Sobota 18. ledna 2020svátek má Vladislav 0 °C déšť se sněhem Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Exstarostu Řiháka a spol. šetří policie. Kvůli podezřelé směně pozemků

Bývalý starosta Příbrami, exhejtman Středočeského kraje a současný senátor za... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Bývalý starosta Příbrami, exhejtman Středočeského kraje a současný senátor za... | foto: ČTK

PRAHA Na zastupitele ČSSD a ODS v Příbrami míří trestní oznámení kvůli podezřelé směně pozemků. Město údajně vyměnilo parcely v hodnotě 11,5 milionu korun za pozemky za 2,5 milionu. Firma Next Building přitom doplatila jen necelého půl milionu. Směnu odsouhlasil i tehdejší starosta Josef Řihák, který trestní oznámení považuje za součást předvolebního boje.

"Je měsíc do voleb. Mně to přijde jako úmyslné podání trestního oznámení, což je také trestný čin," uvedl pro Lidovky.cz Řihák. „Ale pokud někdo podal trestní oznámení, tak ať se to šetří. Já s tím nemám žádný problém,“ dodal bývalý středočeský hejtman a stávající senátor.

O zpochybňované směně hlasovalo příbramské zastupitelstvo v květnu 2011. Město získalo pozemek kolem supermarketu Albert o výměře asi 2500 metrů čtverečných. Firma Next Building dostala na oplátku parcely o rozloze čtyřikrát větší, navíc podle samotného města ležící v atraktivní lokalitě v ulici Evropská, která spojuje město s rychlostní komunikací na Prahu. Trestní oznámění podal 1. září na příbramskou policii bývalý pravník krajského úřadu.

Pro město zbytečný pozemek?

Kontrakt tehdy nedoporučil Odbor koncepce a rozvoje města Příbram. „Budova (Albert, pozn. red.), kterou tento pozemek obklopuje, je ve vlastnictví soukromých subjektů, proto se jeví logické, aby společnost (Next Building, pozn. red.) nabídla tento pozemek právě těmto subjektům,“ uvedl odbor ve stanovisku. O parcelách u Evropské pak dodal, že „závisí na úvaze samosprávy, jedná se o velice atraktivní komerční zónu“.

Také na toto stanovisko se odvolávali tehdejší opoziční zastupitelé za TOP 09 a KSČM, kteří se směnou nesouhlasili. Vyplývá to z online zápisu z jednání, který mají Lidovky.cz k dispozici. Jan Cikler (TOP 09) se podle zápisu navíc podivil, že ke směně neexistuje žádné cenové srovnání. „Nevím, proč tu není odhad pozemků jako v předchozím bodě,“ namítl na zastupitelstvu.

Rozdíl v ceně: 9 milionů

A právě na cenovou nerovnováhu upozorňuje trestní oznámení. Z cenové mapy pozemků z roku 2011 totiž vyplývá, že zatímco město získalo parcelu u Alberta v hodnotě 2,5 milionu korun, soukromá firma si polepšila o pozemky za téměř 11,5 milionu. Příbrami přitom firma Next Building doplatila pouze necelých 500 tisíc.

Původní majitel pozemkůCelková výměra v m²Cena za m2 podle cenové mapy v KčHodnota pozemků v době směny v Kč
Next Building 2462 m²1000 Kč2.462.000 Kč
Město Příbram10365 m²1100 Kč11.401.500 Kč
Doplatek společnosti Next Building 463.676 Kč

Jak byla výše doplatku vypočítána, není jasné. „Pokud existuje trestní oznámení, nebudeme se k této věci prozatím vyjadřovat,“ reagoval na dotazy serveru Lidovky.cz místostarosta Příbrami Ivan Šedivý z ČSSD. Na podrobnosti směny už si nevzpomněl ani exstarosta Řihák.

Jediného jednatele firmy Next Building Martina Knola se serveru Lidovky.cz nepodařilo zastihnout. Samotná firma už však neexistuje, zanikla koncem roku 2011 sloučením s jinou společností a nyní působí pod názvem Park Evropská Dvě. Název přitom napovídá, proč měla firma o pozemky zájem -  pronajímá a prodává budovy vystavěné právě v lokalitě sousedící s Evropskou třídou.

Směnu zastupitelstvo schválilo 17 hlasy ČSSD a ODS, proti bylo pět zastupitelů za TOP 09 a KSČM a jeden z přítomných se zdržel. „My jsme tehdy podávali protinávrh, bohužel hlasovací mašinérie ODS a ČSSD nás přehlasovala,“ vzpomněl na hlasování opoziční zastupitel za TOP 09 Václav Švenda. Podle trestního oznámení vznikla Příbrami škoda bezmála 8,5 milionu korun a zastupitelé se tak dopustili trestného činu porušování povinnosti při správě cizího majetku.

Premium

Nejhorší jsou opilí pasažéři. Letět v Maxu bych se bála, říká blogující letuška

Letuška Magdaléna Škardová | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Být letuškou či stewardem je snem mnoha dětí. Přesně takový dětský sen si splnila Magdaléna Škardová z Brna. Poté, co...

Premium

Opustil ji manžel, mentorka i její hlas. Bojovnice Radůza však tvoří dál

Radůza při koncertu v pražském divadle Dobeška (22. ledna 2019) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Významná česká písničkářka Radka Vranková se může pyšnit i jinými úspěchy. Je výbornou spisovatelkou a rovněž matkou....

Premium

Koho čeká láska a koho rozchod. Jaký bude rok 2020 ve vztazích?

S muži je to někdy náročné, ale díky nim je ten život o něco zajímavější. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Člověk je společenský tvor a je v životě spokojený podle toho, jak se mu daří ve vztazích s druhými lidmi. Potřebuje...

TIP: Jak předejít úrazům u dětí? Naučte je nebezpečí předcházet
TIP: Jak předejít úrazům u dětí? Naučte je nebezpečí předcházet

Ročně je v České republice ošetřeno okolo 350 tisíc úrazů u dětí do 14 let. Mnohé z nich si do života odnášejí trvalé následky. Naučte své děti, jak nebezpečí předcházet.