Čtvrtek 29. října 2020svátek má Silvie 11 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Exšéf dražební firmy cítí zodpovědnost za zpronevěru peněz ČD

Dražební firma Clanroy je v insolvenci. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Dražební firma Clanroy je v insolvenci. | foto: Shutterstock

PRAHA Bývalý šéf zkrachovalé dražební společnosti Clanroy Milan Kremel ve středu u pražského městského soudu řekl, že cítí zodpovědnost za škody u dražeb Českých drah. Státní zástupci Kremela a člena představenstva Miroslava Posekaného viní, že zpronevěřili dohromady skoro 70 milionů korun, když je použili na provoz společnosti Clanroy. Hrozí jim až desetiletý trest. Posekaný ve středu u soudu odmítl vypovídat.

Podle obžaloby Kremel od května do listopadu 2013 jako předseda představenstva nepřevedl ve skoro 50 případech peníze z dražeb na účty Českých drah a místo toho z nich financoval chod společnosti. Dráhy tak nedostaly například 6,2 milionu korun za nemovitosti na pražských Vinohradech nebo 6,7 milionu za nemovitosti v Pardubicích. Celkem podle spisu Kremel nevyplatil skoro 60 milionů korun.

Posekaný je viněn z toho, že od listopadu do prosince stejného roku nepřevedl peníze Českým drahám v devíti případech. Způsobil tak podle obžaloby škodu přes osm milionů korun.

Firma Clanroy v minulosti prodávala nepotřebný majetek státních firem. Než se na konci roku 2013 dostala do insolvence, patřila k předním dražebním firmám v Česku. „Svoji vinu nepopírám, jsem si vědom, že společnost způsobila Českým drahám škodu, zodpovědnost za to cítím,“ řekl ve středu před soudem Kremel. Dodal ale, že peníze nevyužil k vlastnímu obohacení.

České dráhy ve středu u soudu požádaly vedle původního nároku o náhradu dalších 3,8 milionu korun z pěti případů dražeb nad rámec obžaloby. Předsedkyně senátu Silvie Slepičková zástupci drah vytkla, že společnost měla dost času, aby na tyto případy upozornila a bylo pro ně také zahájeno trestní stíhání. O dalších přibližně 38 milionů se přihlásily další společnosti, soud jim však status poškozených nepřiznal.

Kremel byl už v listopadu nepravomocně odsouzen k šesti letům vězení za zpronevěru 55 milionů korun státního podniku Lesy ČR. I v tomto případě podle státní zástupkyně použil peníze na chod dražební společnosti. Soud případ projednával od roku 2014, Kremel se totiž nějakou dobu skrýval v zahraničí. V březnu byl zatčen v Německu, které jej vydalo do Česka.

Plíseň, černý banán, nahnilé ovoce. Zkažené potraviny nezpůsobí jen bolení břicha

Aleš Rajch, vedoucí Ústavu konzervace potravin na Vysoké škole... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Sklenice s marmeládou plná plísně, nahnilé jablko či zčernalý banán. To vše obvykle představuje jasné varování před...

Voříšci Evropy. Češi mají slovanskou krev jen z jedné třetiny, říká vědec

Genetika rasové i národovecké mýty boří. „Z čistě genetického  hlediska je... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Věda vyvrací dávné mýty o původu obyvatel Česka. A rasové a národovecké mýty obecně. V magazínu Víkend to vysvětluje...

Prodávám různě otevřené kalhotky. Zachraňují manželství, říká návrhářka

Módní návrhářka Tereza Vu | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Ateliér módní návrhářky Terezy Vu jemně voní drahými svíčkami a na ramínkách ovázaných stuhou visí ručně vyrobené a...