Čtvrtek 18. dubna 2024, svátek má Valérie
130 let

Lidovky.cz

Senát děkana Ševčíka neodvolal. Hraje jeho advokáta, kritizoval rektor Dvořák

Česko

  9:46aktualizováno  13:22
Děkan Národohospodářské fakulty Vysoké školy ekonomické (VŠE) Miroslav Ševčík stanul ve středu před fakultním akademickým senátem. Ten znovu projednával jeho odvolání kvůli nevhodnému chování na veřejnosti, včetně účasti na březnové protivládní demonstraci. Pro odvolání se však vyslovili pouze dva senátoři, a Ševčík tak ve funkci zůstane. Odvolání požaduje rektor VŠE Petr Dvořák i někteří studenti.

„Teď budu postupovat tak, jak jsem dříve vyhlásil. Když mi Akademický senát VŠE odvolání odsouhlasí, Ševčíka odvolám,“ řekl rektor Dvořák po jednání fakultního senátu, který se Ševčíka zastal. Pro odvolání Ševčíka byly dva senátoři, proti šest. Jeden se pak hlasování zdržel.

Dvořák doplnil, že odvolat Ševčíka činí s podporou ostatních fakult i školy. „Toho rozhodnutí činím podle nejlepšího vědomí a svědomí a považuji ho za správné,“ doplnil také.

Znovu opakoval, že se nejedná o omezování svobod nebo akademický názorů. „Nechci bránit ani pedagogickému působení pana děkana na půdě VŠE. Z mého pohledu je tam problém hlavně manažerský,“ vysvětlil. Dochází podle něj také k politizaci situace, která je pouze vnitřní záležitostí školy.

Na úvod předcházejícího jednání fakultního senátu rektor Dvořák také zopakoval, že dospěl k závěru, že děkan Ševčík poškozuje dobré jméno školy, a proto ho vyzval, aby ze své funkce odstoupil.

Neodstoupím, zopakoval Ševčík

To však Ševčík neakceptoval. Na zasedání zopakoval, že odstoupit nehodlá. „Stejně jako jsem neviděl důvod k odstoupení, ke kterému jsem byl vyzýván, tak nevidím důvod pro to, abyste mě odvolali v souvislosti s tím, jak to prezentoval pan rektor,“ hájil se s tím, že první návrh na odvolání přišel po demonstraci na Václavském náměstí. Trval na tom, že se ničeho, co uvedla média, nedopustil.

Zdůraznil, že odstoupil z pozice ekonomického poradce Trikolory a vyhověl i dalším požadavkům, které na něj po jmenování do pozice rektor Dvořák měl. „Přestal jsem vystupovat na demonstracích. Vystoupil jsem dvakrát na dvou zcela legálních demonstracích, a to ve svém volnu. V rámci odborných, zdůrazňuji, odborných bloků,“ popsal. Toto působení však na žádost rektora měl ukončit a také se několikrát omluvit za své výroky, které popsal jako příliš expresivní nebo ironické.

Doplnil, že rektorovi poskytl nahrávky, které dokazují, že se na demonstraci ničeho nedopustil. „Nikam jsem se nedobýval, žádnou vlajku jsem nestrhával. Jsem proti jakémukoli násilí, a tohle bych nikdy neudělal,“ zdůraznil ve své řeči. Rektorovi vytýkal, že nevzal v úvahu důkazy, které předložil o své nevině.

Ševčíka se zastal člen senátu a vedoucí Katedry práva VŠE Jan Vondráček. „Vedení se vydalo cestou perzekuce,“ kritizoval. Je také přesvědčen, že Ševčík na demonstraci pomáhal zraněnému člověku. Pro Ševčíkovo odvolání podle něj nejsou dostatečné důvody. Zároveň míní, že není možné odvolat děkana, aniž by současně nedošlo k bránění svobody slova, svobody shromažďování a diskriminaci. „A to není jen obhajoba pana Ševčíka,“ vysvětlil.

Jednání akademického senátu k odvolání děkana Miroslava Ševčíka. Zleva Marek Koten, Ján Pavlík, Jan Vondráček, Petr Dvořák a Zdenka Vostrovská (5.dubna 2023)

Demonstrace na Václavském náměstí byla poslední kapka

Rektor Dvořák jakoukoli snahu o perzekuci odmítl. Na úvod své řeči vysvětlil, že výzva kterou předložil, není pouze reakcí na veřejná vystoupení děkana Ševčíka. Demonstrace 11. března na Václavském náměstí podle něj byla pouhým vyvrcholením dlouhodobé nespokojenosti s děkanem. „Nejde o žádné omezování akademických svobod. Sám jsem se pana děkana zastával, byť jsem s ním v řadě případů nesouhlasil,“ řekl.

S kritickým názorem na Ševčíka podle svých slov také není sám. „Stojí za mnou i škola. Toto rozhodnutí dělám s podporou ostatních fakult. Věřím tomu, že stejný pohled na věc mají zaměstnanci, ale také studenti,“ zdůraznil s tím, že podobné názory vnímá také mimo školu i jinde.

