23. ledna 2016 6:00 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Exprimátor Bohuslav Svoboda se stal šéfem gynekologie ve vojenské nemocnici

Bohuslav Svoboda. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Bohuslav Svoboda. | foto: MAFRA - Jan Zátorský

PRAHA Poslanec ODS a bývalý pražský primátor Bohuslav Svoboda přesunul své odborné působiště z pražských Vinohrad do Střešovic. Známý gynekolog a porodník je od listopadu šéfem gynekologie Ústřední vojenské nemocnice, která na podzim přešla pod 3. lékařskou fakultu UK, kde Svoboda učí.

K nenápadné změně došlo loni na podzim. V říjnu se Bohuslav Svoboda dohodl na změně působiště, v listopadu pak akademický senát jeho fakulty schválil sloučení s oddělením gynekologie Ústřední vojenské nemocnice.

Podle zjištění serveru Lidovky.cz se tam Svoboda stal odborným garantem a primářem. Ve Fakultní nemocnici Královské vinohrady, s níž je jeho lékařská kariéra už mnoho let spojována, omezil působení na minimum. Včetně porodnické činnosti.

„Základní pracovní poměr na fakultě zůstává stejný, ale mám jiné místní pracoviště. Pro mě to znamená určitou pracovní výhodu, protože na gynekologii ve vojenské nemocnici není porodnická část, která samozřejmě vyžaduje další pracovní vytížení,“ řekl exprimátor Prahy pro Lidovky.cz.

Na kontě má tisíce porodů. Pikantní je třeba skutečnost, že byl u narození svého někdejšího politického spojence z rady hlavního města (a následně rivala) Karla Březiny z ČSSD. Porody omezil, stejně jako svoje působení ve vinohradské ambulanci, která funguje od roku 2003.

Na 3. lékařské fakultě UK Bohuslav Svoboda zůstává pořád jako učitel. Medikům bude předávat zkušenosti i ve vojenské nemocnici.

„Jsem odborný garant a z této pozice také primářem oddělení. Jak se to upraví pracovně právně je otázka dalšího vývoje, ale v tuto chvíli oddělení vedu. Změnu bereme jako rozšíření funkce fakulty. Pracoviště ve Střešovicích je zajímavé, velmi kvalitní a pro výuku důležité,“ podotkl Svoboda.

POLITIK SVOBODA

  • Někdejší prezident Lékařské komory se v roce 2008 ucházel o senátorský post na Liberecku. Neuspěl, skončil na 4. místě.
  • V roce 2010 byl lídrem kandidátky ODS v Praze, kde se po komunálních volbách stal primátorem.
  • Ve funkci vydržel tři roky. Po pádu koalice s TOP 09 jej nahradil Tomáš Hudeček.
  • Svoboda se i v dalším funkčním období stal pražským zastupitelem. Rok předtím (2013) uspěl ve sněmovních volbách a stal se poslancem za ODS.
  • Exprimátor čelí obžalobě - stejně jako bývalí radní za ODS a TOP 09 - kvůli prodloužení servisní smlouvy firmě Haguess ke kartovému systému Opencard bez otevřené soutěže.
Michal Pavec

Autor

Michal Pavecmichal.pavec@lidovky.czČlánky

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na Lidovky.cz