Neděle 18. dubna 2021svátek má Valérie 10 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Exšéf protikorupční policie si rozmyslel odchod do civilu. Nemám před čím utíkat, říká

Šéf protikorupční policie Tomáš Martinec (vlevo), který rezignuje k 15. květnu na svou funkci s policejním prezidentem Martinem Červíčkem. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Šéf protikorupční policie Tomáš Martinec (vlevo), který rezignuje k 15. květnu na svou funkci s policejním prezidentem Martinem Červíčkem. | foto: ČTK

PRAHA Dřív byl považován za perspektivního policejního důstojníka. Minulý měsíc ovšem nečekaně ohlásil odchod do civilu. Odhodlání opustit sbor vydrželo někdejšímu šéfovi mocného protikorupčního útvaru Tomáši Martincovi jen krátce: v pondělí se dohodl s policejním prezidentem, že zůstane.

Rezignuji. Odcházím. Neodcházím. Poté, co letos na jaře musel plukovník Martinec opustit křeslo ředitele Útvaru odhalování korupce a finanční kriminality, stal se náměstkem Úřadu kriminální policie na policejním prezidiu. Ještě ve středu večer měla mluvčí prezidia za to, že u policie definitivně skončil.

"Někdejší ředitel Útvaru odhalování korupce a finanční kriminality požádal o propuštění ze služebního poměru a zákonná lhůta pro propuštění započala dne 1. září," popsala serveru Lidovky.cz policejní mluvčí Ivana Ježková. Ona lhůta má standardně dva měsíce.

Jenže Martinec se v pondělí sešel přímo s policejním prezidentem Martinem Červíčkem. "Nevím, jaké informace má tisková mluvčí, ale po jednání s policejním prezidentem v pondělí jsme se dohodli, že do civilu neodejdu. Žádost o propuštění má můj současný ředitel a ten je také informován," reagoval e-mailem Martinec. Oficiálně stáhne svou žádost o civil až příští týden. "Nemám před čím utíkat a čeho se obávat," dodal. 

Spor s Bradáčovou

Martincův kariérní sešup odstartoval na začátku roku spor s pražskou vrchní státní zástupkyní Lenkou Bradáčovou, která si stěžovala na liknavost některých jeho podřízených.

Současně se Martinec ocitl v podezření, že stojí za pokusem o její diskreditaci. Kontroloři policejního prezidia proto začali stížnosti ověřovat a zahájili s ním kárné řízení. Do toho ovšem před pár dny začala na Martincovi "dělat" generální inspekce. Jak uvedl server Česká pozice, u Martince měly být zajištěny materiály, které se týkaly šetření odboru vnitřní kontroly policejního prezidia. Samotný Martinec tvrdí, že inspektoři šetří něco jiného. Co? "Čeho se šetření konkretně týká, prozatím nebudu sdělovat, aby nebylo případně konstatováno, že mařím prověřování," uvedl Martinec.

O vyšetřování v kauze Rath se dozvěděl s velkým zpožděním

Martinec by si urychleným odchodem zvýšil šanci, že získá nárok na odchodné a rentu. Kdyby do civilu odcházel už s případným obviněním, o benefity by automaticky přišel. 

Za Martince vykazovala protikorupční policie lepší výsledky než za jeho předchůdců. Zvýšil se počet obviněných i například cifry zablokovaného podezřelého majetku. Současně si však nezískal důvěru svých podřízených a například o vyšetřování největšího případu protikorupční policie posledních let - kauzy Rath - se dozvěděl až s velkým zpožděním (více čtěte ZDE).

Konec cukrárny, jež zná chutě Smíchova. Motivace je pryč, říká majitelka

Žlutý záchranářský vrtulník (ilustrační foto). | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Po otevření dveří pod růžovým vývěsním štítem se nos návštěvníka i přes nasazenou roušku zaplní vůní čokolády....

Jací jsme v posteli podle hvězd? Blíženci experimentují, Štíry sex ovládá

Žlutý záchranářský vrtulník (ilustrační foto). | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium O lásku je třeba pečovat stejně jako o zdraví. Proto se oslava svátku zamilovaných, který připadá na 14. února, zdá...

Policie vyklízí Hlavní nádraží. Jeho obyvatelé si našli nový „Sherwood“

Žlutý záchranářský vrtulník (ilustrační foto). | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Narkosvět v legendárním parku u pražského hlavního nádraží, kterému všichni přezdívají Sherwood, se proměňuje a...