Středa 8. prosince 2021, svátek má Květoslava
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Exsenátor Novák převzal obvinění. Hrozí mu 13 let vězení a pokuta 36 milionů

Česko

  9:30
PRAHA - Bývalý senátor za ODS Alexandr Novák po půl roce převzal obvinění kvůli machinacím s evropskými dotacemi v takzvané kauze ROP Severozápad. Hrozí mu odnětí svobody v délce 13 let a také pokuta 36,5 milionu korun.

Alexandr Novák. Bývalý senátor ODS měl vzít úplatek 43 milionů.

Novák čeká od prosince 2016 v německém vězení, jestli ho soud vydá do Česka. Státní zástupce mu zatím nechal obstavit 53 nemovitostí v hodnotě 21,5 milionu korun. Dalších 15 milionů nechal zmrazit na bankovních kontech.

Jak informoval server iRozhlas.cz, rozhodnutí o vydání exsenátora do Česka se stále odkládá a bude nejdříve v červenci. Nováka, Daniela Ježka a dalších 22 politiků, podnikatelů a úředníků zadržela policie loni v prosinci. Dle policejního vyšetřování vymyslela tato skupina lidí systém, skrz který putovaly evropské peníze ke spřízněným projektům. Novák s Ježkem přitom stáli v čele a určovali, kdo v Ústeckém a Karlovarském kraji získá dotace.

Bývalý senátor Novák při samotném zásahu pobýval v USA a zatykač se nedařilo doručit ani do Německa. Obvinit se ho povedlo až nyní. „Policie zahájila doručením usnesení jeho trestní stíhání. Vzhledem k tomu, pro jaké trestné činy je obviněný stíhán a jakou škodu měl trestnou činností způsobit, lze vzhledem k jeho majetkovým poměrům, dospěje-li věc do stadia řízení před soudem, očekávat potrestání peněžitým trestem až do výše 36,5 milionu korun,“ konstatuje o obstavení nemovitostí a peněz státní zástupce Tomáš Minx pro iRozhlas.

Novák se snaží vydání do Česka všemožně zabránit. V Německu si najal uznávaného advokáta a univerzitního profesora Heiko Ahlbrechta. Ten je jedním z mála expertů, kteří působí v extradičního práva a problematiky vzájemné právní pomoci.

Autor:

TEST: Hodinky místo mobilu děti pohlídají i zabaví

Premium Co umějí chytré hodinky se SIM kartou pro děti? Nahradí mobil. Dá se na ně dovolat a většinou i sledovat jejich polohu...

Opatření bojkotuje stále více lidí, cítí se podvedeni, říká psycholog

Premium Doba covidová je už dlouhá. Zatímco při první vlně epidemie byli lidé v Česku většinou ukázkově disciplinovaní, nyní je...

Velké dilema třetí dávky: míchat, či nemíchat vakcíny?

Premium Posilující dávka očkování naráží na možnost volby. Řada Čechů řeší, kterou vakcínou si nechat svoji imunitu proti...

Mohlo by vás zajímat