Pátek 3. února 2023, svátek má Blažej
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Fakulta Univerzity Karlovy šetří další plagiátorství. Podezřelý je významný antropolog Soukup

Česko

  5:00
Praha - Neuplynul ani měsíc od verdiktu etické komise Filozofické fakulty Univerzity Karlovy (FF UK), že profesor historie a zároveň prorektor školy Martin Kovář získal tituly docenta a profesora na základě opsaných prací, a příslušná komise musí řešit tři nové podněty. Jeden se týká další Kovářovy práce, druhý disertace nejmenovaného historika a třetí pak významného akademika, kulturního antropologa Václava Soukupa.

Kulturní antropolog Václav Soukup. foto: Vysoká škola mezinárodních a veřejných vztahů Praha

Docent Soukup (61) patří k předním autoritám oboru. Jeho knížka Dějiny sociální a kulturní antropologie (1994) byla ve své době ojedinělým přehledem celého odvětví, navíc atraktivního západního střihu. Soukupovy Dějiny antropologie (2004) byly téhož roku oceněny Cenou rektora Univerzity Karlovy jako nejlepší publikace v oblasti společenských věd. Patří k propagátorům konceptu kulturologie – vědy o kultuře.

Děkan FF UK Michal Pullmann LN potvrdil, že etická komise se podnětem týkajícím se Václava Soukupa skutečně zabývá.

Bývalý prorektor UK Kovář je plagiátor, potvrdila univerzitní etická komise

Antropolog Soukup je mimo jiné autorem tisícistránkové práce Prehistorie rodu Homo (2015). V poslední době se ve spolupráci s Barborou Půtovou věnuje tématu pravěkého umění anebo studiím umění v Beninu. Kromě FF UK působil i jako rektor soukromé Vysoké školy mezinárodních a veřejných vztahů v Praze.

FF UK nechce sdělit podrobnosti, čeho přesně se podnět týká. Sám Soukup nařčení odmítá: „Nepřipouštím si a ani si nejsem vědom jakéhokoliv pochybení ve své vědecké, publikační a pedagogické práci,“ napsal LN. V kuloárech se mluví o tom, že se možná dopouštěl i takzvaného autoplagiátorství: jeden článek publikoval ve dvou různých časopisech s různými názvy a pozměněným úvodem.

Jeho nadřízený, ředitel Ústavu etnologie FF UK Marek Jakoubek, se o případu dozvěděl až z dotazu LN. Podle něj je s jakýmikoli kroky nutno počkat na závěry šetření komise, podezření však bere „velmi vážně“. „Potvrdí-li se to, nebude pro něj (Soukupa – pozn. red.) v Ústavu etnologie Filozofické fakulty Univerzity Karlovy místo,“ říká docent Jakoubek.

Rozhovor s děkanem FF UK Michalem Pullmannem čtěte v úterním vydání LN.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!