Sobota 25. ledna 2020svátek má Miloš -4 °C oblačno Předplatné LN
23. dubna 2018 11:39 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Exředitel nemocnice Na Homolce Dbalý přišel k soudu. Kvůli zdravotním obtížím nevypovídal

Exředitel Nemocnice Na Homolce Vladimír Dbalý. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Exředitel Nemocnice Na Homolce Vladimír Dbalý. | foto: ČTK

PRAHA Bývalý ředitel pražské Nemocnice Na Homolce Vladimír Dbalý dorazil k pražskému městskému soudu na začátek hlavního líčení ve své druhé korupční kauze, nakonec ale nevypovídal. Soudkyni sdělil, že mu není dobře, a z další účasti na jednání se omluvil. Lékaři hrozí za zmanipulování zakázek z let 2008 až 2011 až dvanáctileté vězení.

Spolu s ním čelí obžalobě dalších pět lidí. Začátek procesu musel soud dříve opakovaně odkládat kvůli Dbalého zdravotním omluvenkám.

Dbalý řekl novinářům po svém příchodu k soudu, že vypovídat bude. Když ho však soudkyně po přednesu obžaloby vyzvala, aby se k věci jako první z obžalovaných vyjádřil, požádal, aby mohl vypovídat až jako poslední, a to ze zdravotních důvodů.

Soudkyně vyhlásila krátkou přestávku, při které Dbalý působil zmateně a silně se potil. Následně se domluvil se soudem, že se vzdálí a k výpovědi se případně dostaví později v tomto týdnu. Vedle Dbalého v pondělí k hlavnímu líčení osobně dorazili i další čtyři obvinění muži - lékařův známý a někdejší šéf České konsolidační agentury Zdeněk Čáp, advokát David Michal, právník nemocnice Roman Žďárek a inženýr Josef Kantůrek.

Zdeněk Čáp přitom u soudu popřel, že by spoluobžalovanému řediteli Nemocnice Na Homolce Vladimíru Dbalému dával úplatky. Připustil, že mu nosil dárky a platil za něj útratu v restauracích, to prý ale vnímal jako běžnou péči o klienta. Tvrzení obžaloby, podle níž s ním Dbalý nezákonně uzavřel nepotřebnou smlouvu o poradenství pro nemocnici, Čáp odmítl. Ekonomické výsledky instituce se podle něj za dobu jeho poradenství významně zlepšily.

Vladimír Dbalý při rozhovoru se serverem Lidovky.cz.
Pavel Kocourek (vlevo), Vladimír Dbalý a advokát Vít Široký.

„Ve smyslu obžaloby se cítím zcela nevinen. Tato záležitost mě profesně, lidsky i materiálně poškozuje,“ uvedl Čáp u pražského městského soudu v prohlášení, po jehož přečtení nechtěl odpovídat na další otázky. Zdůraznil, že společnost nectí presumpci neviny, a proto se po svém obvinění musel mimo jiné vzdát svých pozic ve statutárních orgánech a musel si obstarat půjčky na běžný život.

Poslední obžalovaná, účetní Emilie Bialešová, se omluvila kvůli pracovní neschopnosti. Státní zástupce Zdeněk Matula tvrdí, že Dbalý si nechal od svých známých a od advokátní kanceláře Šachta & Partners (dnes MSB Legal) platit za to, že s nimi za nemocnici uzavřel v rozporu se zákonem smlouvy na poskytování konzultací nebo služeb.

Celkově si prý takto přišel na 12 milionů korun. Kromě přijímání úplatků je lékař obžalován také z porušení povinnosti při správě cizího majetku, sjednání výhody při zadání veřejné zakázky a z porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže.

Obžaloba má tři body. První Dbalému vyčítá to, že v letech 2008 a 2009 postupně podepsal s Čápem a Kantůrkem smlouvy na poskytování metodické podpory, ačkoliv ji nemocnice od externistů vůbec nepotřebovala. Instituci tak údajně způsobil škodu 4,4 milionu. Od obou mužů podle obžaloby pravidelně dostával úplatky - od Čápa celkem nejméně 760 000, od Kantůrka 360 000 korun.

