27. srpna 2014 11:57 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Exšéf Vězeňské služby Kula chce od státu tři miliony odškodného za stíhání

Bývalý ředitel vězeňské služby Luděk Kula. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Bývalý ředitel vězeňské služby Luděk Kula. | foto: MAFRA - Martin Stolař

Někdejší ředitel Vězeňské služby Luděk Kula žádá po státu třímilionové odškodné za své zastavené trestní stíhání kvůli údajně nevýhodnému nákupu budovy ve Vidnavě. Druhý původně obviněný muž, exnáměstek ministerstva spravedlnosti František Steiner, chce milion. Uvedlo to ministerstvo spravedlnosti, které bude žádost o odškodnění řešit.

Kula a Steiner čelili trestnímu stíhání kvůli nákupu bývalého kněžského semináře ve Vidnavě na Jesenicku. Rozsáhlý objekt, v němž měl původně vzniknout detenční ústav, zakoupila Vězeňská služba před šesti lety - tedy za ministra spravedlnosti Jiřího Pospíšila - za 29 milionů korun. Podle policistů Kula a Pospíšilův náměstek Steiner věděli, že objekt je pro detenční ústav naprosto nevhodný. Stíhání dvojice letos zrušil státní zástupce. (o zastavení čtěte zde)

Jiří Hovorka z tiskového oddělení ministerstva spravedlnosti dnes sdělil, že Kula požádal o odškodnění počátkem srpna. "Žadatel nárokuje po státu odškodnění ve výši 3 102 775 korun, přičemž zadostiučinění za nemajetkovou újmu má být rovné tři miliony korun. Zbytek připadá na náklady obhajoby," uvedl.

O deset dní později zaslal ministerstvu svou žádost i někdejší zaměstnanec úřadu Steiner. "Po státu požaduje odškodnění v celkové výši 1 192 874 Kč, přičemž jeden milion korun má být zadostiučinění za nemajetkovou újmu a zbytek náklady obhajoby," doplnil Hovorka.

Ministerstvo má na vyřízení žádosti půl roku. Pokud Kulovi a Steinerovi v plném rozsahu nevyhoví, mohou se muži se svým nárokem obrátit na soud.

Plány na vznik věznice a detenčního ústavu ve Vidnavě ztroskotaly kvůli nákladné rekonstrukci i loňské amnestii, která snížila počet vězňů. Stát se nyní zakoupeného kněžského semináře marně snaží zbavit. Jakožto nepotřebný majetek je objekt na prodej od ledna, Vězeňská služba jej původně nabízela za minimální cenu 16 milionů korun. V červenci se budovu nepodařilo prodat ani ve čtvrtém kole výběrového řízení. V dalším kole její cena klesne na devět milionů.

ČTK, Lidovky.cz

Najdete na Lidovky.cz