2. února 2011 16:05, aktualizováno  17:25 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Exředitel vojenské tajné služby Krejčík smí vypovídat o armádních zakázkách

Armádní kolový obrněnec. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Armádní kolový obrněnec. | foto: ČTK

PRAHA Exředitel Vojenského zpravodajství Miroslav Krejčík bude moci před sněmovním branným a bezpečnostním výborem vypovídat o armádních zakázkách Poslanci ho v jednomyslném hlasování zbavili mlčenlivosti.

Krejčík má promluvit na výboru hlavně o nákupu nákladních vozidel, pronájmu gripenů, nákupu kolových obrněnců, o akvizicích na

Krejčík podal oznámení kvůli dokumentu, který jej stál funkci

Krejčík podal trestní oznámení na neznámého pachatele kvůli dokumentu, který před čtyřmi lety vedl k jeho odchodu z čela tajné služby. Velet vojenským zpravodajcům přestal v květnu 2007, oficiálně z funkce odešel sám. Neoficiální informace tehdy hovořily o jeho dlouhodobých neshodách s tehdejší ministryní obrany Vlastou Parkanovou (tehdy KDU-ČSL, nyní TOP 09), která dokonce v té době předložila vládě návrh na Krejčíkovo odvolání.

vojenských ubytovacích a stavebních správách, o likvidaci nepotřebné munice a také o deblokaci ruského dluhu.

Krejčík rozhodnutí sněmovny uvítal. Před branným výborem je připraven vypovídat. "Rozhodnutí vítám, ale kromě toho, co už zaznělo při jednání sněmovny, zatím nechci říkat nic k obsahu své výpovědi," podotkl.

Jednání výboru, na které bude bývalý ředitel zpravodajství pozván, by se mohlo uskutečnit podle jeho předsedy Františka Bublana (ČSSD) někdy na přelomu února a března. Zasedání bude s největší pravděpodobností uzavřené. Krejčík nebude moci vysvětlovat, jak tajná služba k informacím přišla.

Miroslav Krejčík.

Pro zbavení mlčenlivosti Krejčíka iniciované opoziční ČSSD se vyslovili všichni přítomní poslanci i ministr obrany Alexandr Vondra (ODS). "Určitě nic nechceme zametat pod koberec," zdůraznil ministr.

Vondra umožnil Krejčíkovi vypovídat před protikorupční policií v kauze údajné korupce při nákupu nákladních vozidel Tatra. Podezřelých je několik lidí včetně někdejšího ministra obrany Martina Bartáka, jenž je nyní náměstkem ministra financí. Kvůli vyšetřování zmíněné zakázky má v současnosti neplacené volno. Krejčík během svého působení v čele vojenské rozvědky upozornil politiky například na to, že zakázka na nákup Tater je zmanipulovaná a lobbistům vynese miliony na provizích ze státních peněz.

Policie případ nejdříve odložila. Nyní jej vyšetřuje od listopadu v souvislosti s informacemi někdejšího amerického velvyslance USA v Česku a předsedy dozorčí rady Tatry Williama Cabanisse. Cabaniss řekl, že v únoru 2008 po něm chtěl Barták miliony dolarů za to, že Tatra už nebude mít se zakázkou problémy. Barták ale tvrdí, že jde o vykonstruovanou záležitost.

Členy výboru by chtěl Krejčík informovat o "závažných skutečnostech" z doby, kdy byl ve funkci ředitele Vojenského zpravodajství, tedy z let 2004 až 2007. Tehdy byli ministry obrany nejprve Karel Kühnl (US-DEU) a po něm Jiří Šedivý (ODS) a Vlasta Parkanová (tehdy KDU-ČSL; dnes TOP 09).

ČTK

KRUTÁ REALITA: První měsíce po porodu byly peklo
KRUTÁ REALITA: První měsíce po porodu byly peklo

Měli jste možnost si přečíst o mém porodu a o pobytu v porodnici na šestinedělí. Nyní bych chtěla rozvést poslední a nejtěžší část mého příběhu. První půlrok mého mateřství.