Totéž potvrdila studentská senátorka Petra Hrabová. „Spoustu studentů situace trápí. Bojí a stydí se říci, že jsou studenti naší fakulty. To mi přijde absurdní. Jako studentská senátorka se studenty mluvím, a toto tam zaznívá nejvíc,“ uvedla.

Rektor Dvořák také doplnil, že Ševčík polarizuje společnost, čímž narážel na spektrum jeho podporovatelů z určitých politických směrů, a to označil jako jednu z věcí, co škole škodí.

Fakultní senát se podle něj vžil do role Ševčíkova obhájce. „Mám ten dojem, protože se mi z opakovaných návštěv zdá, že obhajujete něco, co byste sami nedokázali říci, nebo udělat. Chcete hájit děkana za každou cenu, ale jste zástupci fakulty a primárně musíte hájit její zájmy,“ apeloval na ně.

Být na demonstraci je Ševčíkovo právo

Vondráček řekl, že je přesvědčený o tom, že ve výkonné funkci, která je komplikovaná, patří také to, že bude vykonávaná v souladu s akademickými hodnotami i právem. „Akademická půda není vytržená z práv a povinností. Pan rektor se mýlí. Abych byl upřímný, myslím si, že se mýlí i vedení VŠE,“ zastal se Ševčíka.

Všechny události poslední doby podle něj jsou pouze o demonstraci na Václavském náměstí. „Předtím jsme tu žádný návrh na odvolání pana děkana neměli. A nestalo se vůbec nic, proč by měl být pan Ševčík odvolán. Byl na, podotýkám, povolené demonstraci. Ať na to má kdokoli jakýkoli názor, jako děkan na to má právo.“ Vondráček dodal, že Ševčík na demonstraci nevystupoval. Zdůraznil, že mimo jiné i proto, že se to nelíbilo rektorovi Dvořákovi.

Podle studentského senátora Marka Kotena je správně, že je škola názorově pestrá. „Spoustu studentů nesouhlasí, spoustu to nezajímá, spoustu se zase bojí říct, že je s panem děkanem,“ nastínil.

Ševčík na své nevině trvá

Rektor už dříve avizoval, že pokud by akademický senát národohospodářské fakulty děkana neodvolal, chce využít své pravomoci navrhnout Ševčíkovo odvolání. Podle vysokoškolského zákona může rektor děkana odvolat pouze se souhlasem akademického senátu celé VŠE.

Ševčík opakovaně tvrdí, že u protestu před Národním muzeem v Praze, kde se po skončení protivládní demonstrace část lidí snažila z budovy odstranit ukrajinskou vlajku, jen pomáhal zraněnému. Dále odmítá, že poškozuje dobré jméno VŠE, jak tvrdí jeho kritici a rektor.

Dvořák vyzval Ševčíka kvůli jeho vystupování na protivládních demonstracích k rezignaci v pondělí 13. března. Děkan tehdy uvedl, že pro své odvolání nevidí důvod. Rektor následně oznámil, že pokud Ševčík nerezignuje, tak považuje za nejvhodnější řešení, aby děkana odvolal akademický senát národohospodářské fakulty.

V případě, že tak neučiní, využije rektor své pravomoci iniciovat jeho odvolání. K tomu by potřeboval souhlas akademického senátu celé vysoké školy. Podle mluvčí VŠE Věry Koukalové bude zasedání celouniverzitního akademického senátu svoláno až v závislosti na výsledku dnešního jednání akademického senátu fakulty.

Server Seznam Zprávy minulý týden zveřejnil usnesení akademického senátu fakulty z minulého týdne, pro které per rollam, tedy na dálku, hlasovalo šest členů akademického senátu fakulty, dva byli proti a jeden se zdržel. Senátoři v usnesení konstatovali, že mediální interpretace událostí, které se staly po skončení protivládní demonstrace 11. března na Václavském náměstí, nepřispívají k udržení dobrého jména VŠE.

Děkanovo chování ale označili za lidsky správné a pochopitelné. Důvody uvedené rektorem pro odvolání děkana nepovažují za dostatečné, a s koncem Ševčíka ve vedení fakulty proto nesouhlasí.

Kritika provázela i Ševčíkovo zvolení děkanem

Ekonoma a politika Miroslava Ševčíka, který byl expertem hnutí Trikolora, zvolil akademický senát znovu děkanem národohospodářské fakulty jednomyslně vloni v dubnu, navzdory dlouhodobé kritice jeho vystupování. Rektor Dvořák jmenoval Ševčíka v polovině června, funkce se ujal na začátku července. Média při jeho zvolení poukázala na některé jeho kontroverzní výroky.

Například o cestě premiéra Petra Fialy za ukrajinským prezidentem Volodymyrem Zelenským vloni v březnu po začátku ruské invaze na Ukrajinu do Rusy obléhaného Kyjeva Ševčík v CNN Prima News prohlásil, že šlo o PR akci.

Ševčíka v roli děkana kritizoval například senátor Václav Láska. Ten jej nazval „velkou ostudou celé VŠE“. Vyčetl mu například vydírání studentů VŠE a zlehčování současného chování Ruska na Ukrajině. Ševčík kritiku kolem svého znovuzvolení označil jako „lživou kampaň“. Proti znovuzvolení Ševčíka vznikla i petice.

Autoři: ,