Pondělí 1. března 2021svátek má Bedřich -1 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Facka žákovi? Jen poslední kapka, tvrdí zastupitelé. Ředitel byl prý i špatný hospodář

Miroslav Koranda, bývalý ředitel ZŠ Glowackého v Praze 8. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Miroslav Koranda, bývalý ředitel ZŠ Glowackého v Praze 8. | foto: MAFRA

PRAHA Facka nebyla jediným důvodem, proč se radnice Prahy 8 chtěla zbavit ředitele Základní školy Glowackého Miroslava Korandy. Podle zastupitelů řval na žáky a byl špatným manažerem. „Pohlavek“ drzému chlapci byl prý jen poslední kapkou. Za ředitelem, který v úterý sám rezignoval, však stojí někteří rodiče a učitelé. Brání ho i politici.

Nečekaná rezignace Miroslava Korandy, ředitele Základní školy Glowackého, který dal udeřil do hlavy drzého žáka, ulehčila radnici Prahy 8 práci. Sama totiž měla tento týden definitivně rozhodnout o jeho odvolání. „Je to řešení, které je v situaci, kdy zastupitelstvo požaduje po radě, aby jej odvolala z funkce, docela rozumné,“ řekl pro server Lidovky.cz zástupce starosty městské části Matěj Fichtner (ANO). Ve středu radní Korandovu rezignaci přijali.

Exředitel svým odstoupením pravděpodobně pouze zabránil odvolání. Školní komise měla totiž k práci Korandy značné výtky. Odvolání totiž nedoporučovala kvůli facce, ale údajnému slovnímu ponižování žáků.

Jak trest proběhl podle exředitele Korandy

Ředitel Miroslav Koranda žákovi uštědřil facku letos v dubnu a od té doby žil kvůli tlaku na odvolání v nejistotě. Důvodem trestu mělo být drzé chování jednoho z chlapců.

Ten měl podle Korandovy verze řediteli tykat. V osudný den musel ředitel opustit třídu s žáky, aby vyřešil rvačku, která vypukla v jídelně. Během jeho nepřítomnosti však žáci začali zlobit a někteří nevěnovali pozornost úkolům, které jim zadal. Koranda po příchodu řekl, že se chovají jako blbci. „Od tebe to tak sedí,“ oponoval kluk - kvůli odseknutí mu ředitel uštědřil úder do hlavy, až mu spadly brýle. Chlapec posléze tvrdil, že nějaký čas neslyšel na jedno ucho.

Matka chlapce si poté stěžovala České školní inspekci a Koranda musel zaplatit čtyřtisícovou pokutu.

Selhání pak dle zastupitelky Vlaďky Vojtíškové (Osmička sobě - KDU-ČSL a nezávislí) potvrzují dvě zprávy České školní inspekce, která v poslední době na školu zavítala.

Na komisi poslal záskok

Exředitel si nepomohl ani svým postojem ke kauze. „Na školskou komisi, která tuto otázku projednávala v červnu, nepřišel osobně, místo sebe poslal výchovného poradce školy, který celou věc bagatelizoval jako běžnou praxi,“ popisuje Vojtíšková.

Incident se podle zastupitelky stal jinak, než některá média popisovala. „Ze šetření vyplývá, že žák ředitele zásadně nevyprovokoval, pouze na jeho nadávky ironicky opáčil: ‚Jo, vážně?‘. Tak to potvrdil i sám ředitel. S verzí, že mu drzý žák tyká, přišel až po měsíci výchovný poradce, který však u incidentu vůbec nebyl,“ upozorňuje.

Ani incident s fackou prý nemusel znamenat ředitelův konec. „Kdyby vzal toto své ujetí nervů jako příležitost pro vysvětlení žákům, jak by se neměly řešit spory, věc vysvětlil komisi a navrhl možnosti komplexnějšího řešení, k návrhu na odvolání vůbec nemuselo dojít,“ míní Vojtíšková.

Důvod, proč se za učitele postavili někteří rodiče, je podle zástupce starosty Fitchtnera nadměrný zájem o kauzu. „Média vše zjednodušují a lidé pak nemají úplné informace a dělají ukvapené závěry,“ tvrdí. Sám prý pro odvolání nebyl. Ideálním řešením by pro něj bylo snížení Korandova platu.

Levák - ilustrační foto.

Podpora od rodičů

Koranda má řadu příznivců. Rodiče a učitelé uspořádali na konci září před školou Glowackého demonstraci na jeho podporu. Dohromady se před budovou sešlo kolem třech desítek lidí. Akce byla naplánovaná na den, kdy o ředitelově osudu jednala radnice.

Na Prahu 8 zaslal předseda klubu zastupitelů ODS Ondřej Gros otevřený dopis, ve kterém radnici vyzval, aby odvolání ředitele zvážila. „Můžete ukázat, že Vám názor občanů Prahy 8 skutečně leží na srdci. Jde o osud člověka, který udělal pro Základní školu Glowackého maximum. Na své straně má učitele i ředitele ostatních škol v Praze 8,“ píše se ve výzvě.

Po incidentu se ředitele zastala i ministryně školství Kateřina Valachová. „Na kantory se dnes nakládá spousta úkolů. Neznám sice detaily případu, ale je pro mě impulzem k zamyšlení, zda učitelé mají při své psychicky náročné práci dostatečnou podporu. A mohu slíbit, že na to téma po vedeme vážnou debatu,“ řekla pro MF DNES. Korandovi vyjádřil podporu i šéf školských odborů František Dobšík.

Bývalý ředitel Koranda vidí za celou akcí politický podtext. V minulosti prý spolupracoval na radnici s koalicí, která se po volbách dostala do opozice. Jeho slovům nahrává podpora, která jde především z řad TOP 09 a ODS. U moci v Praze 8 je momentálně koalice Strany zelených, ČSSD a hnutí ANO. Komunisté se vyjádřili jednohlasně pro ředitelův konec.

Policie vyklízí Hlavní nádraží. Jeho obyvatelé si našli nový „Sherwood“

Bezdomovci na pražském Andělu | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Narkosvět v legendárním parku u pražského hlavního nádraží, kterému všichni přezdívají Sherwood, se proměňuje a...

Umírají mladší lidé a my s tím nemůžeme nic dělat, říká šéf KARIM o covidu

Jan Beneš, přednosta kliniky anesteziologie, resuscitace a intenzivní medicíny... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium V plzeňské fakultní nemocnici prudce stoupá počet hospitalizovaných s covidem-19. Zatímco v podzimní vlně šlo o...

Tudy ne, přátelé! Příběh dvou turbínových lokomotiv Škoda byl plný řevu a ohně

Turbínová lokomotiva Škoda typ 1 TLo (označení lokomotivní řady ČSD podle... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Lokomotivy se spalovací turbínou se v padesátých letech zdály být docela dobrý nápad. I v plzeňské Škodovce jeden typ...