Středa 19. ledna 2022, svátek má Doubravka
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Extremisté protestovali u úřadu vlády proti razii

Česko

  18:56
PRAHA - Zhruba stovka příznivců krajní pravice se sešla v blízkosti úřadu vlády, aby zde protestovali proti dnešním policejním raziím namířeným proti extremistům. Ke Strakově akademii je policisté nepustili. Zhruba po půl hodině se dali demonstranti za doprovodu policie na pochod do Bartolomějské ulice, kde jsou u výslechu někteří z dnes zadržených. Po krátkém skandování, aby policie zatčené propustila, se rozešli.

Na sto účastníků organizace Dělnická mládež demonstrovalo 21. října před Úřadem vlády v Praze proti policejním zásahům foto: ČTK

Demonstranti, mezi kterými byl například i dnes zadržený místopředseda Dělnické mládeže a zástupce šéfredaktora Dělnických listů Matyáš Sombati a člen Dělnické strany Jiří Bárta, kritizovali politiky a uváděli, že cílem policejní razie bylo poškodit Dělnickou stranu.

Na demonstraci dohlížely asi tři desítky policistů a antikonfliktní tým, na místě byly i čtyři dodávky zřejmě s policejními těžkooděnci.

Demonstraci pořádala Dělnická mládež. Policisté uzavření prostoru v okolí Strakovy akademie zdůvodnili tak, že úřad vlády označil prostor za svůj pozemek s tím, že tam nikoho nechce. Po půl hodině u úřadu vlády a krátké zastávce v Bartolomějské dorazili demonstranti na Václavské náměstí, to už jich bylo asi pouze 30. I ti se vzápětí rozešli.

Dnešní policejní razie zřejmě souvisela s koncerty, které extremisté pořádali. Detektivové z Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ) prováděli domovní prohlídky na několika místech České republiky. Z policejního sdělení vyplývá, že zasahovali například v pražských Strašnicích a Vinohradech, v Hodoníně či Českých Budějovicích. Kriminalisté zadrželi mimo jiné předsedu pražské organizace Patrika Vondráka a Sombatiho. Tomu podle předsedy Dělnické strany (DS) Tomáše Vandase vzali policisté počítač s databází členů strany a další osobní věci.

"Pouze v totalitním režimu je možné, aby státní moc prostřednictvím ozbrojené a maskované policie prováděla domovní prohlídky členů a funkcionářů občanského sdružení a zmocnila se evidence členů sdružení a další dokumentace, související s naší činností," uvedla Dělnická mládež v pozvánce na demonstraci. K protestu vyzvali na webu také radikálové z iniciativy Odporuj, mezi jejíž členy patří například Jiří Bárta z DS.

Příkaz k domovním prohlídkám dalo podle právního zástupce některých extremistů Kolji Kubíčka Obvodní státní zastupitelství Brno-venkov.

Brněnské státní zastupitelství podnítilo podobnou akci ÚOOZ již letos v červnu. Policejní razie tehdy skončila zadržením a obviněním deseti lidí, kteří podle kriminalistů patří mezi členy neonacistického Národního odporu.

Údajně organizovali od loňského dubna 11 koncertů, přestože věděli, že účinkující i diváci na nich šíří myšlenky neonacismu, rasismu, xenofobie a že se na nich propaguje hnutí Národní odpor. Obvinění popírají, že by se dopustili jakéhokoliv trestného činu. Na jejich podporu se tehdy uskutečnila řada protestů v několika městech.

Autor:

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nečekaný příbuzenský vztah. Vévodkyně Kate a Meghan pojí krev Přemyslovců

Premium Učebnice mluví jasně. Přemyslovci vymřeli po meči v roce 1306, kdy byl mladičký král Václav III. zákeřně zavražděn...

Češi investují do kryptoměn ve velkém. Stát řeší, jak je přinutit přiznat zisky

Premium Ještě nedávno byly virtuální měny jako bitcoin investicí především pro lidi, kteří chtěli experimentovat a nebáli se...

Mohlo by vás zajímat