Sobota 10. června 2023, svátek má Gita
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Podle prověrky byl exsenátor ODS Novák propuštěn z vězení nezákonně

Česko

  12:00aktualizováno  12:39
CHOMUTOV - Chomutovský soud v květnu chybil, když propustil exsenátora za ODS Alexandra Nováka. K takovému závěru došel krajský státní zástupce Jan Jakovec. Podle serveru iDNES.cz nesouhlasí ani s prací státního zástupce Ladislava Kosána, na jehož doporučení k propuštění došlo.

Odsouzený exstarosta Chomutova Alexandr Novák byl v květnu propuštěn. foto: Karel Pešek, MAFRA

Při hodnocení práce státního zástupce Kosána nešetřil Jakovec negativními slovy. „Ledabylost, nedostatek argumentace, profesionální chyby, neobjektivita. Nepostupoval v souladu se všemi povinnostmi státního zástupce. Argumentace jeho závěrečného návrhu byla neúplná. Měl zvolit takový postup, aby nevzbuzoval pochybnosti o nestrannosti státního zastupitelství.“

Největší pochybení vidí Jan Jakovec v tom, že Kosán při soudu neupozornil na okolnosti, při kterých exsenátor Novák nastoupil do vězení. Ten se totiž vymlouval na svůj zdravotní stav, požadoval odklad vazby a do vězení ho odvezla až policejní eskorta.

Jednání o propuštění kmotra Nováka? Soud se poradil za šest minut

„Rozhodnutí o propuštění bylo vydáno, aniž by se tyto okolnosti nějakým způsobem vyhodnocovaly. Přitom podle trestního zákoníku soud musí k těmto okolnostem přihlédnout,“ sdělil Jakovec.

Podle něj je také možné, že by byl exsenátor i tak propuštěn. Přesto se Jakovec domnívá, že se tím měl soud zabývat. Zvlášť z toho důvodu, že předchozí soudy odmítaly Nováka pustit právě kvůli okolnostem jeho nástupu do vězení.

Jakovec uvedl, že pochybná je i role motorkářského klubu, který pomohl Novákovi na svobodu. „Způsobilost takového subjektu tuto roli splnit bylo ze strany státního zástupce hodnoceno celkem povrchně,“ oznámil Jakovec pro server iDNES.cz.

Ladislav Kosán obdrží od Jakovce písemnou výtku a možná bude muset čelit kárnému řízení, jehož návrh Jakovec zvažuje. Navíc ministrovi spravedlnosti Robertu Pelikánovi předal krajský státní zástupce podnět ke stížnosti. Jde podle něj o porušení zákona. Nic z toho však nemůže změnit fakt, že Novák je na svobodě.

CHRONOLOGIE KAUZY NOVÁK

  • Případ úplatku se datuje do roku 1999, kdy byl Novák chomutovským starostou. Město tehdy prodalo akcie Severočeské energetiky a Severočeské plynárenské za více než 317 milionů korun německé firmě, která za zprostředkování koupě poslala 2,27 milionu marek Petru Schmelovi. Podle obžaloby ale neskončily u něj, ale na rakouském soukromém účtu Novákových.
  • Novák byl obviněn v roce 2003.
  • Na konci roku 2010 označil soud transakci za korupci a Nováka nepravomocně potrestal dvouletou podmínkou a pětimilionovou pokutou.
  • Konečný verdikt čtyřletého vězení padl v červnu 2012.
  • Do vězení nastoupil Novák 2. dubna 2013.
  • Motorkářské sdružení Gryphons bylo registrováno dne 17. dubna 2013.
  • VÍCE k tématu si můžete přečíst ZDE.
Autor: