11. prosince 2017 12:58 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Extrémně silný vítr zasáhne Moravu, výstraha platí až do úterý

Zrušeny byly lety hlavně mezi Británií a Irskem. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Zrušeny byly lety hlavně mezi Británií a Irskem. | foto: Reuters

PRAHA Ve východních Čechách, na Českomoravské vrchovině a na Moravě a ve Slezsku bude během pondělního odpoledne zesilovat vítr. Od večera do úterního rána může místy v nárazech v nižších polohách dosahovat rychlosti kolem 90 km/h, ojediněle kolem 110 km/h, na hřebenech hor pak kolem 145 km/h.

Lanovka na Ještěd stojí

Provoz kabinové lanovky na Ještěd v Liberci komplikuje silný vítr. Jezdit nemohla už v neděli odpoledne a kvůli silným poryvům zůstane mimo provoz i v pondělí. Vítr má v nárazech až 24 metrů za sekundu (přes 86 km/hod), řekl strojník lanovky. "Předpověď se naplnila. Má to tendenci stoupat," uvedl strojník. Nepříznivá předpověď ohledně silného větru je podle něj až do úterních 16:00.

Extrémně silný vítr očekávají meteorologové v Moravskoslezském kraji a na Jesenicku. Během úterního dopoledne tam začne vítr slábnout. Vyplývá to z  aktuálních dat Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).

Výstraha s extrémním stupněm nebezpečí pro Moravskoslezský kraj a BREXIT Jesenicko platí od půlnoci do úterních 10:00. Upozornění před velmi silným větrem platí do půlnoci pro celý Olomoucký a Moravskoslezský kraj, po půlnoci pak už pouze pro Olomoucko, Prostějovsko Přerovsko a Šumpersko.

Orkán na Slovensku

Slovensko zasáhl orkán, hasiči pomáhali odstraňovat popadané stromy. Největší slovenské lyžařské středisko Jasná pod horou Chopok v Nízkých Tatrách je kvůli silnému větru a odstraňování následků kalamity pro pondělek mimo provoz.

Meteorologové zaznamenali právě na Chopku v neděli večer vítr o síle orkánu, jeho rychlost dosáhla 119 kilometrů v hodině. Nejvyšší stupeň výstrahy před silným větrem na hřebenech Vysokých a Nízkých Tater platí do úterý. V nárazech by tam vítr mohl dosáhnout rychlosti až 180 kilometrů v hodině.

Ve Zlínském, Jihomoravském, části Pardubického kraje a na Žďársku hrozí silný vítr od dnešního poledne do úterních 10:00. Během úterního rána pak začne vítr zesilovat v severozápadních, severních a středních Čechách a v Praze. V nižších polohách dosáhne v nárazech rychlosti kolem 70 km/h, na horách kolem 90 km/h, zeslábne později odpoledne, uvedl ČHMÚ.

Silný vítr foukal na východě země už v neděli odpoledne. Stromy padaly především ve Zlínském a Olomouckém kraji. Hasiči z Olomouckého kraje měli od nedělního odpoledne až do dnešního rána tři desítky výjezdů. Většinou šlo o popadané stromy, v Olomouci a v Přerově však zasahovali také kvůli uvolněným plechům na střechách.

Meteorologové proto lidem doporučují, aby zajistili okna a dveře a upevnili volně položené předměty. Motoristé by měli jezdit maximálně opatrně, protože větrné poryvy mohou auto učinit neovladatelným. Návštěvníci hor mají omezit túry, nechodit zejména do hřebenových partií a dodržovat pokyny Horské služby.

ČTK

Najdete na Lidovky.cz