Úterý 21. března 2023, svátek má Radek
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Extremisté v Přerově. K Romům se nedostali

Česko

  16:15aktualizováno  16:33
PŘEROV - Přerovem prošlo asi 200 pravicových extremistů. Cestou míjeli i místo, kde se shromáždilo několik stovek Romů. Policejní těžkooděnci ale oba tábory oddělili.
Extremisté - ilustrační foto.

Extremisté - ilustrační foto. foto: Tomáš Hájek, Lidové noviny

Pravicoví radikálové na straně jedné a Romové spolu s příznivci hnutí Antifa na straně druhé na sebe vzájemně pokřikovali, kromě drobnějších šarvátek extremistů s policisty ale policejní kordon vážnějším incidentům zabránil.

Účastníci extremistické akce, kterou pořádala Dělnická strana sociální spravedlnosti (DSSS), pochod ukončili kolem 15:30 na náměstí Svobody, odkud asi o hodinu dřív vyšli.

Extremisté se chtěli na Romy vrhnout, policie byla proti
Poté jejich shromáždění skončilo a začali se rozcházet. V přerovských ulicích ale dál zůstávají stovky policistů z šesti krajů.

Romové se sešli už v poledne ve dvorním traktu Husovy ulice, nedaleko nádraží. Když místo míjel pochod DSSS, vyšli ven a začali na radikály pískat.

Někteří extremisté se na ně chtěli vrhnout, v čemž jim zabránili policisté. Obě skupiny se k sobě nedostaly blíž než na 30 metrů.

PODOBNÝ ÚTOK EXTREMISTŮ PROBĚHL V PŘEROVĚ UŽ PŘED DVĚMA LETY

Před dvěma lety v dubnu se přerovské ulice po příjezdu extremistů proměnily v bitevní pole, své účty s menšinou si tam vyřizovalo na 700 pravicových radikálů. V oblasti autobusového nádraží vzduchem létaly kusy laviček, dlažební kostky, dýmovnice a rozbušky.

Čtěte: Bitka extremistů s policií: Vzduchem létaly lavičky

Policejní mluvčí Michaela Sedláčková řekla, že policie nikoho nemusela předvést. "Zabavili jsme (při osobních prohlídkách extremistů) jednu legálně drženou střelnou zbraň, dva teleskopické obušky, tři menší nože, nějaké tyče a jeden boxer u muže, který se vydával za novináře," uvedla.

Akce DSSS centrum Přerova paralyzovala. V ulicích byli od dopoledne policejní těžkooděnci, policisté na koních, nad městem kroužil vrtulník.

VÍCE O DSSS

DSSS je pokračovatelkou Dělnické strany, kterou loni rozpustil Nejvyšší správní soud.

V programu, idejích a symbolech strany nalezl xenofobní a šovinistické prvky, rasistický podtext a návaznost na nacionální socialismus.

Doprava stála. Obchody v okolí nádraží byly uzavřeny a mají zabedněné výlohy Svůj příjezd do Přerova extremisté zdůvodnili údajnými častými rasovými útoky ze strany přerovské romské menšiny.

Romové uspořádali koncert
Stovky Romů se už před začátkem shromáždění DSSS sešly nedaleko nádraží.

Mítink Romů začal v poledne koncertem, který má pokračovat až do podvečerních hodin.

Podle Richarda Kořínka z organizace Člověk v tísni má tato akce, kterou přijel podpořit i olomoucký arcibiskup Jan Graubner, pokojnou formou vyjádřit nesouhlas s pochodem pravicových extremistů.

Autoři: ,

Mohlo by vás zajímat