21. října 2013 11:29, aktualizováno  12:03 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Babiš je lhář, tvrdí Topolánek. Šéf ANO mu vzkazuje, ať odtajní svůj majetek

Mirek Topolánek v Bruselu zastupoval soukromou firmu jako expremiér, i když je... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Mirek Topolánek v Bruselu zastupoval soukromou firmu jako expremiér, i když je... | foto: Lidové noviny

PRAHA Expremiér Mirek Topolánek v prohlášení pro ČTK označil miliardáře a lídra hnutí ANO Andreje Babiše za lháře a podvodníka. Babiš v rozhovoru pro pondělní Hospodářské noviny uvedl, že Topolánek měl v době svého působení v politice firmu, která podnikala v oblasti solární energie, ale nepřiznal to. Podle Babiše firma díky politickým rozhodnutím získala zakázky.

"Nevlastním žádné soláry, žádná moje firma nezkrachovala. Na rozdíl od pana Babiše když jsem dělal obchod, tak jsem dělal obchod, a když politiku, tak politiku. V jeho případě je střet zájmů natolik jasný, že je pro mne zarážející, že jeho předvolebním tezím lidé věří. Mohu říci jen jediné - varuji před ním, je to lhář a podvodník," uvedl Topolánek, který je v současnosti předsedou Teplárenského sdružení ČR.

"Je to o parkování firem. Topolánek má firmu, která byla na bankrot, a její dluhy odkoupily nějaké podivné firmy předtím, než se stal premiér. Nebudu Agrofert převádět na někoho a tvářit se, že s firmou nemám nic společného. Nebudu z lidí dělat blbce," dodal Babiš (vlastní společnosti Mafra, která vydává deník Lidové noviny a provozuje server Lidovky.cz; pozn. redakce).

Reakce Andreje Babiše:

"Pan Topolánek ať radši zveřejní svůj majetek a daňové přiznání za posledních 10 let. Určitě má velký problém ty černé peníze vybílit," odpověděl Babiš na dotaz serveru Lidovky.cz.

Šéf ANO na dotaz Hospodářských novin, jak si představuje střet zájmů v politice, řekl: "Střet zájmů je třeba to, když politici mají svoje firmy, podnikají, jedou v solárech, ale nejde to dohledat. To bylo třeba u Topolánka a (exministra dopravy Aleše) Řebíčka, kteří si zaparkovali svoje firmy mimo a tvářili se, že nejsou jejich, a pak se jim tam nahrnuly zakázky." Topolánek byl premiérem v letech 2006 až 2009.

ČTK, mačMartina Černotová

Najdete na Lidovky.cz