20. června 2014 22:26 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Facebook smazal stránku, která brojila proti islámu v Česku

Skupina Islám v ČR necheme na Google Plus | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Skupina Islám v ČR necheme na Google Plus | foto: Google +

Xenofobní stránka "Islám v České republice nechceme" je pryč. Facebook po pěti letech zrušil skupinu, která vedla kampaň proti stoupencům islámu v Česku a která měla přes 65 tisíc fanoušků.

Trvalo to dlouhé měsíce, než sociální síť podlehla opakovaným upozorněním, že skupina šíří náboženskou nenávist. V pátek odpoledne stránku beze zbytku odstranila. "Snažili jsme se hlavně nahlašovat jednotlivé příspěvky - většinou šlo o fotky nebo urážlivé a xenofobní komentáře. Doufali jsme, že když Facebook odebere velkou část obsahu a že časem se podaří tímto způsobem odstranit celou stránku. To se také stalo," řekla serveru Lidovky.cz Tereza Cajthamlová, která stránku společně s přáteli začala ostřelovat přibližně před rokem.

"Osobně mi vadí jakýkoliv nenávistný projev na Facebooku, tedy komentáře, fotografie, grafiky, které mají za cíl upírat někomu jeho práva. Ať už kvůli víře, sexuální orientaci nebo třeba barvě kůže. Tahle stránka shromažďovala podobné materiály. V poslední době mně nejvíc vadily fotografie muslimů, kteří vůbec netušili, že je na ulici někdo vyfotil. Pod nimi pak islamofobové a administrátoři stránky psali dost nechutné komentáře," popsala Cajthamlová.

Až doposud většina upozornění končila bez reakce. Facebook Cajthamlové odepisoval, že nahlášený materiál neodstraní, protože neodporuje zásadám komunity. Zlom nastal až v pátek, kdy Facebook stránku smazal. První reakce z druhé strany dává tušit, že čeští islamofobové se nestáhnou.

"Měli jste veřejně viditelné místo, kam si 65 000 lidí chodilo tu a tam zanadávat pár desítek či stovek snadno čitelných nejaktivnějších členů. Jenže jste zapomněli, že i v Česku během těch pěti let přesunula své aktivity i mimo internet, a současně propojila lidi, kteří si jinak mohli myslet, že jsou se svými negativními názory na islám sami. Teď máte 65 000 opravdu naštvaných lidí, kteří dostali trpkou lekci, že pouhým nadáváním u klávesnice islám nezastaví," reagoval na svém blogu Martin Konvička, který se označil za jednoho z dlouholetých administrátorů.

Skupina na internetu funguje dál

Ačkoli skupina Islám v ČR nechceme zmizela z Facebooku, další účty skupiny na sociálních sítích Twitter a Google + i nadále fungují. Tyto stránky ale nedosahují takové návštěvnosti, jakou měla ta zrušená na Facebooku.

Také web islamofobů je stále funkční. Někdo z uživatelů na něj napsal, aby příznivci pomohli s řešením "nesmyslného zrušení" skupiny z Facebooku. "Znáte někoho přímo ve FB, nejlépe v ústředí? Pomozte nám napravit chybu příliš horlivého admina," stojí na stránce. Autor příspěvku dále sdílí "screen z reportu sluníčkáře," který skupinu nahlásil kvůli závadnému obsahu.

rakRadek Kedroň, skŠárka Kabátová

Advantage Consulting, s.r.o.
STRATEGICKÝ NÁKUPČÍ S AJ

Advantage Consulting, s.r.o.
Ústecký kraj
nabízený plat: 35 000 - 45 000 Kč