Sobota 23. října 2021, svátek má Teodor, Theodor
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Exšéfa brněnských strážníků Přikryla čeká vězení. Zahlazoval přestupky

Česko

  12:20
Krajský soud v Brně ve středu v odvolacím řízení poslal na 18 měsíců do vězení bývalého ředitele brněnské městské policie Jaroslava Přikryla. Je odsouzený za zneužití pravomoci veřejného činitele, protože zahlazoval dopravní přestupky svých známých.

Ředitel brněnské městské policie Jaroslav Přikryl. foto: Městská policie Brno

Ke krajskému soudu se odvolal jak Přikryl, který požadoval zrušení celého trestu, tak státní zástupce. Předseda soudního senátu Aleš Flídr zdůvodnil přehodnocení trestu tím, že se Přikryl nedopouštěl trestného činu jako obyčejný strážník, ale jako vedoucí pracovník. „V podstatě práci svých podřízených likvidoval. Trest tedy musí odpovídat společenskému postavení. Zároveň pro jeho trest stačí nejmírnější forma věznice,“ řekl Flídr.

Přikryl však stále tvrdí, že se trestného činu nedopustil a že celý proces považuje za účelový. „Cílem bylo, abych byl zbaven funkce, což se také stalo,“ prohlásil při závěrečné řeči. Novinářům řekl, že středeční rozsudek ještě není konečný. „V prvním případě měl Nejvyšší soud také opačný názor a věřím, že teď to bude obdobné. Přestupky jsem nikomu nevyřizoval,“ popíral Přikryl vinu.

Laskavost pro známé

Nejvyšší soud už vrátil městskému soudu případ, v němž se řeší, že předal 119 spisů s osobními daty lidí státnímu zastupitelství. Ze systému městské policie vytáhl totiž přestupky, které se z pokuty změnily na domluvu, čímž chtěl ukázat, že při zahlazování přestupků u známých nepostupoval nestandardně. 

Za to si vysloužil stíhání pro neoprávněné nakládání s citlivými informacemi. Trest městského soudu mu před rokem potvrdil i odvolací soud a tehdy skončil jako ředitel strážníků.

Exšéf pražských strážníků

  • Trest vězení v minulosti dostal také bývalý šéf pražských strážníků Vladimír Kotrouš. Za přijetí úplatku byl odsouzen na 5,5 roku, trest loni v červenci definitivně potvrdil Ústavní soud. 
  • Kotrouš si podle pravomocného verdiktu řekl o úplatek za to, že zajistí trvání smlouvy městské policie s autoservisem Jíša. Chtěl tak získat nejméně 1,2 milionu korun. 
  • Soudy mu vedle uloženého trestu vězení také na pět let zakázaly pracovat v bezpečnostních ozbrojených sborech a nařídily zaplatit pokutu 400 000 korun. Do vězení Kotrouš nastoupil předloni v březnu.

V středečním případě soud potvrdil výrok městského soudu, v němž se uvádí, že Přikryl dal u sedmi přestupků pokyn podřízeným, aby pokutu překvalifikovali na domluvu. V původní obžalobě se hovořilo o 31 případech. Soudkyně tehdy uvedla, že Přikryl řešil případy zcela neformálním způsobem, ač se jimi neměl vůbec zabývat. Bývalého ředitele usvědčily telefonické odposlechy.Autoři: ,

Syndrom Petra Pana. Proč někteří muži nikdy nedospějí a žijí jako paraziti

Premium V každém chlapovi zůstává kousek kluka, ale musí to být právě jen ten kousek. Pokud muž nechce vyrůst a převzít...

Čína má Evropu v hrsti, za pár týdnů dojde hořčík. Auto bez něj nevyrobíte

Premium Vše nasvědčuje, že současná čipová krize v automobilovém průmyslu je jen zahřívacím kolem před tím, co se na Evropu...

Váš syn bude žít jen pár týdnů. Zpověď matky zesnulého hokejisty Buchtely

Premium Přežít své dítě. Pro každého rodiče ta nejhorší představa. Teprve dvacetiletý hokejista Ondřej Buchtela zemřel loni v...

Mohlo by vás zajímat