Středa 27. října 2021, svátek má Šarlota, Zoja, Zoe
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Fagan chce po Varech 10 miliard za dluhopisy z roku 1924

Česko

  15:43
KARLOVY VARY - Karlovy Vary mají údajně zaplatit držitelům dluhopisů vydaných městem v roce 1924 přibližně deset miliard korun. Žádost o jejich proplacení obdržela karlovarská radnice od zástupce vlastníků těchto dluhopisů, amerického právníka Edwarda Fagana.

Americký právník Edward Fagan foto:  Jan Zatorsky, Lidové noviny

S Faganem má primátor Petr Kulhánek (KOA) jednat o tomto problému ve čtvrtek. Česká národní banka existenci emise dluhopisů potvrdila.

Dluhopisy měly být údajně splatné po 30 letech, v roce 1954 ovšem splaceny prý nebyly. Fagan městu oznámil, že podle něho splatnost dluhopisů i nadále trvá a jejich hodnota včetně veškerého příslušenství za 87 let trvání dosáhla asi 506 milionů dolarů. Tedy téměř tisíckrát více, než byla původní nominální hodnota, uvedl mluvčí magistrátu Jan Kopál.

Kontroverzní právník

Fagan si v 90. letech udělal jméno mediální kampaní kolem odškodnění židovských vězňů koncentračních táborů za otrocké práce během nacismu v Německu a Rakousku. Poté se verbálně angažoval v pomoci rakouským odpůrcům jihočeské Jaderné elektrárny Temelín, z akce pak ale vycouval.

Fagan chtěl také zastupovat u soudu pozůstalé obětí katastrofálního požáru lanovky v rakouském Kaprunu v roce 2000, Rakousko mu ale advokátní praxi u svých soudů zakázalo, a proto Fagan v této věci podal žaloby v USA.

Kvůli prohraným soudním bitvám a neuhrazení soudních výloh vyhlásil v roce 2007 bankrot. Roku 2008 zbavil soud v New Yorku Fagana advokátské licence a v roce 2009 se stejně zachoval Nejvyšší soud v New Jersey, který ho shledal vinným z okrádání klientů právě pozůstalých holocaustu, na kterých si udělal právnické jméno. Další ranou pro něj bylo i odsouzení za styk se sedmnáctiletou litevskou prostitutkou.

Primátor začal situaci řešit s Českou národní bankou a konzultoval ji i s ministerstvem financí. ČNB i ministerstvo Faganův dopis také obdržely. "Obě instituce věc berou vážně. ČNB existenci této emise potvrdila. Prozatím není nikdo schopen vyhodnotit všechny okolnosti, které se v průběhu téměř 90 let existence cenných papírů vyskytly, a mohly by ovlivnit jejich uplatnitelnost," uvedl primátor.

Mluvčí ministerstva financí Ondřej Jakob řekl, že se ministerstvo tímto případem zabývá a je na samém počátku. Zatím nic nenasvědčuje, že by měl někdo za tyto dluhopisy platit, uvedl Jakob. Podle něho je ale třeba v archivech dohledat dobové materiály, prostudovat řadu podkladů a celý případ důkladně analyzovat. "Je třeba si uvědomit, že v době vydání dluhopisů platil rakousko-uherský občanský zákoník," uvedl Jakob.

Dluhopis z roku 1924, který chce proplatit americký právník Ed Fagan. (Zdroj: Muzeum cenných papírů)

Dluhopis z roku 1924, který chce proplatit americký právník Ed Fagan. (Zdroj: Muzeum cenných papírů)

Ředitel komunikace ČNB Marek Petruš oznámil, že v centrální bance vědí o tom, že dluhopisy existují. "Tyto dluhopisy vznikly v roce 1924, to znamená ještě předtím, než byla ustavena ČNB a její předchůdkyně. Vzhledem k tomu, že vznikly ještě před založením centrální banky, jsme přesvědčeni, že se tyto dluhopisy ČNB netýkají," uvedl Petruš.

Fagan nemůže chtít 10 miliard, tvrdí odborník

Rudolf Píša z Muzea cenných papírů sdělil, že Karlovy Vary vydaly celkem 1000 cenných papírů s nominální hodnotou jak 500, tak 1000 dolarů. Dluhopisů mělo být emitováno za celkem 1,5 milionu zlatých dolarů, uvedl Píša. Podotkl, že Fagan ale určitě nemůže zastupovat vlastníky všech tehdy vydaných dluhopisů.

Část dluhopisů byla podle Píši splácena od roku 1934 a celá emise se tak zmenšovala. V roce 1946 pak byla uzavřena dohoda o snížení úrokového výnosu z osmi na čtyři procenta. Kromě toho bylo v květnu roku 1984 podepsáno mezi tehdejším ministerstvem financí ČSSR a zahraničními vlastníky dluhopisů memorandum o zaplacení neuhrazených dluhopisů, což souviselo s dohodami v rámci vyrovnání měnového zlata, uvedl.

Město dluhopisy vydalo, aby mělo peníze na dluhy a investice, poznamenal Píša. Tehdy se s nimi volně obchodovalo na newyorské burze. Podobné dluhopisy vydávaly za první republiky rovněž další města, například Praha i Bratislava, dodal Píša.

Deset ročních rozpočtů

Karlovarský historik Stanislav Burachovič pátral v souvislosti s údajnými dluhopisy v městských kronikách i dalších dochovaných dokumentech, ovšem na nic, co by s nimi bylo spojeno, nenarazil. Podle něho bylo město vždycky více či méně zadlužené, ovšem o takovéto emisi dluhopisů a důvodu, proč by byly vydány, nejsou zmínky. "Je mi záhadou, na co by město ty peníze potřebovalo. Informace se nedochovaly. Tím samozřejmě existenci dluhopisů nezpochybňuji," konstatoval Burachovič.

Kulhánek je přesvědčen, že městu nehrozí riziko, že by mělo náhle splatit deset miliard korun, což v příjmech představuje zhruba deset ročních rozpočtů nebo hodnotu veškerého majetku spravovaného městem. "Kromě otázky platnosti dluhopisů jako takových je jisté, že Karlovy Vary roku 2011 nejsou stejným subjektem jako Karlovy Vary roku 1924. Stejně jako všechny městské a obecní samosprávy ztratily v dobách socialistické republiky svou právní subjektivitu a jejich práva a závazky převzal stát," dodal Kulhánek.

Autoři: ,

Otužování podle Wima Hofa je nebezpečné. Hrozí zástava, říká kardiolog Táborský

Premium Otužování je nejlepší prevence proti těžkému průběhu nemoci covid-19. Lidé mají větší šanci, že neskončí v nemocnici,...

Dětem, kterým pomáháte moc, mozek nepracuje správně, říká speciální pedagožka

Premium „Kdybychom k dětem v batolecím a předškolním věku přistupovali v některých oblastech víc ,postaru‘, měli bychom méně...

Váš syn bude žít jen pár týdnů. Zpověď matky zesnulého hokejisty Buchtely

Premium Přežít své dítě. Pro každého rodiče ta nejhorší představa. Teprve dvacetiletý hokejista Ondřej Buchtela zemřel loni v...

Advantage Consulting, s.r.o.
STRATEGICKÝ NÁKUPČÍ S AJ (40 - 65.000 Kč)

Advantage Consulting, s.r.o.
Pardubický kraj
nabízený plat: 40 000 - 65 000 Kč

Mohlo by vás zajímat