Sobota 25. září 2021, svátek má Zlata
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Česko

Některé vysoké školy v Praze i Brně přerušily výuku. Nakažený profesor byl v kontaktu s desítkami kolegů

Strojní fakulta ČVUT nařídila samostudium. foto:  Petr Topič, MAFRA

Česká zemědělská univerzita (ČZU) v Praze kvůli nákaze svého pedagoga nemocí COVID-19 zrušila v pondělí a v úterý výuku. Profesor byl v kontaktu s 20 studenty a s 24 pedagogy. Všichni budou preventivně v domácí karanténě. Doma zůstali také studenti a zaměstnanci Fakulty strojní Českého vysokého učení technického (FS ČVUT). Rovněž Mendelova univerzita v Brně ruší od úterý na dva týdny preventivně veškerou výuku kvůli koronaviru.
  10:26aktualizováno  15:30

„Daleko víc vnímáme nebezpečí, že vznikne jakási větší panika, než že dojde k dalšímu přenosu, proto přijímáme přísná opatření,“ uvedl rektor ČZU Petr Sklenička. Vedení univerzity debatovalo v pondělí o podobě pokračování výuky od středy a režimu na kolejích. O dalším postupu rozhodne ve spolupráci s hygieniky v úterý. Škola už vyhlásila zákaz cestovat do vybraných oblastí. Studentům, kteří jsou na studijním pobytu Erasmus v ohrožených regionech, nabídla možnost ukončení a návratu.

Česká zemědělská univerzita v Praze. (Ilustrační foto)
Česká zemědělská univerzita v Praze se kvůli nákaze svého pedagoga nemocí...

Testy v Česku v neděli odhalily první tři případy nákazy novým typem koronaviru, který nemoc COVID-19 způsobuje. Jedním z nakažených je profesor z Technické fakulty ČZU. Od pondělí 17. do soboty 22. února pobýval v Udine v Itálii na konferenci. V pondělí šel do práce. „Profesor se pohyboval v kampusu dva až tři dny, učil studenty, neměl příznaky. Ve středu mu zavolali z Udine, že jeden z účastníků konference byl testován pozitivně (na koronavir). Profesor pak zavolal na hygienickou stanici, bez vážných symptomů leží Na Bulovce,“ popsal rektor.

O nákaze se univerzita dozvěděla v neděli odpoledne. Okamžitě sestavila seznam dvou desítek studentů a 24 kolegů z katedry, s nimiž se pedagog setkal. Budou v preventivní dvoutýdenní karanténě. Učitel bydlí kousek od kampusu ČZU, takže hromadnou dopravou do práce nejezdil. V domácí izolaci je nyní i jeho manželka.

Itálie oznámila, že v zemi byly pozitivně testováni čtyři lidé, kteří se účastnili setkání profesorů na univerzitě v Udine, jež se konalo 20. února. Tři jsou docenti z Udine a jeden z Terstu.

Samostudium na dvou fakultách ČVUT

Také studenti a zaměstnanci Strojní a Elektrotechnické fakulty Českého vysokého učení technického v Praze (ČVUT) zůstali v pondělí doma. Kvůli obavám z šíření koronaviru vyhlásila škola pro tyto fakulty samostudium a práci z domova. Kolega muže hospitalizovaného na Bulovce, který je nakažený koronavirem, byl v minulém týdnu v budově ČVUT v Dejvicích, kterou fakulty sdílejí. Nikdo přímo nemocný v budovách ČVUT ale nebyl. Škola to uvedla na svém webu. Po konzultaci s pražskou hygienickou stanicí rozhodla, že fakulty se v úterý vrátí k běžné výuce. ČTK to řekla mluvčí ČVUT Andrea Vondráková.

„Muž, který se vrátil z konference v Udine (kde byl ve společnosti jednoho nakaženého) a je hospitalizován na Bulovce, je z České zemědělské univerzity. Jeho kolega (stále zdravý) byl ve čtvrtek na obhajobě doktoranda v Dejvicích na FS ČVUT,“ uvedl děkan strojní fakulty Michael Valášek.

