Úterý 11. května 2021svátek má Svatava 28 °C skoro jasno, občasné bouřky Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Facka žákovi? Jen poslední kapka, tvrdí zastupitelé. Ředitel byl prý i špatný hospodář

Miroslav Koranda, bývalý ředitel ZŠ Glowackého v Praze 8. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Miroslav Koranda, bývalý ředitel ZŠ Glowackého v Praze 8. | foto: MAFRA

PRAHA Facka nebyla jediným důvodem, proč se radnice Prahy 8 chtěla zbavit ředitele Základní školy Glowackého Miroslava Korandy. Podle zastupitelů řval na žáky a byl špatným manažerem. „Pohlavek“ drzému chlapci byl prý jen poslední kapkou. Za ředitelem, který v úterý sám rezignoval, však stojí někteří rodiče a učitelé. Brání ho i politici.

Nečekaná rezignace Miroslava Korandy, ředitele Základní školy Glowackého, který dal udeřil do hlavy drzého žáka, ulehčila radnici Prahy 8 práci. Sama totiž měla tento týden definitivně rozhodnout o jeho odvolání. „Je to řešení, které je v situaci, kdy zastupitelstvo požaduje po radě, aby jej odvolala z funkce, docela rozumné,“ řekl pro server Lidovky.cz zástupce starosty městské části Matěj Fichtner (ANO). Ve středu radní Korandovu rezignaci přijali.

Exředitel svým odstoupením pravděpodobně pouze zabránil odvolání. Školní komise měla totiž k práci Korandy značné výtky. Odvolání totiž nedoporučovala kvůli facce, ale údajnému slovnímu ponižování žáků.

Jak trest proběhl podle exředitele Korandy

Ředitel Miroslav Koranda žákovi uštědřil facku letos v dubnu a od té doby žil kvůli tlaku na odvolání v nejistotě. Důvodem trestu mělo být drzé chování jednoho z chlapců.

Ten měl podle Korandovy verze řediteli tykat. V osudný den musel ředitel opustit třídu s žáky, aby vyřešil rvačku, která vypukla v jídelně. Během jeho nepřítomnosti však žáci začali zlobit a někteří nevěnovali pozornost úkolům, které jim zadal. Koranda po příchodu řekl, že se chovají jako blbci. „Od tebe to tak sedí,“ oponoval kluk - kvůli odseknutí mu ředitel uštědřil úder do hlavy, až mu spadly brýle. Chlapec posléze tvrdil, že nějaký čas neslyšel na jedno ucho.

Matka chlapce si poté stěžovala České školní inspekci a Koranda musel zaplatit čtyřtisícovou pokutu.

Selhání pak dle zastupitelky Vlaďky Vojtíškové (Osmička sobě - KDU-ČSL a nezávislí) potvrzují dvě zprávy České školní inspekce, která v poslední době na školu zavítala.

Na komisi poslal záskok

Exředitel si nepomohl ani svým postojem ke kauze. „Na školskou komisi, která tuto otázku projednávala v červnu, nepřišel osobně, místo sebe poslal výchovného poradce školy, který celou věc bagatelizoval jako běžnou praxi,“ popisuje Vojtíšková.

Incident se podle zastupitelky stal jinak, než některá média popisovala. „Ze šetření vyplývá, že žák ředitele zásadně nevyprovokoval, pouze na jeho nadávky ironicky opáčil: ‚Jo, vážně?‘. Tak to potvrdil i sám ředitel. S verzí, že mu drzý žák tyká, přišel až po měsíci výchovný poradce, který však u incidentu vůbec nebyl,“ upozorňuje.

Ani incident s fackou prý nemusel znamenat ředitelův konec. „Kdyby vzal toto své ujetí nervů jako příležitost pro vysvětlení žákům, jak by se neměly řešit spory, věc vysvětlil komisi a navrhl možnosti komplexnějšího řešení, k návrhu na odvolání vůbec nemuselo dojít,“ míní Vojtíšková.

Důvod, proč se za učitele postavili někteří rodiče, je podle zástupce starosty Fitchtnera nadměrný zájem o kauzu. „Média vše zjednodušují a lidé pak nemají úplné informace a dělají ukvapené závěry,“ tvrdí. Sám prý pro odvolání nebyl. Ideálním řešením by pro něj bylo snížení Korandova platu.

Levák - ilustrační foto.

Podpora od rodičů

Koranda má řadu příznivců. Rodiče a učitelé uspořádali na konci září před školou Glowackého demonstraci na jeho podporu. Dohromady se před budovou sešlo kolem třech desítek lidí. Akce byla naplánovaná na den, kdy o ředitelově osudu jednala radnice.

Na Prahu 8 zaslal předseda klubu zastupitelů ODS Ondřej Gros otevřený dopis, ve kterém radnici vyzval, aby odvolání ředitele zvážila. „Můžete ukázat, že Vám názor občanů Prahy 8 skutečně leží na srdci. Jde o osud člověka, který udělal pro Základní školu Glowackého maximum. Na své straně má učitele i ředitele ostatních škol v Praze 8,“ píše se ve výzvě.

Po incidentu se ředitele zastala i ministryně školství Kateřina Valachová. „Na kantory se dnes nakládá spousta úkolů. Neznám sice detaily případu, ale je pro mě impulzem k zamyšlení, zda učitelé mají při své psychicky náročné práci dostatečnou podporu. A mohu slíbit, že na to téma po vedeme vážnou debatu,“ řekla pro MF DNES. Korandovi vyjádřil podporu i šéf školských odborů František Dobšík.

Bývalý ředitel Koranda vidí za celou akcí politický podtext. V minulosti prý spolupracoval na radnici s koalicí, která se po volbách dostala do opozice. Jeho slovům nahrává podpora, která jde především z řad TOP 09 a ODS. U moci v Praze 8 je momentálně koalice Strany zelených, ČSSD a hnutí ANO. Komunisté se vyjádřili jednohlasně pro ředitelův konec.

Bláznivý voyeur Tichý. Žil jako bezdomovec, dnes jeho fotky stojí statisíce

Miroslav Tichý žil na okraji společnosti v chudobě. Teď jeho fotky stojí... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium V jeho domě se fotky válely po zemi, padal na ně prach i bláto z bot. Na téměř každé z nich byla skvrna od kávy nebo...

Za fotky nehody Philipa nabízeli obří sumu. Neprodal jsem, říká exšéf Kladrub

Princ Philip jako vozataj čtyřspřeží. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Když v roce 1996 přijela do Čech britská královna Alžběta II., snad nikdo nemohl velkému milovníkovi koní a jejich...

Svačiny jsou zbytečné. Stačí jíst dvakrát denně, vysvětluje profesor Anděl

Michal Anděl vedoucí Centra pro výzkum výživy, metabolismu a diabetu 3.... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Nadváhu má v Česku až 44 procent mužů a 31 procent žen. A obezitu dalších 20 procent mužů a 18 procent žen. Statisíce z...

Soutěž: Vyhrajte s námi dietní plán na míru a zhubněte do plavek
Soutěž: Vyhrajte s námi dietní plán na míru a zhubněte do plavek

Léto se blíží a je nejvyšší čas myslet na svou linii. Pohyb sám o sobě nestačí, důležitý je také správně sestavený jídelníček. Proto jsme pro vás...