Druhý bod se zaměřuje na to, že Homolka vypsala koncem roku 2007 zakázku na „účetní a medicínsko-právní služby“. Podle obžaloby byl za krokem záměr přidělit zakázku Žďárkovi a Bialešové. Společně údajně zajistili, aby měli oproti ostatním uchazečům výrazně jednodušší podmínky.

Sdružení Žďárka a Bialešové pak tendr vyhrálo, ačkoliv nenabídlo nejnižší cenu, čímž Homolce podle státního zástupce vznikla škoda nejméně 49,5 milionu korun. Tuto částku nyní nemocnice po trojici obžalovaných požaduje jako náhradu škody. Bialešová prý za získání smlouvy Dbalému postupně dala 8,5 milionu.

Poslední bod se týká údajně nezákonného zadání právních služeb kanceláři Šachta & Partners, které Homolka vyplatila v letech 2009 až 2011 celkem 24,6 milionu korun. Obžaloba tvrdí, že Dbalý za to přijal od advokáta na úplatcích nejméně 2,3 milionu.

Pražský městský soud projednává ještě další Dbalého korupční kauzu, která se týká nákupu gama nože. Lékař vinu odmítá. Obviněn je také ve třetí větvi případu, jež souvisí například s dodávkou pro pracoviště navigované chirurgie.

TŘETÍ OBŽALOBA NA DBALÉHO

Policie v pondělí navrhla obžalovat Vladimíra Dbalého za uzavíraní dalších údajně nevýhodných smluv a za korupci. Stíhání se opět týká tří okruhů nemocničních zakázek, mimo jiné dodávky pro pracoviště navigované chirurgie. Pokud státní zástupce Zdeněk Matula návrhu policie vyhoví, bude lékař čelit už třetí obžalobě související s jeho působením v nemocnici.

Kauza zahrnuje zakázku na poradenské služby či zakázku na poskytování správy a vývoje aplikací. Policisté už loni v listopadu navrhli obžalovat tři Dbalého spoluobviněné. Lékaře stíhali zvlášť, protože jeho zdravotní problémy brzdily vyšetřování.

"Návrh na podání obžaloby u pana Dbalého jsem obdržel minulý týden. Po prostudování spisu pravděpodobně obě věci znovu spojím dohromady," uvedl Matula. Soudní znalci totiž v mezičase konstatovali, že Dbalý je schopný účasti u trestního řízení, a lékař dnes osobně dorazil k pražskému městskému na začátek projednávání své druhé kauzy.

Kriminalisté tvrdí, že Dbalý a ostatní obvinění způsobili nemocnici škodu přes deset milionů korun. Stíhají je za přijetí úplatku, podplácení a za porušení povinnosti při správě cizího majetku.

ČTK
Premium

Sprcha pro osm lidí: jak to vypadalo na Epsteinově ranči na dělání dětí

Ranč Zorro pedofilního milionáře Jeffreyho Epsteina v poušti v Novém Mexiku,... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Kdyby zdi mohly mluvit. Přinášíme exkluzivně snímky přepychového ranče, kam americký finančník Jeffrey Epstein svážel...

Premium

Je sexting nevinná hra nebo nevěra? Pánové jsou tolerantnější než dámy

Sexting | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Generace našich rodičů tohle řešit nemusela. Měli poměrně jasno a věděli, co je a není zahýbání. Moderní technologie...

Premium

Den, kdy přepadli Mekku. V roce 1979 se zrodil moderní islámský středověk

Členové saudských speciálních sil během zásahu ve Velké mešitě v Mekce. (1979) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Před 40 lety se stalo „11. září“ islámu. Aby saúdský král mohl pobít ozbrojence okupující posvátnou mešitu v Mekce,...