Pondělí 4. července 2022, svátek má Prokop
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Exšéf Homolky si u známého odložil kufr. S desítkami milionů a zlatem

Česko

  6:00
PRAHA - Policejní sevření exředitele Nemocnice Na Homolce Vladimíra Dbalého, viněného z korupce, je stále těsnější. Nejnověji se vyšetřovatelům podařilo nalézt miliony, které se podle všeho snažil ukrýt.

Exředitel nemocnice Na Homolce Vladimír Dbalý. foto: MAFRA

Jak server Lidovky.cz zjistil a ověřil, detektivové našli u jednoho z jeho známých - rovněž lékaře - velký kufr, který si u něj Dbalý před časem uschoval. Zavazadlo obsahovalo miliony v hotovosti a zlaté cihličky. O kolik peněz přesně šlo, zatím redakce s jistotou neví. Hodnota zadrženého balíku se podle několika zdrojů blíží padesáti milionům korun.

ČTĚTE TAKÉ:

"Nemůžu to ani potvrdit, ani vyvrátit," reagoval stroze Dbalého advokát Daniel Telecký. Konkrétnější nechtěla být ani pražská vrchní státní zástupkyně Lenka Bradáčová, jejíž žalobci kauzu dozorují. Pouze potvrdila, že po zatčení Dbalého majetek dohledávají. "Snažíme se monitorovat veškerý majetek, který tam může být, a to na základě prvotního zajišťovacího rozhodnutí," řekla a dodala: "V průběhu řízení se nám daří ty hodnoty fyzicky zajišťovat, včetně výnosů z trestné činnosti."

Jinými slovy: vyšetřovatelé zajistili majetek, na něž si Dbalý nemohl legálně vydělat. Ani jako ředitel nemocnice, ani po odchodu z funkce. To bral podle oficiálních výkazů jen kolem 20 tisíc korun měsíčně, a přesto si žil nad poměry. Podle policejního protokolu, dříve zveřejněného deníkem Aktuálně.cz, nakupoval vzácné poštovní známky, značkové hodinky, diamantové šperky, archivní alkohol, jezdil na exotické dovolené a od konce loňského roku pravidelně kupoval kokain. Na Smíchově vedle toho vlastnil byt za bezmála 12 milionů korun.

Skrytý boj žalobce s advokáty

Koncipient Roman Hošta z advokátní kanceláře zastupující Dbalého policisty ostře zkritizoval kvůli postupu po zatčení lékaře. Přirovnal ho k metodám v 50. letech. Dozorující státní zástupce Zdeněk Matula si kvůli tomu na Hoštu stěžuje u České advokátní komory. ČTĚTE VÍCE

Lékař prý jen oplácel laskavost

Policie přitom za ukrývání milionů zatím nikoho neobvinila. Lékař, u něhož si Dbalý zavazadlo odložil, se po rozříznutí kufru tvářil překvapeně a tvrdil, že netušil, co obsahuje. Prý chtěl jen starému příteli oplatit laskavost. Nález nicméně dále komplikuje Dbalého obhajobu. 

Vyšetřovatelé totiž už dříve našli jeho diář, kam si měl zapisovat údaje o úplatcích, detektivové dokonce v jeho počítači měli najít fotografie zachycující ho s několika miliony korun. V rozhodnutí o jeho vazebním stíhání, které zveřejnil server Lidovky.cz v minulých dnech, nadto soudce vypočítal, že proti němu vypovídají čtyři svědci. (ČTĚTE VÍCE)


Začátek razie proti Dbalému a spol. se však neodvíjel podle představ vyšetřovatelů. Lékař se o policejní akci dozvěděl o tři dny dříve, když v jihočeské vísce Osek poblíž Milevska u starosty kriminalisté sháněli nezúčastněnou osobu. Informace se rychle roznesla a dostala se až ke Dbalému. Aktuální policejní úlovek ale naznačuje, že stopy nezametl dostatečně. 

Čelí dvěma obviněním

Dbalý a dalších pět lidí od konce června čelí obvinění kvůli zakázce na digitalizaci chorobopisů z roku 2009. Policie tvrdí, že jejím zmanipulováním vznikla nemocnici škoda nejméně 57 milionů korun. Obvinění podle kriminalistů postupovali jako organizovaná skupina a dopustili se skutku praní špinavých peněz plus sjednání výhody při zadání veřejné zakázky.

Zkraje srpna si Dbalý společně se dvěma dalšími vyslechl nové obvinění, tentokrát kvůli nákupu gama nože za 140 milionů korun. Exšéf Homolky si společně s chirurgem a tehdejším náměstkem nemocnice Michalem Toběrným údajně řekl o úplatek ve výši několika procent. (ČTĚTE VÍCE)

Cesta do Chorvatska 2022: Jak projet rozkopané Slovinsko a tankovat v Maďarsku

Premium Dobrá zpráva pro dovolenkáře mířící autem na Jadran. Cesta byla letos hladká, na nejrychlejší trase přes Vídeň, Graz...

Zbraně, které zaskočily Putina: „Muskovo“ bombardování

Premium Už druhý den po nočním překročení hranic měli triumfálně projíždět centrem Kyjeva, po čtyřech měsících místo toho vězí...

Jet sto třicet, nebo zpomalit? Na dálnici můžete uspořit litry paliva

Premium Ceny paliv opět atakují rekordy. Také si všímáte, o kolik víc řidičů jezdí poslední měsíce „na spotřebu“? Vyzkoušeli...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat