130 let

Alena Borůvková | foto: Lidové noviny

Původní zpráva

Exvelvyslanec Borůvka v diplomacii skončil. Se ženou chce začít znovu ve Švýcarsku

Česko
  •   5:00
PRAHA - Někdejší ambasador ve Švýcarsku Karel Borůvka ukončil své působení v diplomacii. Velvyslanecký post v Bernu opustil za dramatických okolností, ministr zahraničí Lubomír Zaorálek ho stáhnul kvůli vyhroceným příspěvkům jeho ženy Aleny na sociální síti Twitter. Borůvka následně nepřijal dočasné umístění na ministerstvu, z resortu tak odešel. S manželkou se nyní chystá natrvalo umístit ve Švýcarsku.

„Neviděl jsem další smysl v konání na ministerstvu na pozici referenta, kterým jsem byl před třiceti lety,“ vysvětlil serveru Lidovky.cz Borůvka svůj odchod z ministerstva zahraničí. Za pohnutých okolností tak ukončil kariéru, kterou započal v 90. letech. Během své služby státu vystřídal mimo jiné posty velvyslaneckého tajemníka v Bonnu či generálního konzula České republiky v Mnichově.

Borůvková končí s Twitterem. Ničila jsem rodinu, říká. Její muž chce odejít z diplomacie

Jeho poslední špičkovou diplomatickou misi utnulo letos v dubnu nevhodné vystupování jeho ženy Aleny na sociální síti Twitter. Ve svých příspěvcích opakovaně útočila na ministra zahraničí Lubomíra Zaorálka. Protože její dlouhodobé vyjadřování podle šéfa české diplomacie poškozovalo jméno Česka, Borůvka se musel z postu velvyslance klidit. Odvolání však přišlo v době, kdy Borůvková nebyla na Twitteru několik měsíců aktivní. 

Někdejší výrazná představitelka ČSSD Alena Borůvková.
Odvolaný český velvyslanec Karel Borůvka.

Když se Borůvka vrátil do České republiky, vedení resortu ho umístilo na Odbor států střední Evropy. Podle mluvčí ministerstva Michaely Lagronové byla volba takové pozice vzhledem k jeho zkušenostem logická. Odbor je mimo jiné odpovědný za koordinaci spolupráce zemí Visegrádské čtyřky, spadá pod něj agenda vztahů mezi Rakouskem a Německem či se zasazuje o naplnění politiky České republiky v těchto zemích.

Borůvková bude podnikat v turistickém ruchu

Zaorálek přitom Borůvku v rámci toho odboru nechal posadit na post, jenž slouží pro zaměstnance, u nichž o definitivním zařazení ještě není jasno. Podle Borůvky ale takové místo neodpovídalo jeho zkušenostem ani kvalifikaci. Protože v dalším působení v resortu vzhledem k narušeným vztahům s ministrem neviděl další perspektivu, rozhodl se z diplomatických služeb české vlády odejít.

„Šel jsem do privátní sféry, blíže se k tomu nechci vyjadřovat. Je to moje soukromá věc,“ sdělil. V soukromém sektoru se pohybuje od září. S manželkou se současně připravuje na trvalý přesun do Švýcarska. Aktuálně žijí střídavě právě v zemi helvetského kříže a České republice, do konce roku se plánují usadit ve Švýcarsku natrvalo. „Chceme v jiných podmínkách začít nový život, v ústraní od velmi negativních zkušeností, které jsme měli v poslední době na ministerstvu zahraničí,“ vysvětlil Borůvka.  

Jeho manželka se hodlá pustit do podnikání v oblasti turistického ruchu. Na Twitteru si zrušila svůj účet v červnu, zpětně svou vyhrocenou komunikaci na této sociální síti vnímá jako svéráznou obranu proti chování ministra Zaorálka. Borůvkovi měl totiž slíbit setrvání ve funkci velvyslance, pokud ona přestane pracovat na ministerstvu. Borůvková tak učinila. Že přesto Zaorálek jejímu muži velvyslaneckou misi zrušil, vnímá jako podraz. 

„Já jsem mu rozuměla, že se mnou nechce mít nic společného, máme jiné politické směřování. Ale nepředpokládala jsem, že tu dohodu nesplní,“ vysvětluje Borůvková. „Pan ministr zcela bezdůvodně pošlapal principy mé lidské důstojnosti,“ dodala.

Sám ministr celý příběh převyprávěl jinak. Podle svého pohledu na věc velvyslance opakovaně upozorňoval, že při pokračujícím nevhodném vystupování jeho ženy na Twitteru nebude moci v Bernu setrvat. „Během posledního roku jsem se s velvyslancem Borůvkou několikrát setkal a snažil se mu vysvětlit, že situace je vážná. Jenže k nápravě nedošlo,“ vysvětloval počátkem dubna Zaorálek.

Borůvka na svém ambasadorském postu skončil k 30. dubnu. Jeho odvolání iniciovalo diskusi, nakolik jsou příslušníci diplomatického sboru odpovědní za veřejné vystupování svých partnerů či partnerek. 

Český velvyslanec v Bernu končí. Kvůli tweetům své ženy

Borůvka vnímá postup ministra jako nepřijatelný, o žádném podobném případu potrestání státního úředníka kvůli chování jeho partnerky prý neví. „Těžko někomu můžete zakazovat být na sociálních sítích,“ podotkl k tomu. Někteří odborníci však mají za to, že diplomaté mají za vystupování svých manželů či manželek objektivní odpovědnost. Jsou také součástí diplomatického sboru.

„Jakmile vyjede manželka velvyslance s ním, tak má diplomatický pas. Vídeňská úmluva počítá s jistou mírou imunity rodinných příslušníků vedoucího zastupitelského úřadu a velvyslanci se vyplácí část náhrady za to, že jeho manželka nepracuje. Nikdo nemůže říct, že manželka velvyslance je soukromou osobou, že si může dělat, co chce,“ vysvětlil už dříve serveru Lidovky.cz bývalý ministr zahraničí Cyril Svoboda. Z obdobné argumentace vycházel ministr Zaorálek, když Borůvku z postu velvyslance stáhl.

Autor: Jan Horák