Pátek 19. července 2024, svátek má Čeněk
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Exvelvyslanec USA Schapiro je právníkem Bakaly. S radostí jsem přijal, vždy byl hrdý Čech, říká

Česko

  14:45
Praha - Bývalý velvyslanec USA v Česku Andrew Schapiro pracuje pro finančníka Zdeňka Bakalu. Je jedním z jeho právníků v případu žaloby, kterou Bakala podal na podnikatele Pavola Krúpu pro vydírání u amerického federálního soudu. Uvedl to internetový deník Echo24 s odvoláním na informace Šárky Samkové z Bakalovy společnosti BM Management.

Andrew Schapiro foto: Petr TopičMAFRA

„Poznal jsem pana Bakalu, když jsem byl velvyslancem v České republice. Vždycky byl hrdý Čech a aktivně podporoval demokratické hodnoty a volný trh. Když mě požádal o pomoc v této kauze, s radostí jsem to přijal,“ uvedl Schapiro podle serveru.

Ať celý svět ví, že je Bakala gauner, Zeman to řekl dobře, tvrdí ‚vyznamenaný‘ byznysmen Krúpa

O tom, že pro Bakalu bude v soudním sporu pracovat bývalý americký velvyslanec v Praze, zmínil Krúpa v rozhovoru pro server Lidovky.cz dřív v tomto týdnu. „Zaujalo mě, že má být mezi nimi (právníky, pozn. red.) i bývalý velvyslanec USA v České republice Andrew Schapiro, který tu aktivně vystupoval proti panu prezidentovi. Už připravuji podnět k institucím v USA, zda toto spojení není jen záminka, aby vyplatil Schapirovi peníze za jeho aktivity v České republice,“ řekl serveru Lidovky.cz Krúpa.

Slovenský byznysmen Pavol Krúpa se dlouhodobě vymezuje proti Zdeňku Bakalovi.
Zdeněk Bakala při rozhovoru v roce 2014.

Schapiro byl americkým velvyslancem v Česku od září 2014 do ledna letošního roku. Úřad opustil po skončení funkčního období prezidenta Baracka Obamy, americkým velvyslancem je nyní Stephen King.

Bývalý spolumajitel těžební firmy OKD Zdeněk Bakala podal na konci září u amerických soudů žalobu na slovenského podnikatele Pavola Krúpu pro pokus získat vydíráním 500 milionů korun. Žaloba uvádí, že se Krúpa pokusil Bakalu donutit, aby zaplatil desítky milionů dolarů za ukončení kampaně „štvavého obtěžování, očerňování a zasahování do jeho podnikatelské činnosti“.

‚Tři bojovníci…’ Kdo jsou Krúpa, Vitásková a Lorencová, jimž dá Zeman státní vyznamenání?

Krúpa se v kauze OKD dlouhodobě angažuje. Krúpova mluvčí Barbora Hanáková nedávno uvedla, že Bakala „stát a nájemníky připravil o částku 150 miliard, které neoprávněně vyvedl z OKD a neoprávněně získal z bytů OKD“.

Vůči Bakalovi i Schapirovi se vymezuje prezident Miloš Zeman. Naposledy na adresu Bakaly mířily tento týden Zemanovy vulgarity v živém rozhovoru pro Český rozhlas. Se Schapirem prezident neměl dobré vztahy, několikrát se dostali do sporu. Po kritice ze strany Schapira mu Zeman vzkázal, že má na Hradě zavřené dveře. Naopak o slovenském podnikateli Krúpovi prezident řekl, že ho letos u příležitosti 28. října vyznamená.

Autoři: ,

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!