Čtvrtek 28. října 2021, Den vzniku samostatného československého státu
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Extremisté šli „za svobodu slova“

Česko

PLZEŇ/PRAHA Orkán Emma překazil neonacistům začátek povoleného pochodu. Kvůli zpožděným vlakům se totiž neonacisté na náměstí Emila Škody sešli ve větším počtu až hodinu po původně nahlášeném začátku.

Před jejich pochodem zaznělo pár „ostrých“ projevů, v nichž řečníci napadali Židy, policii, ale i politiky a vládu. „Není to demokracie, ale totalita,“ řečnil neonacistický zakuklenec v černých brýlích.

Ultrapravicový extremisté, jichž bylo podle policie na dvě stovky, vyrazili na pochod „na podporu svobody slova“ obklopení kordonem policejních těžkooděnců. Ti nedali neonacistům žádnou možnost k napadení antifašistů a anarchistů, kteří se shromáždili před synagogou. Neonacisté a anarchisté se tak zmohli jen na vzájemné osočování a nadávky přes „hradbu“ policejních uniforem.

Jediný konflikt s neonacisty tak měl redaktor časopisu Reflex Jiří X. Doležal. Toho napadl zezadu jeden extremista. Většímu konfliktu pak zabránili členové antikonfliktního týmu. „Útočník byl obviněn z přestupku proti veřejnému pořádku,“ řekla policejní mluvčí Jana Václavová. Mezi antifašisty stáli i významní představitelé veřejného života. Protestovat přišel plzeňský biskup František Radkovský, ředitel pražského židovského muzea Leo Pavlát nebo politický vězeň generál Antonín Husník.

Koncert v Jenči rozpustili

Příznivci neonacismu se v noci po pochodu sešli na koncertě v Jenči u Prahy. Policisté proti nim zasáhli kvůli podezření ze spáchání trestného činu podpory a propagace hnutí k potlačení práv a svobod člověka. „Organizátor dostal výzvu akci rozpustit, potom se účastníci rozešli,“ řekl o akci policejní mluvčí Pavel Truxa.

Autor:

Otužování podle Wima Hofa je nebezpečné. Hrozí zástava, říká kardiolog Táborský

Premium Otužování je nejlepší prevence proti těžkému průběhu nemoci covid-19. Lidé mají větší šanci, že neskončí v nemocnici,...

Dětem, kterým pomáháte moc, mozek nepracuje správně, říká speciální pedagožka

Premium „Kdybychom k dětem v batolecím a předškolním věku přistupovali v některých oblastech víc ,postaru‘, měli bychom méně...

Váš syn bude žít jen pár týdnů. Zpověď matky zesnulého hokejisty Buchtely

Premium Přežít své dítě. Pro každého rodiče ta nejhorší představa. Teprve dvacetiletý hokejista Ondřej Buchtela zemřel loni v...

Mohlo by vás zajímat