Úterý 7. února 2023, svátek má Veronika
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Kauza Opencard. Žalobce nepředložil žádný důkaz, řekl exprimátor Svoboda

Česko

  11:41aktualizováno  14:17
PRAHA - Bývalý pražský primátor Bohuslav Svoboda (ODS) v pondělí řekl soudu, že státní zástupce nepředložil za rok trvání hlavního líčení jediný důkaz, který by ho usvědčoval z trestného činu v kauze elektronické karty opencard.

Exprimátor Bohuslav Svoboda. foto:  Michal Šula, MAFRA

Ve své závěrečné řeči zdůraznil ve vztahu k hlasování o smlouvách s firmou Haguess, že primátor je primus inter pares, tedy první mezi rovnými. Žalobce chce pro Svobodu podmíněný trest.

Vinu odmítlo i zbylých 14 obžalovaných včetně dalšího někdejšího primátora Tomáše Hudečka. Soud vyhlásí rozsudek ve čtvrtek. Žalobce chce pro Svobodu, Hudečka a další čtyři obviněné podmíněný trest.

Desítka někdejších pražských radních a pět členů hodnotící komise čelí obžalobě z porušení povinnosti při správě cizího majetku a předpisů o pravidlech hospodářské soutěže v souvislosti se dvěma smlouvami, které radní odhlasovali v dubnu 2012.

Městu údajně způsobili škodu 24,9 milionu korun. Obvinění to odmítají, opencard byl podle nich dlouhodobý problém, který se snažili vyřešit.

Exprimátor Bohuslav Svoboda se stal šéfem gynekologie ve vojenské nemocnici

Svobodova závěrečná řeč u pražského městského soudu byla velmi stručná. „Trvám na tom, že jsem nezpůsobil žádný trestný čin. Jediné, co bych chtěl dodat, je fakt, který mě, řekněme, trochu potěšil: za 45 dní jednání státní žalobce nepředložil jediný důkaz, který by říkal, že jsem se tohoto trestného činu dopustil,“ uvedl.

V minulosti soudnímu senátu řekl, že proces je velmi zásadní, protože se týká principů zastupitelské demokracie a toho, jak má zastupitelská demokracie pracovat. Upozornil na to, že postup radních ohledně nových smluv posvětil právník, jednání o smlouvách prý navíc trvalo dvojnásobně dlouhou dobu než v jiných případech.

Svoboda tvrdí, že pokud by Praha kontrakty neschválila, musela by se vrátit k papírovým jízdenkám, tedy „někam do doby, kdy v Praze jezdila koňská dráha“.

Proti obžalobě se dnes vymezil i někdejší zaměstnanec IT odboru magistrátu Štěpán Hladík.

„Jedinou vinou všech zde přítomných je to, že se snažili řešit dlouhodobou situaci kolem opencard konkrétními kroky,“ podotkl. Lítačka, která kartu opencard nahradila, je podle něj stejně drahá nebo i dražší.

Státní zástupce Tomáš Lejnar, který případ převzal po žalobkyni Dagmar Máchové, navrhuje uložit podmíněné tresty Svobodovi, dalšímu bývalému primátorovi Tomáši Hudečkovi, někdejší radní pro informatiku Evě Vorlíčkové, Svobodovu bývalému náměstkovi Josefu Noskovi a dvěma úředníkům. Pro dalších devět obžalovaných trest nepožaduje.

Elektronická karta opencard, která pochází z éry primátora Pavla Béma (ODS), měla mít původně mnoho funkcí, nakonec ale slouží především jako průkaz s předplatným pro MHD.

Déle než Svoboda hovořil jeho někdejší náměstek a pozdější primátor Tomáš Hudeček. Trestní řízení podle něj zhatilo krátký okamžik obnovy vlády práva, slušnosti a zdravého rozumu při správě Prahy.

„Rada hlavního města byla v roce 2012 výjimečná. Konečně se na magistrátu objevili lidé bez postranních úmyslů. Takové konstelace se naše hlavní město dlouho nedočká,“ řekl. Stíhání označil za precedens, po kterém „lze stíhat všechny za úplně všechno - stačí sehnat znalce, který řekne, že to mohlo být levnější“. Právě proto se teď podle něj naprostá většina zasedání rad děje tajně a za zavřenými dveřmi.

Bývalý primátor Svoboda měl drobnou nehodu. Z místa podle policie ujel

Bývalá radní pro informatiku Eva Vorlíčková upozornila na to, že jednací řízení bez uveřejnění, které obviněným vytýká obžaloba, využívají běžně ministerstva.

Státnímu zástupci předala objemný stoh papírů s příklady obdobných zakázek a poznamenala, že pokud tento postup považuje za trestný, získal podnět k další práci. Upozornila také na to, že provoz Lítačky, která nahradila opencard, je nyní dražší.

Státní zástupce Tomáš Lejnar, který případ převzal po žalobkyni Dagmar Máchové, navrhuje podmíněné tresty Svobodovi, Hudečkovi, Vorlíčkové, Svobodovu bývalému náměstkovi Josefu Noskovi, exřediteli magistrátního odboru informatiky Janu Teskovi a externímu členovi hodnoticí komise Aleši Němečkovi. Pro dalších devět obžalovaných trest nepožaduje.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat