Pátek 29. března 2024, svátek má Taťána
130 let

Lidovky.cz

Exprimátoři Svoboda a Hudeček jsou vinni v kauze Opencard. Dostali podmínku

Česko

  10:43aktualizováno  13:40
PRAHA - Soud uznal exprimátory Svobodu a Hudečka, Svobodova náměstka Noska, radní pro IT Vorlíčkovou a šéfa IT oddělení Tesku vinnými v kauze Opencard. Svoboda dostal podmíněný trest 2,5 roku, Hudeček dvouletou podmínku. Nepodmíněný trest soud neuložil nikomu z obviněných.

Tomáš Hudeček a Bohuslav Svoboda u soudu v kauze Opencard. foto:  Dan Materna, MAFRA

Bývalý pražský primátor Bohuslav Svoboda (ODS) dostal ve čtvrtek v kauze Opencard podmíněný trest 2,5 roku, další exprimátor Tomáš Hudeček (dříve TOP 09) dvouletou podmínku stejně jako někdejší radní pro dopravu Josef Nosek. Nejpřísnější potrestání - tříletou podmínku - si podle pražského městského soudu zaslouží někdejší radní pro IT Eva Vorlíčková a šéf magistrátního IT odboru Jan Teska.

Bohuslav Svoboda a Tomáš Hudeček u soudu.
Obžalovaný bývalý pražský primátor Bohuslav Svoboda u Městského soudu v Praze,...

Každý z pěti odsouzených má zaplatit hlavnímu městu 40.000 korun s úroky, s dalšími nároky soudce odkázal Prahu do civilního řízení. Podle čtvrtečního nepravomocného verdiktu svým jednáním způsobili Praze škodu nejméně 17,7 milionu korun.

Hudeček rozsudek okomentoval na svém twitterovém účtu.

Soud uznal čtyři radní a úředníka Tesku vinnými jednak z porušení povinnosti při správě cizího majetku, jednak z porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže tím, že v dubnu 2012 prosadili dvě smlouvy s firmou Haguess.

Podle předsedy soudního senátu Alexandra Sotoláře postupovali „s vědomím nevýhodnosti licenčního modelu a neúměrných nákladů“ a „porušili závažným způsobem pravidla zadávacího řízení“, když Haguess zásadním způsobem zvýhodnili.

„Nevyvození trestní odpovědnosti by bylo v rozporu s principy právního státu,“ reagoval Sotolář na argument obhajoby, že politická rozhodnutí je třeba posuzovat specifickým způsobem. „Zcela nepochybně platí, že i politici jsou při svém rozhodování vázáni obecně platnými předpisy. Nepokrývá-li jejich čin imunita, může být vyvozena jejich trestněprávní odpovědnost. Tím spíše to platí o osobách ve výkonných orgánech, a takovým je i rada hlavního města Prahy,“ konstatoval.

Bývalá radní Alexandra Udženija (ODS) byla z rohodnutí soudu v šoku. „Bohuslav Svoboda byl výborným primátorem Prahy, dělal vždy vše nejlepší pro obyvatele hlavního města. Z jeho odsouzení jsem v šoku. Komunální politici začínají být trestáni za to, že používají zdravý rozum. Odsouzen je někdo, kdo chtěl problematické věci řešit. Vždy jsem věřila v nestrannost české justice, dnes o ní mám bohužel pochybnosti. Pevně věřím, že odvolací soud zprostí Bohuslava Svobodu viny,“ prohlásila Udženija, která nebýt plánované dovolené, by se také účastnila hlasování o smlouvě s novým vlastníkem práv ke kartě.

Některé soudcovy výroky vyvolaly v auditoriu výkřiky „hanba“, obzvlášť poté, co uznal, že do situace s opencard se Praha nedostala vinou „ani jednoho z obviněných“. Lidé, kteří si vyhlášení rozsudku přišli poslechnout, dávali najevo názor, že na lavici obžalovaných by měli správně sedět ti, kdo projekt opencard vytvořili. Nesouhlasná gesta dělali při odůvodňování verdiktu i Svoboda s Hudečkem.

Soud zprostil viny deset z 15 obžalovaných. Zproštění viny se týká i stávajících zastupitelů Lukáše Manharta, Václava Novotného a Pavla Richtera (všichni TOP 09), dále bývalé radní pro školství Heleny Chudomelové, bývalého radního pro životní prostředí Radka Lohynského a současného starosty Prahy 18 Ivana Kabického. Bez trestu jsou i zaměstnanci magistrátu Štěpán Hladík a Veronika Pražáková a členové hodnotící komise Aleš Němeček a David Kučera.

Všichni obvinění, kterým hrozilo až osmileté vězení, vinu od počátku odmítají. Hájí se tím, že projekt elektronické karty Opencard byl dlouhodobým problémem z éry primátora Pavla Béma (ODS), který se snažili vyřešit a udělali to nejlépe, jak mohli. Kvůli dříve uzavřeným licenčním smlouvám prý nemohli postupovat jinak.

Státní zástupce Tomáš Lejnar považuje tresty za adekvátní

Státní zástupce v kauze Opencard Tomáš Lejnar považuje podmíněné tresty, které ve čtvrtek uložil pražský městský soud čtveřici bývalých radních a jednomu magistrátnímu úředníkovi, za adekvátní. Případné odvolání zváží až po prostudování písemné podoby rozsudku. Řekl to novinářům při odchodu ze soudní síně.

"Soud byl veden podobnými úvahami jako já při své závěrečné řeči, takže v tomto směru si myslím, že moje závěrečná řeč byla na místě," uvedl žalobce.

"Tresty jsou v souladu s mým návrhem. Je tam jenom úmysl nepřímý, takže tam rozhodně nebyly důvody ukládat nějaký represivní trest. Trest při dolní hranici je pro mě alespoň v této chvíli adekvátní," doplnil. Obviněným hrozilo za porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže a za porušení povinnosti při správě cizího majetku dva až osm let vězení.

Lejnar navrhoval uznat vinnými celkem šest z 15 obžalovaných, soud mu vyhověl v pěti případech: za prosazení údajně nevýhodných smluv s firmou Haguess potrestal bývalé primátory Bohuslava Svobodu (ODS) a Tomáše Hudečka (dříve TOP 09), někdejšího radního pro dopravu Josefa Noska (dříve ODS), radní pro IT Evu Vorlíčkovou (dříve TOP 09) a šéfa magistrátního IT odboru Jana Tesku. Žalobce chtěl trest ještě pro externího člena hodnotící komise Aleše Němečka, toho však soud osvobodil.

Obžalobu v případu Opencard podávala státní zástupkyně Dagmar Máchová. Tu ale kvůli její roli v celé kauze už od loňska prověřuje Generální inspekce bezpečnostních sborů, letos na jaře jí navíc městské státní zastupitelství odebralo všechny trestní případy v souvislosti s vyšetřováním vynášení informací z trestních řízení. Opencard kvůli tomu převzal Lejnar.

Autor:

Zvolte jméno roku 2024 a vyhrajte Nutrilon a Hami v celkové hodnotě 130.000 Kč
Zvolte jméno roku 2024 a vyhrajte Nutrilon a Hami v celkové hodnotě 130.000 Kč

Každý týden můžete získat zajímavé balíčky od značek Nutrilon a Hami v celkové hodnotě 130.000 Kč. Hrajte s námi a získejte hlavní výhru, balíček s...