Čtvrtek 18. července 2024, svátek má Drahomíra
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Extrémisté znovu útočili. Zapálili policejní vůz a auto před Řízkárnou

Česko

  10:41
PRAHA - I po zadržení třech údajných teroristů, žhářské útoky levicových extrémistů nekončí. V sobotu se skupina Síť revolučních buněk přihlásila k dalším dvěma akcím. V Praze někdo v pátek večer podpálil policejní vůz, auto vzplálo i před restaurací Řízkárna.

Síť revolučních buněk logo foto: Reprofoto

„Sledovali jsme činnost Sítě revolučních buněk a střádali odhodlání proměnit naší nasranost v útočné přímé akce. Dlouho nás zmáhal strach a nerozhodnost. Pak ale nastal bod zlomu,“ píše se ve vzkazu odkazujícího na páteční zapálení policejního vozu v Hostivařské ulici, který někdo ze Sítě revolučních buněk poslal na email anarchistické asociace Alerta.

CO JE SÍŤ REVOLUČNÍCH BUNĚK?

Síť revolučních buněk navazuje na odkaz řecké Konspirace ohňových buněk či italské Neformální anarchistické federace, známých násilnými a mnohdy až teroristickými akcemi. Přihlásila se k sabotáži výstavby rezidenčního bydlení v Praze či útokům na policejní auta a mýtné brány. 

Den před tím někdo zapálil auto před restaurací Řízkárna, na kterou se pozornost anarchistů zaměřuje již devět měsíců. V pořadí se jedná o třetí žhářský útok před podnikem. „S největší pravděpodobností se jedná o úmysl,“ řekl serveru Lidovky.cz mluvčí pražské policie Tomáš Hulan. 

Atmosféra v restauraci je po útoku špatná. „Myslím, že to je úplně stejné jako minule. Lidé se tu u nás bojí. Nejhůře to nesou ženské zaměstnankyně, některé z nich kvůli tomu brečí,“ popsal situaci šéf Řízkárny Vladimír Krulec

„Neskrýváme radost ze dvou žhářských útoků proti Řízkárně provedených Revolučními buňkami v březnu 2015. Inspirujeme se a připojujeme se ke společné praxi. Řízkárna je jedním z tisíců míst, kde dochází k tvrdému vykořisťování pracujících,“ píše se v prohlášení jedné ze skupiny spadajících pod Síť revolučních buněk, která se pojmenovala po čečenském partyzánovi Abreku Zelimchanovi.

CO MĚLI ANARCHISTÉ PODLE POLICIE SPÁCHAT

19. 1. 2014útok zápalnou láhví na policejní vozidlo parkující před policejní služebnou v Litvínově - Hamru

13. 2. 2014- útok zápalnou láhví před budovou městské policie v Praze

8. 5. 2014- zapálení dvou ovládacích skříní mýtné brány poblíž města Hulín

24. 5. 2014- založení požáru přede dveřmi společnosti DD Technik v Praze

30. 8. 2014- útok na vozidlo policie v Ústí nad Labem

Spolu s prohlášeními, ve kterých se skupiny přihlašují ke žhářským útokům byla vydána i výzva k vyjádření solidarity se zadrženými anarchisty, kteří jsou nyní obviněni z terorismu. „Zatčení a obvinění jsou našimi druhy, a pokud jsou teroristé oni, pak my též. Budujeme soudržnost, vytváříme alternativy a poukazujeme na to, kdo nás okrádá a vykořisťuje!“ stojí ve zprávě.

Podle experta na extremismus Štěpána Výborného s podobnými akcemi nesouhlasí řada anarchistů. „Nemalá část si myslí, že takové akce anarchismu škodí a preferují spíše osvětu a vzdělání společnosti,“ řekl Výborný pro server Lidovky.cz (více ZDE).

Podle právníka Petra Šťastného, který zastupuje Petra S., údajného vůdce skupiny organizující útok na vojenský vlak, neměl a nemá jeho klient s útoky zápalnými láhvemi nic společného.  Podle mých informací tam taková souvislost vůbec není. Můj klient je pacifistou a takové násilné akce nejsou v souladu s jeho přesvědčením,“ sdělil serveru Lidovky.cz Šťastný (více ZDE).

Nejedná se o první podobné útoky. Síť revolučních buněk v minulosti zapálila několik policejních aut a mýtnou bránu. Útoku čelila i firma DD Technik, která prodává kamerové systémy.

Autor: