Čtvrtek 18. dubna 2024, svátek má Valérie
130 let

Lidovky.cz

Fakulta vybírala 2 Kč od studentů. Nelegálně

Česko

PRAHA Když si přišel student sociologie na studijní oddělení Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy pro potvrzení o studiu, byl nepříjemně překvapený. Za běžné razítko od něj pracovnice fakulty chtěly dvě koruny. Poplatek navíc vybíraly protizákonně.

I když nejde o velkou sumu, studenti byli naštvaní. „Během studia si platíme všechno. Výdaje to jsou velké. Nechápu, proč mám platit i za razítko na papír. Navíc potvrzení potřebuji každou chvíli,“ řekl čtyřiadvacetiletý student Karel. Fakulta navíc o novince poslala jen strohý e-mail. „Nedala nám možnost se k tomu vyjádřit,“ dodal.

Fakulta sociálních věd zpoplatnila potvrzení od prosince. Za pár dní fungování vybrala 500 korun. Děkan Jakub Končelík obhajuje poplatek tím, že chtěli ušetřit studenty čekání ve frontách před studijním oddělením. „Cílem zavedení symbolického poplatku nebylo rozhodně omezovat studenty, ale pouze je motivovat k přechodu na elektronickou variantu,“ vysvětlil děkan.

Jenže studenti s frontami na studijním oddělení paradoxně nemají většinou zkušenosti. Pokud tím vedení školy argumentuje, má student Karel návrh: „Ať si studijní oddělení tedy udělá delší pracovní dobu než dvě hodiny denně.“

O tom, že fakulta potvrzení zpoplatnila, nevěděla ani Univerzita Karlova. Poté co se to od LN dozvěděla, nařídil rektor Václav Hampl vyhlášku stáhnout. „Vybírání tohoto poplatku není v souladu se zákonem o vysokých školách a neumožňuje ho ani předpis univerzity,“ uvedl mluvčí Václav Hájek.

Pokračování na straně 4

Dokončení ze strany 1

Vedení univerzity vyzvalo děkana Končelíka ke zjednání nápravy. Od nového týdne tak fakulta poplatky přestane vybírat. „Vzhledem ke kolizi s předpisy univerzity naše fakulta po dohodě s rektorátem s okamžitou platností tento poplatek ruší. Vybrané peníze se asi vrátí studentům,“ upřesnil děkan Jakub Končelík. Jakou formou a kdy, zatím jasné není.

Přestože od poplatků škola nakonec ustoupí, děkan trvá na tom, že za jejich vybíráním nebyl zlý úmysl. „Studentům byla poskytnuta bezplatná elektronická verze tohoto potvrzení, které si mohou předvyplnit, vytisknout a na studijním oddělení nechat zdarma orazítkovat,“ uvedl. Je to jen další krok fakulty, který má vést k přechodu od papírové administrativy k elektronické. „Upouštíme od používání papírových indexů, seznamů přednášek a podobně,“ dodal.

Fakulta sociálních věd je jediná, která tento poplatek zavedla. Například na Masarykově univerzitě v Brně o něčem takovém neuvažují. Podle mluvčí Terezy Fojtové to ani udělat nemohou. „Vybíráme pouze poplatky, které nám umožňuje platná legislativa. Což jsou třeba poplatky za prodloužení délky studia,“ řekla.

Na rozdíl od veřejných škol je na těch soukromých podobná praxe běžná. Na některých tak studenti musí vytáhnout peněženku, i pokud si chtějí odložit zkoušku na další semestr nebo žádají o čtvrtý termín zkoušky. Za přesun předmětu do následujícího semestru zaplatí až pět tisíc korun. Platit musí, i pokud chtějí na promoci příbuzné nebo přátele.

***

ZAČ STUDENTI PLATÍ * Vysokoškolský student nejprve musí zaplatit administrativní poplatek za podání přihlášky na každou školu. Ten je většinou zhruba 500 korun. * Pokud škola používá při přijímacích zkouškách Scio testy, musí student za každý test zaplatit od 392 do 459 korun. Čím víc testů si zaplatí a udělá, tím se zvyšuje jeho šance na přijetí. Pokud se na školu nedostane či test nezvládne, peníze se mu nevracejí. * Během studia si pak každý platí vše, co je s výukou spojeno -učebnice, pomůcky, skripta. Ti, kteří bydlí v jiných městech, než kde studují, si musí platit ještě podnájem či ubytování na koleji a samozřejmě jízdné a stravu.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!