30. srpna 2018 19:06 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Expremiér Sobotka se vydal do Číny. Na soukromé cestě si našel čas i na politické schůzky

Bývalý český premiér Bohuslav Sobotka na setkání s náměstkem čínského ministra... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Bývalý český premiér Bohuslav Sobotka na setkání s náměstkem čínského ministra... | foto: Čínské MZV

PRAHA Bývalý premiér a předseda ČSSD Bohuslav Sobotka v srpnu navštívil Čínu. Sešel se mimo jiné i s náměstkem čínského ministra zahraničních věcí nebo náměstkem Výzkumného střediska pro státní rozvoj, uvedl server Neovlivní.cz.

Snímky, na kterých je bývalý český premiér Bohuslav Sobota, zveřejnilo v minulých dnech několik čínských státních institucí. Sobotka na dotaz serveru Neovlivní.cz svoji cestu do Pekingu potvrdil. „Jako soukromník jsem byl v Pekingu privátně, ale jako bývalý premiér jsem cestu přirozeně koordinoval a konzultoval s českou ambasádou,“ uvedl Sobotka pro server a dodal, že navštívil i některé české instituce v Číně.

Z údajů, které zveřejnila čínská vládní místa, je zřejmé, že Sobotka se sešel například s náměstkem ministra zahraničí. Podle zjištění serveru Neovlivní.cz spolu jednali například o obnově Hedvábné stezky, což je starověká trasa vedoucí z východní Asie až do Středomoří.

30.srpna 2018 v 15:03, příspěvek archivován: 30.srpna 2018 v 19:07

To jsou věci. Čtvrtý expremiér v čínských službách! A mně nedali vízum. Ale za hodinu s Dalajlámou v Kramářově vile bych obětoval i víc. https://t.co/rL5A91PLMz

Sobotka se setkal také s bývalým starostou Pekingu Wangem A-šunem, který je v současné době zástupce Výzkumného střediska pro státní rozvoj. Oba politici spolu podle oficiální zprávy hovořili o rozvoji digitálních technologií v Číně i o rozvoji čínských projektů na potlačení chudoby.

Server Neovlivní.cz dále uvádí, že není jasné, jestli a nakolik souvisela Sobotkova cesta s aktivitami čínské společnosti CEFC. Zakladatel společnosti a poradce českého prezidenta Miloše Zemana byl letos zatčen a firma je zadlužená. CEFC je nyní pod kontrolou čínského státu, jehož zástupci dokončují audit aktivit CEFC v jednotlivých zemích.

Spojitost by zde podle serveru ale být mohla. Osobní přítel Sobotky Radek Pokorný totiž pro CEFC v minulých letech vytvářel právní rámec téměř všech klíčových obchodů. Kromě toho vyjednával i o ceně transakcí a hledal pro Číňany investiční příležitosti.

Pro české osazenstvo CEFC by podle serveru Neovlivní.cz mohlo být spojení s bývalým premiérem strategicky výhodné. Za společnost dlouhodobě lobbuje i prezidentův kancléř Vratislav Mlynář nebo poradce Martin Nejedlý.

V Číně obchoduje mimo jiné i další bývalý český premiér, Petr Nečas. V roce 2016 Nečas dohodl česko-čínskou spolupráci ve zdravotnictví mezi českou soukromou společností Delta Medical Holding a nejstarší klinikou čínskou medicíny. V Číně za Deltu vyjednával Nečas obchody i v dalších oblastech, například v lesnictví nebo energetickém využití biomasy.

Lidovky.cz