zločiny lidí, kterým je soud nikdy neprokázal. Například u osvobozeného Milana Zádamského, kterého policie vinila z vydírání a trýznění podnikatelů na Karlovarsku.

Naznačuje navíc i propojení podsvětí a nejvyšších politických špiček. Jedna epizoda se například věnuje rozkrývání činnosti speciálního policejního týmu Mlýn (v seriálu Pec), který měl odhalovat tu nejzávažnější kriminalitu. Skupina, která se zodpovídala přímo tehdejšímu ministrovi vnitra Stanislavu Grossovi (Jaroslavu Malému), v seriálu některé závažné činy včetně vražd kryje.

Váš syn bude žít jen pár týdnů. Zpověď matky zesnulého hokejisty Buchtely

Premium Přežít své dítě. Pro každého rodiče ta nejhorší představa. Teprve dvacetiletý hokejista Ondřej Buchtela zemřel loni v...

Děti zvládnou všechno, to samé ženy. Muži však nevydrží, říká expert na přežití

Premium Tři dny trvalo pátrání po osmileté Julii z Berlína, která se v neděli ztratila rodičům u Čerchova na Domažlicku. V...

Jak se rodí sebevražda. Psychiatr Höschl nejen o schizofrenii a depresi

Premium Jak velká musí být síla, která člověka dožene k tomu, že si sám dobrovolně vezme život? Jaké jsou poslední myšlenky...

Najděte svou vnitřní krásu: Otestujte nutrikosmetiku od Manufaktury
Najděte svou vnitřní krásu: Otestujte nutrikosmetiku od Manufaktury

Podpořte krásný vzhled své pleti a pokožky nejen zvenku, ale také zevnitř. Objevte nutrikosmetiku značky Manufaktura. Hledáme 30 uživatelů, kteří s...

Mohlo by vás zajímat