V e-mailu zaměstnancům, který má ČTK k dispozici, vedení školy napsalo, že muž, který byl na fakultě více než tři hodiny na státních zkouškách, je v karanténě. Zároveň vyzvalo studenty i zaměstnance, aby sledovali svůj zdravotní stav. „Pravděpodobnost problému je samozřejmě malá, ale je nutné učinit tato preventivní opatření,“ informoval e-mail. Prostory byly z preventivních důvodů uzavřeny a byly dezinfikovány.

Škola se o situaci radila s Hygienickou stanicí hlavního města Prahy a po konzultaci s ní rozhodla, že výuku zahájí opět ve standardním režimu v úterý. „Jelikož nemocný pedagog z České zemědělské univerzity (ČZU) nebyl v minulém týdnu na pracovišti ČVUT a nikdo se s ním z akademických pracovníků ČVUT nesetkal, nikdo na ČVUT nebyl ohrožen,“ řekla na dotaz ČTK Vondráková.

Vysokoškolský pedagog narozený v roce 1952, který je hospitalizovaný na Bulovce, se účastnil konference na univerzitě v Udine a s hygieniky byl v kontaktu od středy. Pobýval v domácí karanténě, ve které se stýkal jen s manželkou. Předtím byl ještě v kontaktu s dvěma desítkami studenti a s 24 pedagogy ČZU. 

Zrušená výuka v Brně

Mendelova univerzita v Brně ruší od úterý na dva týdny preventivně veškerou výuku kvůli koronaviru, rozhodla rektorka Danuše Nerudová. Žádný nakažený student ani zaměstnanec však ve škole zatím není. Studenti budou dostávat úkoly zejména elektronicky, zavřené zůstanou také menza, knihovna a studovny. Opatření lze podle aktuální situace dále prodlužovat, uvedl v tiskové zprávě mluvčí školy Filip Vrána. Dotýká se zhruba 8000 studentů. Další vysoké školy v Brně k podobným opatřením zatím nesáhly.

„Rozhodnutí je čistě preventivní a je motivováno snahou omezit shromažďování většího počtu osob na jednom místě. Po dvou týdnech toto opatření vyhodnotíme,“ uvedl Vrána. Na Mendelově univerzitě jsou také do odvolání zakázané hromadné akce v areálu školy. Pro zaměstnance platí opatření z minulých dnů, nemají jezdit do oblastí nákazy a současně nesmějí z těchto oblastí zvát hosty. „V případě první potvrzené nákazy koronavirem v Jihomoravském kraji přejdou akademici univerzity do režimu práce z domova,“ uvedl Vrána.

Mluvčí Masarykovy univerzity Tereza Fojtová ČTK řekla, že tato škola zatím výuku neruší. Dodala, že v pondělí zasedne akademický senát, který se situací může zabývat a přijmout nějaká opatření.

Vysoké učení technické zatím doporučuje vyučujícím a studentům, kteří byli v rizikových oblastech, aby na dva týdny zůstali doma. Dotčení studenti mají dostat od děkanů či vedoucích ústavů studijní volno. Zaměstnanci mají pracovat z domova, případně mají dostat volno. Škola také nedoporučuje cestovat do oblastí nákazy studentům a zaměstnancům a vedoucí pracovníci mají zajistit dostatečnou možnost hygienické prevence v prostorách školy.

Žádná konkrétní opatření proti nákaze koronavirem nezavedly podle vyjádření mluvčích Janáčkova akademie múzických umění, Univerzita obrany ani Veterinární a farmaceutická univerzita.

Autor:

Mizejí už i chodníky. Ústecké ghetto se vymyká, čeká ho nový režim

Premium Ve čtvrti Mojžíř v Ústí nad Labem, která se za dvacet let změnila ze solidního sídliště v ghetto, nastane nový režim....

Zabaveno. Policie hon na Savova nevzdává, vzala mu nemovitosti a sto milionů

Premium Kontroverzní podnikatel František Savov je už sedm let obviněn v případu obřích daňových úniků a zhruba stejnou dobu se...

Vlak do Chorvatska klidně zruším, pokud problémy s ním neustanou, tvrdí Jančura

Premium Skupina Student Agency se během léta zvedla z covidového dna, přesto za sebou táhne půlmiliardový účet a chybí jí i...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat