Skandály opředenému exprezidentovi Dohnalovi léta kryli záda. Podle dřívějších neoficiálních zpráv za to dostávali nestandardní prémie. Až nyní - po Dohnalově vynuceném odchodu - se podařilo z útrob úřadu vydolovat konkrétní částky.
Nejvyšší kontrolní úřad sice k sumám nezveřejnil jména, server Lidovky.cz dokázal - díky dřívějším oficiálním dokumentům a informacím - odměňované identifikovat sám.
ČTĚTE TAKÉ: |
"Pokud by Nejvyšší kontrolní úřad jména poskytl, mohlo by to být považováno za porušení základní lidského práva na ochranu soukromí," stojí v aktuálním rozhodnutí NKÚ.
473 tisíc korun pro svědka
V roce 2010 největší odměny - celkem 473 tisíc korun - inkasoval Petr Neuvirt, někdejší vrchní ředitel kontrolní sekce NKÚ. Ten samý Neuvirt přitom byl krátce předtím potrestán za zneužívání služebního vozu a ve stejném roce svědčil ve prospěch Dohnala u soudu. Pro připomenutí: Neuvirt v soudní síni tvrdil, že Dohnal neměl na výběr luxusního bytu, kvůli němuž jej vyšetřovala policie, žádný vliv, pronajímatelka jeho tvrzení vzápětí vyvrátila.
Přehled odměn vedoucích pracovníků NKÚ v letech 2010 až 2012
Pro zvětšení klikněte
Když se redaktor Lidovek.cz Neuvirta tehdy ptal na vysoké odměny, reagoval slovy: "Odměnu ve výši 250 tisíc korun jsem nikdy neobdržel." Svým způsobem mluvil pravdu - dostal toho roku téměř dvojnásobek. V následujícím roce již Neuvirt odměny nebral, Dohnal jej s pomocí TOP 09 prosadil na uvolněné místo člena kolegia NKÚ.
Dvojkou na seznamu je podle všeho ředitelka kanceláře prezidenta Markéta Kandráčová, vlivná úřednice, která byla u řady důležitých rozhodnutí Dohnala. V roce 2010 ji to vedle řádného platu vyneslo dalších 470 tisíc korun, loni ještě dalších čtvrt milionu korun coby bonus.
453 tisíc korun pro letitou spolupracovnici
Trojici nejlépe honorovaných úředníků NKÚ uzavírá šéfka správní sekce Simeona Zikmundová. I ona patřila k nejbližším Dohnalovým spolupracovníkům. Znají se již z Jihlavy, kdy Dohnalovi - hejtmanovi vedla krajský úřad. Zikmundová se do úřadu uvedla projektem na "řízení lidských zdrojů", který spolykal takřka milion korun. Sami členové kolegia kontrolního úřadu v minulosti projekt kritizovali. Jako naprosto zbytečný.
"Výše odměn pro Simeonu Zikmundovou byla v rámci Nejvyššího kontrolního úřadu obvyklá," tvrdila přitom před rokem mluvčí úřadu Radka Burketová, když se redaktor Lidovek.cz o věc poprvé zajímal. "Obvyklá odměna" v roce 2010 činila 453 tisíc korun, v roce 2011 dostala prémie 331 tisíc korun. Na tak vysoké částky nedosáhli ani šéfové odborů, kteří se podíleli na kontrolách - tedy hlavní činnosti úřadu.
V dřívějším seznamu mimořádných odměn Zikmundové lze vysledovat ještě jeden pozoruhodný efekt: jakmile Dohnal sklidil za některý ze svých činů kritikůu, Zikmundová mohal počítat s odměnou. Takže ji Dohnal ocenil za "nápravná opatření k auditům" či za "zajištění plné funkčnosti školícího střediska", jehož předraženou rekonstrukci kritizovali nejen poslanci, ale i členové Dohnalova kolegia.
Dohnal v čele úřadu skončil poté, co byl pravomocně odsouzen za zneužití pravomoci úřední osoby, neboť odmítl vydat poslancům podklady k auditu NKÚ. Audit přitom měl objasnit, proč Dohnal ve své funkci tak plýtvá - například za pronájem luxusního bytu či pochybný nájem sídla. Z úřadu přitom odešel s odstupným ve výši 650 tisíc korun, které mu podle zákona náleželo.