Pátek 2. června 2023, svátek má Jarmil
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Jiří Balvín přijal místo ministra kultury, u Rusnoka jednal i Jan Fischer

Česko

  16:38aktualizováno  21:24
PRAHA - Bývalý ředitel České televize Jiří Balvín přijal post ministra kultury v Rusnokově vládě. Řekl, že by chtěl prosadit, aby bylo na kulturu víc peněz. Pozdě odpoledne přijal Rusnok také bývalého premiéra a neúspěšného prezidentského kandidáta Jana Fischera, ten se však k důvodu schůzky nevyjádřil. Později v tiskové zprávě uvedl, že o nabídce na ministerskou funkci nejednal.

JIří Balvín foto: ČTK

"Hlavní úloha je vybojovat pro resort co nejvíce peněz," řekl novinářům Balvín. Na dotaz, zda je to reálné ve vládě, která nemá jistou důvěru ve Sněmovně, odpověděl: "Budu bojovat." Devětapadesátiletý Balvín uvedl, že nabídku přijal mimo jiné kvůli svému věku. Považuje to za hezké zakončení své kariéry. "Už jsem toho hodně zažil a pana Rusnoka si vážím, znám ho mnoho let. Jestliže mě takový člověk osloví, beru to jako pomoc jemu a myslím, že to nějak zvládneme," konstatoval.

Fischer prý o žádné nabídce nejednal

Poražený kandidát Jan Fischer v pátek v podvečer jednal s Rusnokem. Při odjezdu však k rozhovoru blíže nevyjádřil. Později však vydal tiskovou zprávu, kde sdělil, že se Rusnok pouze zajímal o jeho názory na současnou politickou situaci a o žádné nabídce nemluvili.

Balvín nevylučuje pozastavení konkurzu na ředitele NG

Balvín se chce zabývat mimo jiné výběrem ředitele Národní galerie, který dosud nebyl uzavřen. Řekl, že nehodlá dělat zbrklá rozhodnutí, ale pokud by při výběru byly problémy, mohl by konkurz zastavit.

POTVRZENÍ ČLENOVÉ RUSNOKOVY VLÁDY

  • Martin Pecina - ministr vnitra
  • Marie Benešová - ministryně spravedlnosti
  • Miroslav Toman - ministerstvo zemědělství
  • Jiří Balvín - ministr kultury

Kdo je Jiří Balvín?

Jiří Balvín je znám především jako někdejší generální ředitel České televize. Poslanecká sněmovna ho do funkce prozatímního ředitele ČT zvolila v únoru 2001, 31. října 2001 byl Radou ČT zvolen generálním ředitelem. Měl stabilizovat situaci v televizi, což se mu ale podle Rady ČT nepodařilo. Kritizován byl za personální politiku, podle rady neplnil svůj projekt řízení televize. Rada ČT ho odvolala v listopadu 2002.

Balvín, který se narodil 14. srpna 1953, absolvoval Filmovou a televizní fakultu Akademie múzických umění (FAMU), obor filmová a televizní produkce. Přes 25 let pracoval v Československé televizi, nejprve jako externí asistent scény a výroby v Hlavní redakci hudebního vysílání, po studiu na FAMU se stal ve stejné redakci vedoucím výrobního štábu. V letech 1992 až 1997 byl šéfproducentem uměleckých pořadů České televize.

Kandidát na Zemanova kancléře

Později mimo jiné pracoval jako ředitel marketingové společnosti Českého tenisového svazu, ředitel výroby a techniky České nezávislé televizní společnosti a učil na FAMU. V roce 2003 byl jmenován ředitelem hudební televize Óčko. Ve funkci vydržel až do loňského roku, poté se stal manažerem speciálních projektů stanice Óčko.

Po zvolení Miloše Zemana prezidentem republiky se o Balvínovi spekulovalo jako o jednom z kandidátů na kancléře. Balvín Zemanovi radil během předvolební kampaně s mediálním vystupováním.

Rusnok se setkal i s dalšími kandidáty

Rusnok se v pátek setkal také s bývalým tajemníkem ministra financí Karlem Štoglem a ekonomem Miroslavem Zámečníkem. Štogl svou návštěvu nekomentoval. Zámečník po jednání řekl, že se bavili o české ekonomice a Národní ekonomické radě vlády (NERV).

Designovaný premiér Jiří Rusnok dál hledá možné adepty na ministerské funkce ve své vládě. Viceprezidentovi svazu průmyslu Radkovi Špicarovi nabídl místo ministra životního prostředí. Špicar se do pondělí rozmyslí. Rektor ostravské technické univerzity Ivo Vondrák, který v pátek do Kramářovy vily rovněž přijel, být ministrem školství nechce.

Potvrzeni jsou čtyři ministři

Místo v Rusnokově vládě zatím oficiálně přijali čtyři lidé. Na nabídku kývl Martin Pecina jako ministr vnitra, Marie Benešová (ČSSD) jako ministryně spravedlnosti, Miroslav Toman, který by měl vést ministerstvo zemědělství a nyní právě bývalý ředitel České televize Jiří Balvín.

Autoři: ,

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!