Pátek 29. března 2024, svátek má Taťána
130 let

Lidovky.cz

Fajád by nezařizoval únos právníka a člena rodiny, to je hloupost, říká unesený Čech

Afghánistán

  16:57
PRAHA - Více než půl rok strávil společně s dalšími čtyřmi Čechy v libanonském zajetí. Nyní poprvé bývalý advokát Alího Fajáda Jan Švarc od propuštění a příletu do Česka promluvil. „My jsme necelých sedm měsíců neviděli denní světlo,“ vylíčil zážitky. Kdo za akcí stál, netuší. Vyloučil však, že by šlo o Fajáda. „Fajád by nezařizoval únos právníka a člena své rodiny, to je hloupost,“ řekl.

Advokát Alího Fajáda a jeden z Čechů zadržovaných v Libanonu Jan Švarc foto: idnes.tv

Libanonec Alí Fajád, který v USA čelí obžalobě z přípravy vražd zaměstnanců americké vlády či z pokusu použít protiletadlovou střelu, byl ve čtvrtek propuštěn z pankrácké věznice v době, kdy se z Libanonu vracela pětice více než půl roku pohřešovaných Čechů. Poprvé od příletu pětice mužů poskytl jeden z nich, bývalý advokát Fajáda Jan Švarc, rozhovor, v němž popisuje své zážitky z libanonského zajetí.

‚Svlíkli nás úplně a dali nám nějaký tepláky‘

„V podstatě kdokoliv z nás začal vznášet jakékoliv dotazy nebo námitky, tak ho umlčovali. Nastoupili jsme, svlíkli nás úplně a dali nám nějaký tepláky, kraťasy, trika. Hodili nás do auta a cirka pět hodin nás vezli někam spoutaný. Spoutali nás na rukou elektrikářskýma páskama a vezli nás někam, nevíme kam,“ popsal Švarc, co se stalo krátce po přepadení v červenci. Kam je únosci odvezli, netuší, prozradil v rozhovoru pro server iDnes.cz.

„Z toho auta nás v kuklách odvedli dovnitř, takže my vůbec nevíme, co bylo venku. Byli jsme v jedné místnosti přepažené mříží,“ líčil podmínky, v nichž se společně s dvěma novináři, překladatelem a zpravodajcem náhle ocitl.

KDO JE ALÍ FAJÁD A JAK BYL V PRAZE ZATČEN?

Alí Fajíd je Libanonec s ukrajinským pasem, který pracoval pro státní společnost Ukrspeceexport. Američané ho chtěli vydat kvůli podezření z obchodování se zbraněmi a kokainem. Server Lidovky.cz celý příběh podrobně zmapoval, článek „Kokainu říkejte košile“, který obsahuje i autentické dokumenty, si přečíst můžete ZDE.

Libanonec Alí Fajád na snímku ze 14. září 2015.

Takový byl první měsíc jejich zadržení. Ale ani během dalších měsíců, které strávili na pěti až šesti různých místech, podle jeho slov nespatřil se svými kolegy denní světlo.

Teprve až po zhruba pěti měsících se podle Švarce skupina zadržovaných dozvěděla o důvodech jejich zadržení. „Řekli nám, o co jde, cirka po pěti měsících. Že jim jde o vydání třech Libanonců, kteří jsou neoprávněně ve vazbě v Čechách a o výměnu za ně (v Česku byl ve vazbě kromě Alího Fajáda také Chálid Marabí a Faouzi Jaber - pozn. red.).

‚Oni nechtěli žádné informace‘

Švarc se údajně několikrát během únosu snažil věznitelům vysvětlit, že zastupuje Fajáda. „Oni říkali, že tyhle věci je nezajímají. Oni nechtěli žádné informace. My jsme se jim snažili nějaké informace dát, abychom jim objasnili tu hloupost jejich počínání. Bohužel bylo to narážení na zeď,“ uvedl Švarc. „Když jsem se jim snažil neustále cpát toho Fajáda, že jsem vlastně jeho právní zástupce, tak jeden už se naštval a zařval, že o Fajáda jim vůbec nejde a ať držím hubu,“ upřesnil v dalším vyprávění. ̈

Švarc důrazně odmítá verzi, že by za akcí stál Fajád či někdo z jeho rodiny. „Znám je a samozřejmě - nezařizovali by únos právníka a člena rodiny. Vždyť je to hloupost,“ vysvětlil svůj pohled.

Experti: Ostrá reakce USA na propuštění Fajáda je chybou diplomacie

„Z některých náznaků a toho, co ti únosci říkali poté, tak mám za to, že objednavatelem únosu nebyl nikdo z okruhu pana Fajáda, ale z okruhu jiného z těch tří,“ doplnil. Švarc byl v Libanonu již několikrát před zadržením. Většinou to bylo, jak sám uvedl, v souvislosti se získáváním důkazů pro obhajobu Fajáda.

O propuštění pětici mužů informoval šéf únosců. „Odvezli nás zase dodávkou z toho posledního místa, kde jsme byli. Jeli jsme asi dvě hodiny. Dojeli jsme někam do hor, kde nás vyhodili ven, rozštípli nám pouta, sundali kukly a řekli nám, že támhle v dálce jsou domy, běžte si zavolat policii,“ líčil moment, který si vysvětlovali jako výsledek uzavření „nějaké dohody“.

Alí Fajád byl držen v Česku ve vazbě držen od dubna 2014. O jeho vydání žádaly Prahu Spojené státy. V polovině loňského prosince pražský vrchní soud potvrdil, že Fajád může být vydán do USA, stejně jako další dva spoluobvinění - Faouzi Jaber a Chálid Marabí. Pražský městský soud ale v minulém týdnu rozhodl o okamžitém propuštění Fajáda z vazby. Ministr spravedlnosti Robert Pelikán jeho vydání do USA nepovolil, prý na základě důkazů i informací zpravodajců. Odmítl potvrdit, že šlo o výměnu za propuštění Čechů v Libanonu.

UNESENÍ ČEŠI

Vojenský zpravodajec Martin Psík, který má zkušenosti ze zahraniční mise v Afghánistánu. Televizní reportéři z Jindřichova Hradce Miroslav Dobeš a Pavel Kofroň. Podle médií se dříve zabývali Fajádovou kauzou, nyní chtěli natáčet o situaci v utečeneckých táborech. Obhájce Fajáda Jan Švarc. Jako překladatel skupinu doprovázel cestoval Adam Homsi, který už dříve Libanon navštívil a mluví několika jazyky.

Pětice Čechů zmizela loni v červenci v libanonském údolí Bikáa.