Pondělí 5. června 2023, svátek má Dobroslav
 • schránka
 • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Soud: Exsenátor Novák musí do vězení. Odklad kvůli zdraví není třeba

Česko

  8:10aktualizováno  15:50
CHOMUTOV - Zdravotní zpráva bývalého senátora Alexandra Nováka (dříve ODS) nemá odkladný účinek, Novák by měl nastoupit do vězení.

Alexandr Novák na snímku z roku 2003 foto: Lidové noviny

Podle České televize (ČT) o tom dnes rozhodl chomutovský okresní soud.

Novák má jít za mříže na čtyři roky kvůli přijetí třiačtyřicetimilionového úplatku, ale požádal o odklad nástupu trestu ze zdravotních důvodů.

Působení Alexandra Nováka v politice

Odsouzený exsenátor byl považován za jednoho z nejvlivnějších členů severočeské ODS. V letech 1998 až 2002 byl starostou Chomutova, mezi roky 2000 a 2006 seděl za Chomutovsko v Senátu a byl i ve výkonné radě ODS.

"Nebyly shledány důvody pro odklad výkonu trestu, nebyla zjištěna taková onemocnění, která by v souvislosti s výkon trestu odnětí svobody bezprostředně ohrožovala život odsouzeného," řekla místopředsedkyně okresního soudu v Chomutově pro trestní úsek Lenka Chalupová.

Proti pátečnímu rozhodnutí o neodložení výkonu trestu je podle ní přípustná stížnost, "Stížnost je třeba doručit do tří dnů ode dne doručení usnesení," doplnila soudkyně s tím, že stížnost má odkladný účinek.

ČTĚTE TAKÉ:

Pokud by Novák stížnost nepodal, musí nastoupit do vězení. Podle Chalupové záleží na předsedovi soudního senátu, kolik času mu dá na zařízení nutných věcí před nástupem.

Rozsudek padl loni v červenci a v prosinci už měl bývalý senátor nastoupit do věznice. Sankci pět milionů korun už podle svého obhájce Jana Růžka uhradil.

Historie úplatku

Případ údajného úplatku se datuje do roku 1999. Chomutov tehdy prodal akcie Severočeské energetiky a Severočeské plynárenské společnosti za více než 317 milionů korun německé firmě VNG Leipzig, která za zprostředkování koupě poslala 2,27 milionu marek Petru Schmelovi. Podle obžaloby ale neskončily u něj, nýbrž na rakouském soukromém účtu Novákových.

Případ Alexandra Nováka

 • Srpen 2003 - Policie požádala horní komoru parlamentu o vydání senátora za ODS Alexandra Nováka. Podle vyšetřovatelů dostal v roce 1999 coby starosta Chomutova 43 milionů korun za zprostředkování prodeje městských akcií dvou severočeských společností.
 • 6. listopadu 2003 - Senát vydal Nováka k trestnímu stíhání.
 • Prosinec 2003 - Policie obvinila z uplácení Nováka německého podnikatele Petera Schmella.
 • 19. července 2010 - Případ začal projednávat chomutovský okresní soud. Během líčení Novák vinu odmítl s tím, že kauza byla uměle vykonstruována a měla politický podtext.
 • 14. prosince 2010 - Okresní soud v Chomutově udělil Novákovi za přijetí úplatku dvouletou podmínku a pokutu pět milionů korun. Navíc Novákovi zakázal po dobu pěti let vykonávat jakékoli funkce ve státní nebo veřejné správě. Uprchlý Peter Schmell dostal za uplácení stejný trest a pokutu milion korun. Novák a Schmellova advokátka se proti verdiktu odvolali.
 • 16. července 2012 - Krajský soud v Ústí nad Labem zpřísnil Novákovi trest; místo původních dvou let podmíněně mu uložil nepodmíněný čtyřletý trest. Zároveň mu potvrdil pětimilionovou pokutu a pětiletý zákaz činnosti veřejné osoby. Soud zároveň zrušil rozsudek nad Schmellem, protože byl v mezidobí prohlášený za mrtvého.
 • 17. července 2012 - Předseda ODS a premiér Petr Nečas vyzval Nováka k odchodu ze strany, což Novák záhy učinil.
 • Listopad 2012 - Novák podal dovolání k Nejvyššímu soudu a zároveň požádal ministra spravedlnosti, aby do jeho vyřešení nemusel do vězení.
 • 29. března 2013 - Chomutovský soud zamítl Novákovu žádost o odložení nástupu do vězení ze zdravotních důvodů. Soud vydal i příkaz k dodání Nováka do výkonu trestu, neboť policie měla podezření, že by mohl chtít uprchnout.
 • 2. dubna 2013 - Nováka zadržela policie a převezla ho do vazební věznice v Praze na Pankráci.
Autoři: ,