Pátek 31. března 2023, svátek má Kvido
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Extremisté ‚zaútočili‘ na sídlo ČSSD. Politiky jsme dali pod řetěz, tvrdí

Česko

  15:56
PRAHA - Hlavní sídlo ČSSD se v pátek večer stalo terčem „přímé akce“ krajní pravice. Neznámí pachatelé extremistické skupiny pro-vlast.cz vyvěsili u vchodu nápis brojící proti vládě a prý i zamkli hlavní vchod, aby zaměstnanci nemohli dovnitř. Lidový dům to ale vnímá jako krátkou epizodu a neinformoval ani policii.

Pravicoví extremisté prý zapečetili Lidový dům - sídlo ČSSD v Praze. foto: FacebookReprofoto

“Národe vstaň, vláda tě zrazuje,“ tento vzkaz pověsili v pátek večer extremisté ze spolku pro-vlast k bráně pražského sídla ČSSD. „Byla to epizodka na pět minut. Pán na recepci to zjistil a sundal,“ popsala situaci Jana Metelcová, která má záležitosti kolem Lidového domu na starosti.

Sobotkovy e-maily. Jde o bezpečnost, píše policie do USA o hesla k webu neonacistů

Polici prý ani nic nehlásili. „Nedošlo k poškození majetku. Čas od času se stává, že vám někdo chce nějakou formou něco sdělit,“ odůvodňuje Metelcová.

Extremisté se také chlubili, že sociálním demokratům zapečetili dveře řetězy, aby se do budovy nikdo nedostal. „Dali jsme zrazující politiky pod řetěz,“ píší. To Metelcová odmítá. „Hlavní vchod byl v té době uzavřen,“ tvrdí. Bylo totiž už dávno po pracovní době.

Podle experta na extremismus Miroslava Mareše působí ve skupině i neonacisté. „Někteří se dříve angažovali v neonacistické scéně,“ upozorňuje. „U nich je rozpor v přímých akcích. Jsou podezřelí z rozlévání krve u muslimských objektů a zároveň matou svou webovou prezentací, kterou odkazují na české tradice,“ dodal.

Nejedná se však o první útok skupiny na objekt ČSSD. Pro-vlast se snaží aktivně propagovat své nacionalistické hodnoty pomocí graffiti či „přímé akce“ - jde o happeningy směřující proti ideologickým nepřátelům či cizincům.

Útoky proti ČSSD

Akce proti sociální demokracii začaly sílit po vykradení soukromé e-mailové schránky premiéra Bohuslava Sobotky. Skupina požaduje jeho demisi. Důvodem má být mimo jiné i imigrační politika vlády. „Tím, že se zveřejňují ty e-maily, tak se mohou snažit svést na mediální vlně,“ míní Mareš.

Například v Pardubicích měla skupina přelepit logo ČSSD na tamním sídle samolepkami „Uprchlíci nejsou vítáni“.

Pro-vlast také v současné době vede s antifašistickými skupinami streetartovou válku. Na legální sprejerské ploše u Hlávkova mostu několikrát vznikla obří česká vlajka s odkazem na stránky extremistů. Ta byla přemalována radikálním levicovým sdružením Antifa. Skupina také po České republice strhává vlajky Evropské unie.

Pamatujete, jak v tomto týdnu tzv. "antifašisté" přemalovali naše dílko, přičemž zvládli označit mj. i českou vlajku za ...

Zveřejnil(a) Pro-Vlast dne 9. leden 2016
Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat