Neděle 15. září 2024, svátek má Jolana
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Fajádova česká záchrana. Nelidské vězení v USA a podezření z provokace

Afghánistán

  7:00
PRAHA - Spojené státy nedaly dostatečné záruky, že bude vězněn v odpovídajících podmínkách a navíc se možná stal obětí policejní provokace. Díky těmto připomínkám vrchního soudu má Alí Fajád spojovaný s únosem pěti Čechů v Libanonu naději, že nebude vydán do USA, kde mu hrozí doživotí.

Alí Fajád foto: ČTK

Libanonského obchodníka loni zatkli detektivové ÚOOZ ve spolupráci s americkými kolegy, když se v Praze snažil dojednat dopravu zbraní z Ukrajiny do Kolumbie. Místo se zástupci teroristické organizace FARC však nevědomky jednal s agenty americké protidrogové policie DEA. Spojené státy chtějí muže společně s dalšími dvěma komplici soudit kvůli nelegálnímu obchodu se zbraněmi a drogami.

Rodina zatčeného Fajáda se sešla s českým velvyslancem v Bejrútu

A zatímco Městský soud v Praze jejich vydání v dubnu povolil, vrchní soud jeho rozhodnutí jeho verdikt zrušil. USA ho nepřesvědčily, že Fajáda k nelegálním obchodům nevyprovokovali jejich policejní agenti, jak muž namítá z pankrácké vazby. V tom případě by totiž podle českého zákona jeho jednání nemohlo být kvalifikováno jako důkaz o vině. Česko má totiž jiný právní pohled na tenkou hranici mezi policejní provokací a pohou infiltrací do zločineckého protředí. 

S Fajádem je ale nyní spojován případ pětice Čechů zmizelých v Libanonu. Je mezi nimi totiž Fajádův advokát a auto zmizelých řídil jeho bratr. Spekuluje se také o možné výměně Čechů za uvězněného cizince.

„...zůstává nezodpovězeno, zda se do takové činnosti s cílem jejího odhalení agenti DEA jen zapojili, nebo zda takovou činnost přímo vyvolali. V této souvislosti jsou dosavadní důkazní tvrzení ze strany dožadujícího státu natolik vágní, že nelze bezpečně posoudit, která z možných variant v dané věci platí,“ konstatuje usnesení vrchního soudu, které získal server Lidovky.cz.

Libanonec ve stížnosti proti rozhodnutí městského soudu také argumentuje třaskavou zprávou Senátu USA popisující mučení vězňů podezřelých z terorismu. „Veškeré tyto osoby jsou arabské národnosti a nemůže existovat žádná záruka, že takovému zacházení nebude vystaven i vyžádaný,“ upozorňuje.

Fajád vs unesení Češi

Pětice Čechů se pohřešuje od 18. července, kdy policie nalezla jejich vůz a osobní věci v údolí Bikáa u syrských hranic. Skupinu tvořili dva novináři z regionální televize, kteří do Libanonu údajně jeli točit reportáž o uprchlících na libanonsko-syrské hranici, tlumočník a advokát Fajáda, který podle jeho právní kanceláře navštívil Libanon kvůli případu svého klienta. Pátý zmizelý Čech má zkušenosti jako armádní zpravodajec a v minulosti působil v Afghánistánu. Do Libanonu ale podle advokátní kanceláře cestoval jako bezpečnostní poradce skupiny. 

Vůz, v němž skupina cestovala, řídil Fajádův bratr, objevily se proto spekulace, že Čechy budou chtít únosci vyměnit za Fajáda. Ten však informaci popřel.  

Městský soud si proto od Američanů vyžádal ujištění, že Fajád nebude mučen. To však podle vrchního soudu nestačí. „Nebylo ale poskytnuto ujištění, že bude vězněn v běžném typu vězeňského zařízení se standardním režimem a nebude účelově umístěn do samovazby a pracovníkům zastupitelského úřadu České republiky v USA se umožní návštěva ve vězeňském zařízení, kde bude vyžádaná osoba vykonávat vazbu nebo trest,“ popisuje své výhrady.

Fajád naopak neuspěl s námitkou, že jako informátor předal informace o jednání agentů americké policie DEA libanonským bezpečnostním složkám. „Obecně je třeba poukázat na to, že samotná skutečnost, že o své účasti na trestné činnosti spolupachatel informuje třetí stát, nezakládá jeho beztrestnost ve vztahu ke státům, proti jejichž zájmům měla být taková činnost namířena,“ píše senát Vladimíra Krále.

Městskému proto nadřízený vrchní soud nakázal, aby si od americké strany opatřil lepší informace, speciálně o tom, zda jednání vyprovokovali agenti americké DEA, případně do jaké míry se tak stalo. „Dále bude třeba zpřesnit ujištění poskytnuté Ministerstvem spravedlnosti o případném zacházení s vyžádanými osobami na území USA tak, aby ujištění bylo zároveň poskytnuto subjektem, který má reálnou možnost zajistit jeho dodržování a jak ve vztahu k případnému uložení trestu odnětí svobody na doživotí bez možnosti podmíněného propuštění, tak ve vztahu k podmínkám, za nichž by se tyto osoby podrobovaly výkonu vazby, případně trestu odnětí svobody,“ píše vrchní soud.

O vydání Fajáda zatím městský soud nerozhodl. „Neměli jsme ani spis,“ řekla serveru Lidovky.cz jeho mluvčí Markéta Puci. Server Lidovky.cz kvůli případu oslovil také americkou ambasádu a Fajádova advokáta, avšak nereagovali.

Autor:

Zbavte se tuku bez dřiny: Naše zkušenost z estetického centra ToWell
Zbavte se tuku bez dřiny: Naše zkušenost z estetického centra ToWell

Redakční tým eMimina navštívil salon ToWell, aby osobně otestoval dvě z nejpopulárnějších procedur. Jaké výsledky přinášejí, jak probíhá celý...