Pátek 31. března 2023, svátek má Kvido
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Jde o politický proces, odmítám spolupracovat se žalobci, řekl Nečas po výslechu

Česko

  8:43aktualizováno  9:19
PRAHA - Expremiér Petr Nečas (ODS) odmítl vypovídat v kauze sledování své bývalé manželky vojenskými zpravodajci, které podle žalobců nařídila Jana Nagyová (nyní Nečasová). Po výslechu zopakoval, že jde o politický proces.

Petr Nečas s novináři. foto: Dan Materna, MAFRA

"Jsem připraven spolupracovat s nezávislým soudem," řekl Nečas ve čtvrtek ráno poté, co v policejní budově strávil zhruba půl hodiny. Zdůraznil, že ani on, ani jeho manželka se žádné trestné činnosti nedopustili. Policii a žalobce označil za podjaté. "Vojenské zpravodajství podle informací, které mám k dispozici, nepřekročilo zákonnou působnost," hájil údajné sledování své exmanželky Radky Nečas.

Bývalý premiér komentoval také vyloučení své manželky Jany Nečasové z ODS. Doufá, že to není začátek jeho "rozchodu s ODS". Pokud se ke kroku místního sdružení v Praze Zličíně nevyjádří oblastní organizace, mohl by to prý vnímat jako útok na bývalého předsedu strany.

Média před čtvrtečním výslechem spekulovala, že by mohl být Nečas obviněn v takzvané kauze trafik pro bývalé poslance ODS výměnou za odchod ze sněmovny. K tomu však nedošlo.

Nečasovo svědectví

Nečasovo svědectví by mohlo přispět k objasnění, kdo sledování zadal. Je ale možné, že ho policie obviní v souvislosti s druhou větví případu Nagyová, kterou je údajné uplacení tří někdejších poslanců ODS Petra Tluchoře, Marka Šnajdra a Ivana Fuksy. Nečas na otázku novinářů, zda má strach, že bude obviněn, odpověděl, že se nebojí vůbec ničeho.

Nejvyšší soud nedávno rozhodl, že Nečase na rozdíl od trojice exposlanců je možné stíhat. Chránila ho totiž pouze procesní imunita vztahující se na projevy se Sněmovně. Žalobci již v minulosti naznačili, že expremiérovo obvinění je otázkou času.

Zdroj: ČTK

Autor:

SOUTĚŽ: Vyhrajte hodnotné poukazy od Astratexu
SOUTĚŽ: Vyhrajte hodnotné poukazy od Astratexu

Zapojite se do soutěže o 3 hodnotné vouchery a vybrte si správné spodní prádlo, které vám bude dělat radost. Jak na to?

Mohlo by vás zajímat