3. února 2006 7:49 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Falbrovi chybí Che Guevara

Che Guevara. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Che Guevara. | foto: Reprofoto

PRAHA Europoslanec za ČSSD Richard Falbr vystoupil se svérázným tvrzením o situaci v Latinské Americe. „Každé nové volby znamenají vítězství levice. Naposledy v Bolívii a Chile," říká.

"Představa, že je z toho George Bush na mrtvici, mě naplňuje hlubokým uspokojením. Po letech bezuzdného drancování těchto zemí a podpory diktátorského režimu přišlo jejich další zbídačování v podobě receptu MMF a Světové banky. Teď se však karta obrací. Škoda jen, že se toho nedožil Che Guevara,“ dodává Falbr v rozhovoru pro Euro zprávy, informační bulletin pro členy a sympatizanty ČSSD.

V Bolívii, o níž se Falbr zmiňuje, se přitom k moci dostal radikální socialista Evo Morales, který mluví o znárodňování a je přítelem kubánského vůdce Fidela Castra.

Falbrův stranický kolega, europoslanec Libor Rouček, prý s Falbrem v zásadě souhlasí. „Pokud jde o vyjádření ohledně MMF naprosto s ním souhlasím,“ řekl LN Rouček. Zástupce ODS a lidovců však Falbrova slova pobouřila.

„Kupředu levá, zpátky ni krok,“ komentoval Falbrovo vyjádření europoslanec za KDU-ČSL Jan Březina. „Pokud by toto měla být koncepce zahraniční politiky ČSSD, tak nás chraň pán Bůh,“ dodal. Podobně reagoval i europoslanec za ODS Jan Zahradil, který Falbrovo vyjádření označil za „dětinské“.

Znepokojení vyjádřil i jeden z nejvlivnějších europoslanců, předseda portugalské Lidové strany Jose Ribeiro e Castro. „Je to špatný přístup. Jsem zklamán, když se lidé obracejí k Che Guevarovi. Byl to extremista,“ řekl.

Falbr přiznal, že jde o jeho osobní názor a že ho zahraniční politika ČSSD v této věci nezajímá. „Situaci v Latinské Americe nevidím tak jednoduše jako pan Falbr, “ sdělil předseda Poslanecké sněmovny Lubomír Zaorálek (ČSSD). Falbr na svém vyjádření trvá.

„Já jsem v Jižní Americe na rozdíl od Vás žil. Ale já se nedivím, protože Lidovým novinám se nelíbí cokoliv, co jenom trochu zavání levicovostí,“ odpověděl Falbr, který v dětství strávil pět let ve Venezuele, na dotaz LN, zda nepovažuje své tvrzení za příliš radikální.
Klára Tylová, Lidové noviny

Školní jídelny jsou zaostalé: Děti nedostávají dost jídla a živin, říká studie
Školní jídelny jsou zaostalé: Děti nedostávají dost jídla a živin, říká studie

Státní zdravotní ústav (SZÚ) informoval o tom, že stravování ve školách je zastaralé a skladba jídelníčku neodpovídá současnému způsobu života. Ze studií vyplývá, že ve školních jídelnách děti nedostávají stravu, která by odpovídala doporučení výživových hodnot a liší se i gramáž porcí. Proč tomu tak je?

Najdete na Lidovky.cz