Čtvrtek 20. ledna 2022, svátek má Ilona
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Fakta a údaje o indickém 11. září

Česko

* Atentátníků bylo nejméně deset, devět z nich bylo zabito, jednoho – Pákistánce Azama Amira Kasava – se podařilo zadržet živého. Atentátníci, z nichž mnozí připomínali svým vzezřením spíše bohaté studenty z dobrých rodin než teroristy, se přihlásili k pákistánské militantní organizaci Laškare tajjaba. Ta bojuje za odtržení indické části Kašmíru a její připojení k Pákistánu.

*Záměr atentátníků je zatím předmětem spekulací. Podle některých hypotéz bylo jejich hlavním cílem vyvolat napětí mezi Pákistánem a Indií, jež spolu mají množství nevyřízených účtů a v minulosti mezi sebou svedly několik válek.

* Cílem útoků bylo finanční a turistické centrum Bombaje, nejrozvinutějšího města Indie. Desítka bombových atentátů zasáhla také cíle oblíbené západními turisty, jako jsou kavárny a restaurace. Bomby však zabíjely také na nádraží a v místní nemocnici. Hlavním cílem útoků bylo několik luxusních hotelů v centru města – zcela zničeny měly být dva obří hotely, Tádž Mahal a Oberoi.

* Indické úřady selhaly podle všeho především před atentáty, kdy přípravy, přes množství kolujících zvěstí o útocích, nedokázaly včas odhalit. Otazníky visí i nad průběhem osvobozovacích operací, které byly spíše přestřelkami než detailně naplánovanými akcemi.

Fiaskem skončil pokus o osvobození židovského centra, při němž zahynulo pět izraelských rukojmí, přežilo pouze malé dítě jednoho z rukojmí. Ze západního pohledu bylo příliš mnoho obětí i při dalších akcích.

* Oběti atentátů tvoří v drtivé většině Indové. Jednak proto, že jich byla většina mezi hosty pětihvězdičkových hotelů Tádž Mahal a Oberoi, jednak to také byli především Indové (často ti nejchudší), kteří zahynuli při bombových atentátech na nádraží a v nemocnici. Tam zemřela více než čtvrtina všech obětí.

Autor:

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nečekaný příbuzenský vztah. Vévodkyně Kate a Meghan pojí krev Přemyslovců

Premium Učebnice mluví jasně. Přemyslovci vymřeli po meči v roce 1306, kdy byl mladičký král Václav III. zákeřně zavražděn...

Češi investují do kryptoměn ve velkém. Stát řeší, jak je přinutit přiznat zisky

Premium Ještě nedávno byly virtuální měny jako bitcoin investicí především pro lidi, kteří chtěli experimentovat a nebáli se...

Opět jsme to roztočili: Ohlédnutí za Vánočním kolotočem v roce 2021
Opět jsme to roztočili: Ohlédnutí za Vánočním kolotočem v roce 2021

Vánoční kolotoč se stal nedílnou součástí eMimina. Letos si už po třinácté naše uživatelky vzájemně poslaly dárečky, které opět udělaly velkou...