31. října 2015 12:20 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Exšéf Čepra Tomáš Kadlec míří znovu před soud. Kvůli nevýhodným smlouvám

Tomáš Kadlec | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Tomáš Kadlec | foto:  David Neff, MAFRA

PRAHA Bývalý generální ředitel Čepra Tomáš Kadlec bude muset podle deníku Právo opět před soud. Je totiž podezřelý ze sepsání nevýhodných smluv pro tuto státní ropnou firmu. Při předražených zpětných nákupech pohonných hmot mělo dojít ke škodě až 156 milionů.

Osvobozující rozsudek z loňského roku zrušil Nejvyšší soud na základě dovolání nejvyššího státního zástupce Pavla Zemana. Tomáš Kadlec je tak znovu obžalovaným, tentokrát kvůli nevýhodným smlouvám s firmami Czech Energospace a Marimpex. Spolu s ním před soudem stane i Alexandr Houška, někdejší obchodní ředitel Čepra.

Státní zastupitelství tvrdí, že oba obžalovaní v roce 2005 levně prodali pohonné hmoty a následně stejné množství nakoupili za vyšší cenu zpět. Škoda podle žalobce dosahuje 156 milionů a oba viní z porušování povinnosti při správě cizího majetku. Za to jim hrozí až osm let vězení.

Znovuotevření případu by mohlo přinést i možnost zkoumat peněžní transakce, při kterých se na Kadlecově účtu objevilo více než 30 milionů korun.
Podle dříve zveřejněných informací serveru Neovlivní.cz měl částku poslat Martin Pechan. Ten čelí v jiné kauze obžalobě spolu s Radovanem Krejčířem za to, že chtěli pomocí falešných pohledávek získat z Čepra miliardy korun.

Na čem Nejvyšší soud aktuální žalobu staví, zatím není jasné. Mluvčí Petr Tomíček nechtěl rozhodnutí komentovat s tím, že nebyl doručen všem stranám. Výsledek je však dohledatelný na elektronickém informačním portálu justice.

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na Lidovky.cz