Zpravodajci ve své zprávě vyzdvihli dominantní úlohu džihádistických webů a sociálních sítí, kde radikálové nekontrolovatelné šíří své myšlenky a postoje, čímž ovlivňují smýšlení mladých evropských muslimů. V této souvislosti zmiňuje zpráva hlavně Twitter a Facebook. „Tím se zvyšuje hrozba vlků samotářů, kteří teroristické útoky plánují a provádějí nezávisle na al-Káidě a jsou proto obtížněji odhalitelní zpravodajskou činností.“
V souvislosti s tím Vojenské zpravodajství monitorovalo také odnože al-Káidy, které v vznikly důsledku Arabského jara. Nejvážnější hrozbu podle nich představuje syrská odnož al-Káidy ISIS.
Agenti se v loňském roce soustředili také na sledování aktivit teroristických organizací, které by mohly znamenat přímou bezpečnostní hrozbu pro Českou republiku či jejich spojence v obraně. Monitorovali především al-Káidu, která se zaměřila na „šíření džihádistické ideologie mezi muslimskou komunitou v Evropě, včetně Česka“.
ČTĚTE TAKÉ: |
„Přestože se Česká republika aktivně zapojuje do protiteroristických operací NATO a EU v Afghánistánu a Mali a nadále se hlásí k tradičnímu spojenectví s USA a Izraelem, není pro islamistické teroristické organizace primárním cílem,“ stojí ve zprávě.
Reálné riziko teroristického útoku však podle agentů Česku přímo nehrozí. „Vysokému riziku však v tomto ohledu čelí příslušníci armády působící v zahraničních misích NATO, EU a OSN a také čeští vojenští diplomaté na zastupitelských úřadech, a to především v zemích Blízkého a Středního východu, severní Afriky a Asie, kde regionálně působí zejména odnože al-Káidy,“ upozornili vojenští zpravodajci.